Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Drewno na wagę Złota. Konserwacja cennych zabytków w powiecie złotowskim

W zabytkowych kościołach powiatu złotowskiego: w Radawnicy, Starej Wiśniewce, Wielkim Buczku, Batorowie, Sławianowie i Kleszczynie trwają prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej.
Drewno na wagę Złota. Konserwacja cennych zabytków w powiecie złotowskim
Kościół w Kleszczynie. Fot. T. Markowski

Ratunek dla zabytków

Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Większość z nich powstała w wiekach XVII - XIX i świadczą w głównej mierze o religijności, czasami również o ambicji i aspiracjach ich fundatorów. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki żywiące się drewnem (ksylofagi).

Pracom konserwatorskim objęte zostały m.in. następujące drewniane zabytki ruchome:

  • w Radawnicy: ołtarz główny, ołtarze boczne: św. Józefa i Matki Boskiej, ambona, chrzcielnica, rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego;

  • w Starej Wiśniewce: ołtarz boczny, ambona, konfesjonał, feretron, krucyfiks, wystrój malarski kościoła;

  • w Wielkim Buczku: dwa ołtarze boczne;

  • w Batorowie: ołtarz główny, dekoracja malarska ścian i stropów, chóru organowego, filarów i wsporników;

  • w Sławianowie: ołtarz główny, ołtarze boczne: Matki Boskiej i św. Barbary;

Dodatkowo w Starej Wiśniewce przeprowadzona zostanie fumigacja kościoła w kościołach w Sławianowie i Kleszczynie zamontowana zostanie energooszczędna i mająca neutralny wpływ na zabytki instalacja grzewcza.

Poza powyższym w części kościołów prowadzone są roboty budowlane mające na celu naprawę konstrukcji budynków, ścian, stropów, wymianę poszycia dachu, wymianę instalacji elektrycznej itp.

Kościół w Batorowie fot. T. Markowski

Kościół posiada nietypowe wnętrze – zachowała się w nim konstrukcja po dawnych emporach (balkonach), na których zasiadała niegdyś społeczność ewangelicka uczestnicząca w nabożeństwie.

 

Kościół i dzwonnica w Sławianowie fot. T. Markowski

W roku 1942 Niemcy zabrali dzwony, aby przetopić je na amunicję. Po wielu latach, w 2000 roku, udało się odnaleźć jeden z dzwonów, który cudem uratował się od zniszczenia. Dzwon z napisem ,,Niech będzie pochwalone Imię Pańskie – ulał mnie Michał Wittwerk w Gdańsku w 1715 roku” trafił z powrotem do Sławianowa.

Kościół w Radawnicy fot. T. Markowski

Większość drewnianych zabytków w Radawnicy powstała w momencie budowy kościoła i liczy blisko 150 lat.

Ołtarz w Wielkim Buczku fot. T. Markowski

Dwa obrazy w Wielkim Buczku to wyjątkowo cenne dzieła, które powstały w XVII wieku w pracowni słynnego malarza gdańskiego Hermana Hanna.

Kościół w Starej Wiśniewce fot. T. Markowski

Podobna historia z dzwonami – jak w Sławianowie – zdarzyła się w Starej Wiśniewce. Wywieziony w czasie wojny dzwon udało się odzyskać w 2003 r. dzięki staraniom mieszkańców.

 

Atrakcje dla turysty

Działania w Radawnicy, Starej Wiśniewce, Wielkim Buczku, Batorowie, Sławianowie i Kleszczynie są częścią większego projektu obejmującego zabytkowe kościoły Diecezji Bydgoskiej. Zakłada on nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej). Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej i z Gminy Złotów

Projekt „Ochrona oraz zwiększenie wartości dziedzictwa kulturowego obszaru Diecezji Bydgoskiej – rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków” jest realizowany dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wynosi 15 724 200,43 zł, w tym dofinansowanie z UE (w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020) 13 365 570,36 zł. Fundusze na realizację prac dla parafii w Radawnicy i Sławianowie przekazała także Gmina Złotów. Prace realizowane są łącznie w 13 zabytkowych kościołach Diecezji Bydgoskiej.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: odpTreść komentarza: Bo sam ma nieczyste sumienieData dodania komentarza: 28.04.2024, 21:32Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: WasilisaTreść komentarza: Skąd miał wiedzieć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:45Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacjąAutor komentarza: OttoTreść komentarza: Jak dobrzy ludzie milczą,zło triumfuje. We wszystkich bandyckich sprawach spec od blusa milczy!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:44Źródło komentarza: Ostatnie posiedzenie radyAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Politycy kłamali kłamią i będą kłamać. Co parę lat na obiecują a potem i tak mają to w d........z gołodupców stają się milionerami.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:07Źródło komentarza: Poseł „świeżak” Henryk Szopiński otworzył swoje biuroAutor komentarza: MaxTreść komentarza: W Polsce gloryfikuje się ludzi którzy całe życie biorą czyjeś pieniądze a całkowicie pomija się tych którzy opłacają życie tym grupom zawodowym. Niestety w Polsce lawinowo przybywa resortowych ustawionych a maleje tych którzy to wszystko finansują. Po za tym finansowanie tych wszystkich grup utwierdza ich w przekonaniu że ciągle mają za mało. Kończą szybko karierę stają się młodocianymi emerytami w porównaniu do tych co pracują o 20 lat dłużej będąc bardzo dobrze usytuowanymi emerytami w porównaniu do opłacających taki stan rzeczy. Zamiast tworzyć miejsca pracy niestety dalej szukają źródeł publicznych bądź budżetowych. Taki chory system zafundowali nam politycy którzy podobnie żyją dzięki czyjeś kasie. Politycy doprowadzili do takiego stanu że jeśli brać to miliony a jeśli coś nawiwijają to i tak są bezkarni. Polska jest niesprawiedliwym krajem z postkomunistycznym modelem zarządzania. Brakuje reformy finansów publicznych która by to wszystko ukróciła. Za wzrostem wydatków utrzymania takiego stanu oraz pogłębiająca się dziurą budżetową stoi ciągle powiększająca grupa na utrzymaniu polskiego podatnika. Podatnika sektora prywatnego który poprzez inwestycje i ciężką pracę utrzymuje ten system.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 21:23Źródło komentarza: Obywatel FidurskiAutor komentarza: IrinaTreść komentarza: Panie Profesorze,dobrze jest wiedzieć przy kim się staje.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Profesor Andrzej Kokowski z nową publikacją
Reklama
News will be here
Reklama