Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wystawę Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej - kurator: Jerzy Jelonek, wernisaż 10 listopada 2018 (sobota), godz. 18 (podczas otwarcia gościnny występ złotowskiego Chóru Towarzystwa Śpiewu im. Św. Cecylii) wystawa czynna do 16 lutego 2019
Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wystawę: „Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej”. Otwarcie wystawy nastąpi w przeddzień Święta Niepodległości – 10 listopada 2018 r. Towarzyszyć nam będzie gościnny występ złotowskiego Chóru Towarzystwa Śpiewu im. Św. Cecylii.

Na wystawie będzie można zapoznać się z różnorodnością dróg walki o polskość i niezależność narodową na Krajnie Złotowskiej w XIX i początkach XX wieku. Przybliżymy twórców Niepodległości: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego… Jak się okaże również związanych z naszym terenem. Klimat tych czasów pokażemy poprzez Sztukę Legionową – grafikę, dokumenty, mapy, sztandary, pocztówki i fotografię.

Podkreślimy ciągłość walki i trwania od utraty niepodległości w 1772 roku: począwszy od ostatnich polskich właścicieli dóbr złotowskich Ignacego i Ksawerego Działyńskich, poprzez prawnika Michała Hubego, lekarza Ignacego Ferdynanda Dworzaczaka, działaczy na niwie nauki, kultury i sztuki wywodzących się z Ziemi Złotowskiej, aż po Rodłaków z okresu międzywojnia. Zwrócimy uwagę na wspaniałych księży: od Leona Pellowskiego do księdza doktora Bolesława Domańskiego – prawdziwych przywódców duchownych wiodących swych Rodaków ku Niepodległej.

Pokażemy wspaniałe rody na Złotowszczyźnie, bez których polskość by nie przetrwała. 26 grudnia 1918 roku Ignacy Jan Paderewski jechał z Gdańska do Poznania przez Złotów (Flatow), ogarnięty już wtedy przygotowaniami do mającego wybuchnąć powstania. Tu za sprawą Maćkowiczów, Noryśkiewiczów, Pangliszów, Sobierajczyków, Jaśków, Biniakowskich, Kokowskich, Różeńskich, Wacława Frankowskiego i wielu innych szkolono przyszłe kadry wojskowe, gromadzono broń, żywność i pieniądze dla powstania. Kilkuset powstańców ze Złotowszczyzny walczyło z bronią w ręku z Niemcami o przyszły kształt zachowanej granicy. Pięćdziesięciu z nich zginęło za wolną i niepodległą Polskę.”

Jerzy Jelonek

Polecamy wydarzenia towarzyszące wystawie!


 

GOŚCINNE WYKŁADY W ZCAS-ie:


 

13 listopada 2018 (wtorek), godz. 13

Jerzy Brukwicki „Sztuka Legionów Polskich”

 

Legiony Polskie to zbiorcze określenie formacji wojskowych działających w latach 1914-1918, które w szczególnych okolicznościach dziejowych, po 123 latach niewoli, walczyły o odzyskanie niepodległości i suwerenności Polski. Nie brakowało w nich – szczególnie w I Brygadzie, której dowódcą był Józef Piłsudski - profesorów i doktorów, naukowców i nauczycieli, inżynierów i lekarzy, prawników i duchownych, literatów i dziennikarzy, aktorów, muzyków i plastyków. Legiony Polskie nazwane zostały najinteligentniejszą armią świata.

Twórczość malarska, rzeźbiarska, rysunkowa, graficzna i fotograficzna, która dokumentowała działania Legionów Polskich stanowi fascynujące, odrębne zjawisko artystyczne. Józef Piłsudski w tekście z 1924 roku umieszczonym w katalogu wystawy rocznicowej Legionów o ich fenomenie napisał: „Poszło przede wszystkim za nimi to, co jest najpiękniejsze w kulturze ludzkiej – poszła sztuka. Weźmy malarstwo. Nie wiem czy jest w ogóle większy malarz polski, który sił swoich nie próbował w dziedzinie życia legionowego”.

Wykład ”Sztuka Legionów Polskich” to opowieść o sztuce z lat 1914-1918, która przedstawiała i interpretowała czyn i wysiłek żołnierski, dokumentowała aktualne wydarzenia, codzienne życie obozowe i frontowe, obrazowała sceny bitew i potyczek, wielomiesięczne czuwanie w okopach i umocnieniach wojennych oraz na stanowiskach obserwacyjnych i ogniowych, czas po walkach: żołnierski odpoczynek, transporty rannych i pogrzeby, rejestrowała wojenne zniszczenia, utrwalała wizerunki żołnierzy i oficerów. Ponadto legionowi artyści projektowali obiekty architektoniczne, sztandary, mundury, godła żołnierskie i oficerskie, wojskowe odznaki pamiątkowe. Na wybór środków artystycznego przekazu wpływ miały uciążliwe, trudne warunki pracy artystów na linii frontu i na postojach, wymagające nieustannej improwizacji. Stworzono szczególny, wyrazisty obraz nowoczesnej wojny, jaką była I wojna światowa.

Z Legionami Polskimi swój żywot związało około 200 twórców. Lista artystów walczących w Legionach Polskich jest długa. Wszyscy stworzyli niezwykłą i emocjonującą rzeczywistość i legendę Legionów Polskich, bez których nie byłoby niepodległej Polski, narodzin II Rzeczypospolitej. Nie byłoby również niezmiernie ciekawego i urzekającego rozdziału sztuki polskiej.”

Jerzy Brukwicki

 

11 grudnia 2018 (wtorek), godz. 13

Anna Sergott „Kuchnia 100 lat temu”

 

8 stycznia 2019 (wtorek)

Krystyna Kosiba „Przyroda 100 lat temu”

 

12 lutego 2019 (wtorek)

Marek Fijałkowski „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

 

LEKCJE MUZEALNE:

Rola księży w utrzymaniu polskości

na Ziemi Złotowskiej w czasach niewoli.

 

100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

i jego echa na Krajnie.


 

Refleksje w 100-lecie odzyskania Niepodległości

na Ziemi Złotowskiej.

MZZ Złotów



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: My ZłotowianieTreść komentarza: Gratulacje dla Firmy za zorganizowanie tego spotkania.A Pani mgr inż.Zacheć powinna zostać Burmistrzem miasta Złotów,szkoda ,że nie startowała w Wyborach na Burmistrza.Cieszymy się z osiągnięć Burmistrza Adama Pulita,że Tężnia w budowie,że solanka do Tężni załatwiona,że Budynek po dworcu przejmuje OSP na próby pod kierownictwem Przemka Chyży a góra cała dla młodzieży ,na cele kulturalne.Brawa,że Burmistrz to uporządkował i budynek Dworca będzie tętnił życiem. Natomiast trzy działki w Złotowie są do kupienia.Może ktoś bogaty kupi i wybuduje Sanatorium od podstaw bo ten budynek czyli Pałac dawnego Rodu Działyńskich mógłby działać w kooperacji z Sanatorium.Ten Pałac zaniedbany i wewnątrz i ogród oraz naokoło ulice i kopcące samochody dookoła to nie jest miejsce do wypoczynku kuracjuszy,chyba,że nowy wysoki płot wybuduje właściciel ale on jak żółw jakiś taki nieporadny. Koło ZACISZA byłoby dobra miejsce=cisza i spokój. Zobaczymy czym wykaże się Pieniążkowski,który tak mocno rwał się na stanowisko Burmistrza. Jeśli po roku sprawowania Urzędu zawiedzie ??? to będzie skrócenie kadencji.Niech się wykaże .Będziemy obserwować i rozliczać z każdej wydanej złotówki.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 12:32Źródło komentarza: 3 Maja na strzelnicyAutor komentarza: TakTreść komentarza: To zależy też od nowego, zadzwonił, poprosił o spotkanie. Obaj Panowie na tym zyskaliData dodania komentarza: 29.04.2024, 07:49Źródło komentarza: Symboliczne przekazanie urzędu burmistrzowi – elektowiAutor komentarza: odpTreść komentarza: Bo sam ma nieczyste sumienieData dodania komentarza: 28.04.2024, 21:32Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie rady gminyAutor komentarza: WasilisaTreść komentarza: Skąd miał wiedzieć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:45Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacjąAutor komentarza: OttoTreść komentarza: Jak dobrzy ludzie milczą,zło triumfuje. We wszystkich bandyckich sprawach spec od blusa milczy!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:44Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie rady gminyAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Politycy kłamali kłamią i będą kłamać. Co parę lat na obiecują a potem i tak mają to w d........z gołodupców stają się milionerami.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:07Źródło komentarza: Poseł „świeżak” Henryk Szopiński otworzył swoje biuro
Reklama
Reklama