Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Festiwal O!PLA – sukces czy porażka?

IV Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji za sprawą Ośrodka Kultury trafił do Jastrowia. To niewątpliwie duże wydarzenie artystyczne. Mała frekwencja i skromny udział publiczności nie podkreślił wartości tego przedsięwzięcia.
Festiwal O!PLA – sukces czy porażka?

IV Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji za sprawą Ośrodka Kultury trafił do Jastrowia. To niewątpliwie duże wydarzenie artystyczne. Mała frekwencja i skromny udział publiczności nie podkreślił wartości tego przedsięwzięcia.

 

Na początku warto przypomnieć główne założenia festiwalu, który jest zorganizowany w formie konkursu, gdzie w różnych kategoriach swoje animowane dzieła przedstawiają na dużym ekranie mało jeszcze znani twórcy. Widzowie uczestniczą aktywnie w oglądaniu animowanych filmów. Mają specjalnie przygotowane karty i oddają swoje głosy na poszczególne utwory.

Trasa festiwalu nie jest wyboista, ale wiedzie przez miejscowości niezbyt duże, podobne wielkością do Jastrowia. Założenie jest takie, aby z polską animacją trafić także do mniejszych ośrodków. Festiwal ma swoje edycje od 2013 roku, odwiedził setki miejscowości w Polsce i na 5 kontynentach. Pomysłodawcą festiwalu, jego twórcą, koordynatorem i organizatorem jest łodzianin Piotr Kardas, były dyrektor programowy Kino-Galerii Charlie w Łodzi (2008 – 2010).

W Jastrowiu pokazy animacji jeszcze się nie skończyły. W dniach 18, 20 i 21 były animacje dla dorosłych (16+), a 5 i 6 maja będą dla dzieci, pod nazwą „Teraz dzieci mają głos”. Nie ulega wątpliwości, że wejście Jastrowia w orbitę tego festiwalu jest z pewnością sukcesem jastrowskiego Ośrodka Kultury. Gdy jednak weźmie się pod uwagę zainteresowanie mieszkańców festiwalem i frekwencję na sali widowiskowej podczas pokazów animacji, to już sukcesu nie widać.

Sala świeciła pustkami. Gdyby nie dziewczęta z jastrowskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, które przybyły tu raczej w nagrodę, niż wiedzione zainteresowaniem, byłoby jeszcze gorzej. Z pewnością dzieła, które zaprezentowano podczas konkursu to utwory ciekawe, na wysokim poziomie artystycznym, wykonane pod opieką doświadczonych artystów, profesorów uczelni artystycznych, ale też wymagające bardziej przygotowanego widza. A tego w Jastrowiu zabrakło.

Z rozmów jakie przeprowadziłem z Karoliną Frączek z Ośrodka Kultury, koordynatorką festiwalu, wynikało, że na O!PLA wysłano zaproszenia do gminnych gimnazjów, zainteresowano uczniów i nauczycieli. Niestety, tu terminy zbiegły się z testami egzaminacyjnymi, jakie w tym samym czasie miały gimnazja w Polsce i to na pewno wpłynęło na frekwencję. Były też plakaty i wielki baner informujący o festiwalu. Pani Karolina uważa, że zrobiono pierwszy krok, aby pokazać w Jastrowiu coś bardziej ambitnego i że początki zawsze są trudne. My też tak uważamy.

Kierując się reporterskim obowiązkiem podajemy, które animacje zostały w Jastrowiu najwyżej ocenione. Konkurs szkolny – „Zawieszony” Aleksandry Hildebrandt, OFF&GO – „Kolekcjoner” Kamili i Marka Sosnowskich, Wideoklip – „Rzeźba dnia” Moniki Kuczyńskiej i Renaty Przemyk, Konkurs Studyjny – „Druciane oprawki” Bartosza Kędzierskiego, Konkurs Formanimy – „Nie trać głowy” Karoliny Specht, Fraszki – „Życie” Michała Rachwalskiego.

Roman Koenig

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: My ZłotowianieTreść komentarza: Gratulacje dla Firmy za zorganizowanie tego spotkania.A Pani mgr inż.Zacheć powinna zostać Burmistrzem miasta Złotów,szkoda ,że nie startowała w Wyborach na Burmistrza.Cieszymy się z osiągnięć Burmistrza Adama Pulita,że Tężnia w budowie,że solanka do Tężni załatwiona,że Budynek po dworcu przejmuje OSP na próby pod kierownictwem Przemka Chyży a góra cała dla młodzieży ,na cele kulturalne.Brawa,że Burmistrz to uporządkował i budynek Dworca będzie tętnił życiem. Natomiast trzy działki w Złotowie są do kupienia.Może ktoś bogaty kupi i wybuduje Sanatorium od podstaw bo ten budynek czyli Pałac dawnego Rodu Działyńskich mógłby działać w kooperacji z Sanatorium.Ten Pałac zaniedbany i wewnątrz i ogród oraz naokoło ulice i kopcące samochody dookoła to nie jest miejsce do wypoczynku kuracjuszy,chyba,że nowy wysoki płot wybuduje właściciel ale on jak żółw jakiś taki nieporadny. Koło ZACISZA byłoby dobra miejsce=cisza i spokój. Zobaczymy czym wykaże się Pieniążkowski,który tak mocno rwał się na stanowisko Burmistrza. Jeśli po roku sprawowania Urzędu zawiedzie ??? to będzie skrócenie kadencji.Niech się wykaże .Będziemy obserwować i rozliczać z każdej wydanej złotówki.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 12:32Źródło komentarza: 3 Maja na strzelnicyAutor komentarza: TakTreść komentarza: To zależy też od nowego, zadzwonił, poprosił o spotkanie. Obaj Panowie na tym zyskaliData dodania komentarza: 29.04.2024, 07:49Źródło komentarza: Symboliczne przekazanie urzędu burmistrzowi – elektowiAutor komentarza: odpTreść komentarza: Bo sam ma nieczyste sumienieData dodania komentarza: 28.04.2024, 21:32Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: WasilisaTreść komentarza: Skąd miał wiedzieć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:45Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacjąAutor komentarza: OttoTreść komentarza: Jak dobrzy ludzie milczą,zło triumfuje. We wszystkich bandyckich sprawach spec od blusa milczy!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:44Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Politycy kłamali kłamią i będą kłamać. Co parę lat na obiecują a potem i tak mają to w d........z gołodupców stają się milionerami.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:07Źródło komentarza: Poseł „świeżak” Henryk Szopiński otworzył swoje biuro
Reklama
News will be here
Reklama