Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Dzień Wolnej Sztuki w MZZ

21 kwietnia 2019 roku obchodziliśmy 80. rocznicę śmierci księdza Patrona Bolesława Domańskiego, człowieka ze wszech miar wartego czczenia i popularyzacji. Domański odegrał przeogromną rolę w kształtowaniu, kierowaniu życiem narodowym Polaków, którym nie dane było żyć w niepodległej Polsce. Ten kapłan i teolog oraz polityk, przywódca swego narodu na obczyźnie będzie głównym tematem Dnia Wolnej Sztuki w Muzeum Ziemi Złotowskiej.
Dzień Wolnej Sztuki w MZZ

Obiekty do powolnego zwiedzania w Muzeum Ziemi Złotowskiej:

  • Film z archiwum TV Asta nagrany w 2013 roku z udziałem złotowskich muzealników, w ramach magazynu TAJEMNICE PIŁY o księdzu doktorze Bolesławie Domańskim.

  • Komplet mebli, które były własnością ks. Domańskiego.

  • Wizerunek Matki Boskiej Radosnej autorstwa Bronisława Suchego, rzeźbiarza ludowego ze Starej Wiśniewki.

  • Sztandar Towarzystwa Młodzieży w Skicu z 1928 roku.

  • Zestaw sprzętów etnograficznych związanych z pieczeniem chleba.

27 kwietnia 2019 roku poszczególne muzea na terenie całego kraju będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji. W całej Polsce przekonamy zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Przekonamy, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Do Cos nie tak 23.04.2019 20:41
I znowu ta sama melodia ... Czyżby właściciele galerii nadal forsowali wycięcie drzew? Jak wytniecie wszystkie drzewa, to nic już nas nie ochroni przed zanieczyszczeniami i piekącym słońcem

aut 23.04.2019 20:28
A co wolna sztuka ma do ks. Domańskiego? To kpina jakaś czy pomylenie pojęć. Na siłę szukano powiązań Osoby z "dziełem z kolekcji".

Coś nie tak 23.04.2019 16:42
Co za pamięć skoro postać KS. B. Domańskiego ( ławeczka) schowana za bezigłowymi rudymi i suchymi chojarami. Przecież to uwłacza temu wszystkiemu co napisano w reportażu. W tym przypadku Ekolog Wańke ważniejszy od KS. Domańskiego.

Reklama
Reklama
Reklama