Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

21 przypadków rozmowy telefonicznej za kierownicą

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet krótkiego sms-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem negatywnie wpływa na naszą czujność, refleks i koncentrację na drodze. A stąd już krótka droga do wypadku.
21 przypadków rozmowy telefonicznej za kierownicą

Autor: Fotolia

 

Codziennie wielu z nas wykonuje nawet dziesiątki rozmów telefonicznych. Czasem dzwonimy do żony, dziecka, kolegi, czasem przez telefon załatwiamy sprawy biznesowe, a czasem prywatne. Niestety zdarza się, że część rozmów telefonicznych wykonywana jest podczas jazdy. Zwłaszcza, że oprócz samych rozmów telefonicznych kierowcy piszą sms-y czy korzystają z portali społecznościowych. A to już krótka droga do niebezpiecznego zdarzenia – skupiając się na ekranie naszego smartfona, automatycznie odrywamy się od tego co dzieje się na drodze. Kilka sekund naszej nieuwagi może spowodować, że nie zauważymy pieszego przechodzącego przez przejście czy zjedziemy na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z innym pojazdem.

Jak to wygląda w praktyce?

Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

Dlatego wczoraj (18 września) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili wzmożone działania pod kryptonimem „Telefon”, które prowadzone były przez funkcjonariuszy w całej Polsce. Policjanci zwracali uwagę na to, czy kierowcy przestrzegają przepisów kodeksu drogowego dotyczących korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy. W akcji na terenie powiatu złotowskiego udział wzięło 8 policjantów złotowskiej drogówki, którzy skontrolowali 52 pojazdy. Funkcjonariusze ujawnili, aż 21 przypadków korzystania z telefonu w trakcie jazdy przez kierujących.

Postęp technologiczny i ciągła potrzeba bycia „online” sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii, dlatego warto być rozważnym i z "głową" korzystać z nowych technologii i nowinek technicznych.

MF/KGP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Duzo wiedzacy 19.09.2018 20:25
Ludzi karza a sami *** podczas jazdy prawda panie Jaroslawie M.

Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: koniecznie musisz zmądrzećTreść komentarza: Była tylko jedna koncepcja, sukcesywnie wdrażana od 2016 roku, tzn. rozwój miasta w oparciu o markę Złotów Wielkopolskie Zdroje. To kompleksowy projekt i ogromna szansa dla naszego małego miasteczka, dlatego Norwegom się spodobał i zdobyliśmy fundusze na realizację tej koncepcji, z 16 ml kwota wzrosła obecnie do 20 mln . Tych pieniędzy nie dostaliśmy z góry za obietnice, ale spływały do nas transzami po udokumentowaniu realizacji zadań wpisanych do projektu. Trudno się przebić z prawdziwymi informacjami jak radni, stale blokujący realizację projektu , i gazeta lokalna sączyli ludziom bzdury. Forsowany telebim na cmentarzu ostatecznie tez przerobili na telewizorek na kółeczkach :) Kto chciał, ten uwierzył. W sumie z jednej koncepcji zrobiły się dwie. I kto tu jest niekonsekwentny? Duże pieniądze, które poszły w błoto, to na pewno na naprawę wadliwie wykonanej niecki basenowej, wadliwie wykonany witacz Kaczy dołek, który spadając o mało kogoś nie zabił, na wykonaną za Wełniaka ścieżkę przy Babie, która zniknęła pod wodą, reklamowane przez Wełniaka prymitywne "pole campingowe" :), z którego nikt nie chciał korzystać, itd, itdData dodania komentarza: 06.05.2024, 00:07Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski nowym burmistrzem ZłotowaAutor komentarza: urzędnikTreść komentarza: Wielkie brawa i gratulacje dla pana Patryka, najważniejsze że ekipa Dyzmy i pisiorów zostanie odsunięta od koryta. Oby zostali dokładnie rozliczeni, będzie setki faktur do sprawdzenia, ale na pewno dadzą radęData dodania komentarza: 05.05.2024, 17:56Źródło komentarza: Patryk Wruk nowym starostą złotowskimAutor komentarza: TuskTreść komentarza: To samo co w Warszawie. Kłamstwa i zdrada. Pani Jęsiek dała się przerobić politykom.Chmielu znowu na z góry upatrzonej pozycji. Szkoda Polski,szkoda Złotowa.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 17:27Źródło komentarza: Patryk Wruk nowym starostą złotowskimAutor komentarza: JodieTreść komentarza: Góra urodziła mysz.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 17:23Źródło komentarza: Patryk Wruk nowym starostą złotowskimAutor komentarza: brzydkie jego zachowanie.Treść komentarza: Dlaczego przewodniczący rady Miejskiej Jakub Pieniążkowski zwiał z ostatniej sesji Rady miasta,zostawiając Burmistrza Adama Pulita i radnych. Już pokazuje co potrafi.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 17:53Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski nowym burmistrzem ZłotowaAutor komentarza: KrólikTreść komentarza: Po minie Skarbnika już prawie byłego widać w co tu się gra....Bardzo brzydkie zachowanie byłego zarządu.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 11:55Źródło komentarza: Jest nowy dyrektor szpitala w Złotowie
Reklama
Reklama