Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Gminne Ośrodki Kultury – wszystkie w szybkiej sieci!

Rząd przystępuje do Programu Cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury. Wszystkie będą mieć dostęp do szybkiego Internetu. Pierwsze zostaną przyłączone jeszcze w tym roku.
Gminne Ośrodki Kultury – wszystkie w szybkiej sieci!

Gminne ośrodki kultury mają ogromne znaczenie dla społeczności lokalnych. Dotąd nie były wystarczająco wspierane w programach państwa. Dlatego też celem programu jest ich wszechstronne ucyfrowienie.

Program, który Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało w konsultacji z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma trzy filary.

Pierwszy, to podłączenie wszystkich GOK-ów w Polsce do szerokopasmowego Internetu. Drugi - przeznaczenie 100 milionów złotych na cykl szkoleń z kompetencji cyfrowych (w tym m.in. nauki programowania). Trzeci, to z kolei doposażenie ośrodków w nowoczesny sprzęt cyfrowy, który tam już pozostanie.

- Rozumiemy znaczenie, jakie gminne ośrodki kultury pełnią w społecznościach lokalnych. Chcemy im dać narzędzia, które są niezbędne we współczesnym świecie – mówi Marek Zagórski. Minister cyfryzacji podkreśla, że dalszy rozwój GOK-ów powinien być oparty m.in. na rozwoju kompetencji cyfrowych. Tym bardziej, że cyfryzacja GOK-ów to jeden z wielu projektów, jaki rząd realizuje dla rozwijania kompetencji cyfrowych społeczeństwa i wspierania talentów informatycznych. Przykładem jest choćby przyjęty w tym tygodniu przez rząd program wspierania uczniów i studentów o szczególnych zdolnościach w zakresie algorytmiki, programowania oraz projektowania gier. Rząd przeznaczy na niego ponad 82 milionów złotych do 2029 roku. Do tego dochodzi budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli program zapewnienia wszystkim szkołom w Polsce bezpłatnego dostępu do szybkiego Internetu wraz z szeregiem innych działań, które mają zaowocować wzmocnieniem kompetencji cyfrowych.

- Ale żeby to było możliwe, najpierw niezbędna jest odpowiednia infrastruktura, czyli po prostu dostęp do szybkiej sieci a także sprzęt – podkreśla Marek Zagórski. 

- Program cyfryzacji GOK jest bardzo dobrze przemyślany – dodaje wicepremier Piotr Gliński, minister kultury. – Cyfryzacja to dziś podstawa rozwoju. Nie może być tak, że jedni mają dostęp do szerokopasmowego Internetu, a inni nie. Cieszymy się z realizacji tego programu. Dzięki niemu wzmocnimy infrastrukturę kultury całego kraju.

W ramach programu wszystkie Gminne Ośrodki Kultury, które nie mają dziś dostępu do szybkiego łącza internetowego, zostaną podłączone do szerokopasmowego Internetu.

Dostęp do szybkiej sieci ma dziś tylko około tysiąca placówek – głównie w większych ośrodkach. Drugi tysiąc wymaga podłączenia. Połowę z nich operatorzy podłączą z własnych środków, druga połowa zostanie podłączona w ramach konkursu.

- W pierwszym etapie, jeszcze w tym roku, podłączonych zostanie 450 ośrodków. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienia z pierwszymi 7 operatorami telekomunikacyjnymi. Dalsze podłączenia będą realizowane w ramach kolejnego konkursu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - informuje Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Dodatkowo Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które odpowiada za realizację PO PC ogłasza konkurs na prowadzenie rocznych szkoleń z kompetencji cyfrowych (m.in. nauki programowania) dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Na ten cel przeznaczonych zostanie 100 milionów złotych z funduszy unijnych. W ramach konkursu organizacje pozarządowe będą mogły starać się o dofinansowanie na 73 obszarach konkursowych obejmujących teren całego kraju.

 Ministerstwo Cyfryzacji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: odpTreść komentarza: Bo sam ma nieczyste sumienieData dodania komentarza: 28.04.2024, 21:32Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: WasilisaTreść komentarza: Skąd miał wiedzieć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:45Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacjąAutor komentarza: OttoTreść komentarza: Jak dobrzy ludzie milczą,zło triumfuje. We wszystkich bandyckich sprawach spec od blusa milczy!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:44Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Politycy kłamali kłamią i będą kłamać. Co parę lat na obiecują a potem i tak mają to w d........z gołodupców stają się milionerami.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:07Źródło komentarza: Poseł „świeżak” Henryk Szopiński otworzył swoje biuroAutor komentarza: MaxTreść komentarza: W Polsce gloryfikuje się ludzi którzy całe życie biorą czyjeś pieniądze a całkowicie pomija się tych którzy opłacają życie tym grupom zawodowym. Niestety w Polsce lawinowo przybywa resortowych ustawionych a maleje tych którzy to wszystko finansują. Po za tym finansowanie tych wszystkich grup utwierdza ich w przekonaniu że ciągle mają za mało. Kończą szybko karierę stają się młodocianymi emerytami w porównaniu do tych co pracują o 20 lat dłużej będąc bardzo dobrze usytuowanymi emerytami w porównaniu do opłacających taki stan rzeczy. Zamiast tworzyć miejsca pracy niestety dalej szukają źródeł publicznych bądź budżetowych. Taki chory system zafundowali nam politycy którzy podobnie żyją dzięki czyjeś kasie. Politycy doprowadzili do takiego stanu że jeśli brać to miliony a jeśli coś nawiwijają to i tak są bezkarni. Polska jest niesprawiedliwym krajem z postkomunistycznym modelem zarządzania. Brakuje reformy finansów publicznych która by to wszystko ukróciła. Za wzrostem wydatków utrzymania takiego stanu oraz pogłębiająca się dziurą budżetową stoi ciągle powiększająca grupa na utrzymaniu polskiego podatnika. Podatnika sektora prywatnego który poprzez inwestycje i ciężką pracę utrzymuje ten system.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 21:23Źródło komentarza: Obywatel FidurskiAutor komentarza: IrinaTreść komentarza: Panie Profesorze,dobrze jest wiedzieć przy kim się staje.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacją
Reklama
Reklama