Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Najwięcej o śmieciach

Zapowiadana od jakiegoś czasu dyskusja związana z funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w końcu się odbyła i całkowicie zdominowała obrady. Niemniej radni przyjęli też kilka istotnych uchwał, w tym te umożliwiające skuteczniejsze ubieganie się o środki na inwestycje drogowe
Najwięcej o śmieciach

Bardzo długa dyskusja toczyła się w punkcie informacji o funkcjonowaniu systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie powiatu złotowskiego, w tym gminy Krajenka. Najwięcej pytań adresowano do przewodniczącego PRGOK, Zygmunta Jasieckiego. Dużo wątpliwości odnośnie systemu „śmieciowego” zgłaszał radny Dariusz Żurek, który biorąc pod uwagę wynik finansowy związku ocenił, iż koszty ponoszone przez mieszkańców są zbyt wysokie. Dyskutowano też o konieczności budowy na terenie gminy tzw. PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Miałby on powstać w pobliżu byłego wysypiska śmieci i umożliwiłby składowanie odpadów wielkogabarytowych zamiast przeprowadzania zbiórek mobilnych raz na kwartał. Radni Żurek i Michalski pytali – wobec ewentualności wystąpienia z PRGOK-u w przyszłości - czy budowa takiej instalacji na terenie gminy nie zwiąże jej na stałe ze związkiem, jednak jak wyjaśnił gość, ustawodawca nakłada na samorząd obowiązek utworzenia takiego punktu, czy będzie on związany z jakimkolwiek związkiem międzygminnym, czy też nie. W przypadku związku istnieje możliwość pozyskania znacznych środków na wsparcie budowy takiego nowoczesnego obiektu.

Dyskusja, w której udział brali także kierownik biura ZGK Andrzej  Ruta i wiceprezez MZUK Złotów Mariusz Walter, trwała prawie dwie godziny. Z punktu widzenia mieszkańców najbardziej interesujące były kwestie związane z częstotliwością odbioru odpadów, możliwością dostawienia dodatkowych kubłów na śmieci, kosztów wywozu ponoszonych przez przedsiębiorców oraz sklasyfikowania popiołów czy folii po kiszonkach.

Ważną częścią obrad była część sprawozdawcza, podczas której radni przyjęli informacje o działalności Komisariatu Policji, Zarządu Miejsko-Gminnego OSP, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Krajeńskiego Ośrodka Kultury, Komunalnego Zakładu Użyteczności Publicznej za rok 2015 oraz sprawozdania z realizacji programu współpracy gminy i miasta Krajenka z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

Zgodnie z przewidywaniami Rada Miejska wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Krajenka a Powiatem Złotowskim w sprawie powołania partnerstwa na rzecz przebudowy drogi powiatowej nr 1056P Podróżna-Paruszka na odcinku Paruszka – Dolnik – Głubczyn – Augustowo – Śmiardowo Krajeńskie i  przebudowa drogi gminnej w Pogórzu, jednak w tej pierwszej kwestii wywiązała się ciekawa dyskusja.

We wniosku, jaki będzie składany do UMWW, nie został uwzględniony jeden odcinek tego traktu – przypomnijmy, że nowa nawierzchnia została położona w Podróżnej oraz w Śmiardowie Krajeńskim, niewyremontowany pozostał zaś fragment pomiędzy tymi miejscowościami. I nie będzie go też we wniosku - o kwestię te pytał nowy radny z okręgu Śmiardowo, Adam Czapowski.

Jak się dowiadujemy, to nie przeoczenie, a celowy zabieg. – Wnioski składane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nie mogą obejmować odcinków dzielonych, lecz tylko zwarte w jednym ciągu, łączące poszczególne miejscowości. Projekt zawierający odcinek pomiędzy Podrózną a Śmiardowem zostałby automatycznie odrzucony – wyjaśnia dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Mirosław Jaskólski.

Ten fragment zatem zapewne zostanie zmodernizowany z innych środków. Ostatecznie uchwała została przegłosowana przy 2 głosach wstrzymujących się a co za tym idzie, wkrótce zostanie złożony wniosek o dofinansowanie inwestycji.

KM


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotr Tomasz 07.04.2016 22:45
Byłem na sesji. Bardzo celne uwagi pana Dariusza Żurka! Mam nadzieję, że komentujący ten artykuł wybiorą się kiedyś na obrady Rady Miejskiej i poszerzą swoją wiedzę na temat funkcjonowania samorządu. Przypominam adwersarzom, że za śmieci także płacimy i ktoś na tym świetnie zarabia! Poza tym pragnę zauważyć, że również na szczeblu lokalnym występuje coś takiego jak lobby, które wspiera tego lub innego kontrahenta. Sprawa drogi Paruszka-Podróżna. Inwestycja była wpisana do planu na lata 2006-10 (starostą był wówczas Mirosław Jaskólski). Teraz mamy rok 2016, zgodę w samorządach i ...? Proszę pamiętać, że zgłoszenie do programu nie jest równoznaczne z realizacją inwestycji. ps. zachęcam do większej odwagi i podpisywania swoich postów.

Alina 08.04.2016 09:42
Dla mnie nie jest Pan autorytetem w wydawaniu jakichkolwiek opinii. Jak Pan twierdzi jest pan bezpartyjny, a dziwnym trafem zawsze popiera Pan PIS ?!

Marta 08.04.2016 10:32
O ile pamiętam w latach 2006 - 2010 był pan radnym powiatowym, dlaczego Pan tego nie dopilnował! Przecież dobro naszej małej ojczyzny jest najważniejsze, walczmy aby było nam tu jak najlepiej.

Piotr Tomasz 08.04.2016 12:14
Ważne jest dobro wspólne. Polecam chociażby książki Jeremiego Pope. Szczególnie "Rzetelność życia publicznego". To taki elementarz na temat funkcjonowania instytucji publicznych (m.in. opisane zostały patologie występujące na różnych szczeblach władzy). Lektura tej książki pozwala docenić ludzi, którzy mają odwagę (szczególnie w małych miejscowościach) kontrolować władzę. Na koniec słowo do osoby, która ukrywa się pod nickiem "Alina". Nie zamierzam być dla nikogo autorytetem. Zastanawia mnie jednak, że pewna firma podpisuje kontrakt o wartości 45 000 000 na 30 miesięcy, następny o wartości 70 000 000 na 36 miesięcy. Każdego miesiąca uiszczam należność za usługę tej firmy. To moje pieniądze i mam prawo wiedzieć. Nie ma w tym żadnej polityki!

Maria 08.04.2016 12:29
Ja wybrałam w demokratycznych wyborach włodarza i jestem z jego decyzji zadowolony. Obecna obsługa i cena wywozu śmieci jest też dla mnie wystarczajaca. Myślę , że nic nie stoi na przeszkodzie aby Pan założył firmę i robił to lepiej ,częściej i taniej.

Filip 08.04.2016 15:38
Wybrałam i jestem zadowolony... a to ciekawe...

Piotr Tomasz 08.04.2016 21:20
Krzysztofa Bęgowski vel Anna Grodzka?

Marta 09.04.2016 08:02
Panie Piotr Tomasz czy był Pan radnym powiatowym w latach 2006-2010?

Smiardowianka 07.04.2016 20:03
Bezsensowna i nie prowadząca do nikąd dyskusja smieciowa, ważniejsze śmieci popiół niż życie ludzi. I to się nazywa sesja, gdzie rozmowa światła, drogi dziurawe, inwestycje konkretne tego niestety brakuje... .

Glubczynianka 07.04.2016 11:03
Słyszałam, że są to radni Michalski i Żyrek. Zapraszam tych panów niech się przejadą tą drogą. Może w końcu coś zrozumieją?

Paruszka 07.04.2016 10:57
Wstrzymują się bo zapewne mieszkają w Krajence i nie jeżdżą po gminie. Szkoda

śmiardowo 07.04.2016 10:22
To są radni którzy wstrzymują przy modernizacji drogi ???? Niech sami jeżdżą sobie po tych dziurach!

Dolniczanka 07.04.2016 08:49
Kto się wstrzymał za modernizacją drogi? Chciałabym wiedzieć aby "podziękować" za przychylność.

Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: odpTreść komentarza: Bo sam ma nieczyste sumienieData dodania komentarza: 28.04.2024, 21:32Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: WasilisaTreść komentarza: Skąd miał wiedzieć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:45Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacjąAutor komentarza: OttoTreść komentarza: Jak dobrzy ludzie milczą,zło triumfuje. We wszystkich bandyckich sprawach spec od blusa milczy!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:44Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Politycy kłamali kłamią i będą kłamać. Co parę lat na obiecują a potem i tak mają to w d........z gołodupców stają się milionerami.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:07Źródło komentarza: Poseł „świeżak” Henryk Szopiński otworzył swoje biuroAutor komentarza: MaxTreść komentarza: W Polsce gloryfikuje się ludzi którzy całe życie biorą czyjeś pieniądze a całkowicie pomija się tych którzy opłacają życie tym grupom zawodowym. Niestety w Polsce lawinowo przybywa resortowych ustawionych a maleje tych którzy to wszystko finansują. Po za tym finansowanie tych wszystkich grup utwierdza ich w przekonaniu że ciągle mają za mało. Kończą szybko karierę stają się młodocianymi emerytami w porównaniu do tych co pracują o 20 lat dłużej będąc bardzo dobrze usytuowanymi emerytami w porównaniu do opłacających taki stan rzeczy. Zamiast tworzyć miejsca pracy niestety dalej szukają źródeł publicznych bądź budżetowych. Taki chory system zafundowali nam politycy którzy podobnie żyją dzięki czyjeś kasie. Politycy doprowadzili do takiego stanu że jeśli brać to miliony a jeśli coś nawiwijają to i tak są bezkarni. Polska jest niesprawiedliwym krajem z postkomunistycznym modelem zarządzania. Brakuje reformy finansów publicznych która by to wszystko ukróciła. Za wzrostem wydatków utrzymania takiego stanu oraz pogłębiająca się dziurą budżetową stoi ciągle powiększająca grupa na utrzymaniu polskiego podatnika. Podatnika sektora prywatnego który poprzez inwestycje i ciężką pracę utrzymuje ten system.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 21:23Źródło komentarza: Obywatel FidurskiAutor komentarza: IrinaTreść komentarza: Panie Profesorze,dobrze jest wiedzieć przy kim się staje.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacją
Reklama
News will be here
Reklama