Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Rocznica stanu wojennego

15 grudnia o godz. 17.00 w sali Cechu Rzemiosł Różnych w Złotowie (ul. Cechowa 11) odbędzie się spotkanie z Edwinem Klessą, internowanym w stanie wojennym, autorem książki „Pamiętnik z internowania”

Pan Edwin, więzień Wronek i Gębarzewa będzie wspominał też jedynego internowanego złotowianina, p. Andrzeja Hermana, profesora-polonistę ze złotowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Edwin Klessa był organizatorem w 1983 roku Biblioteki Latającej w Trzciance (ponad 500 publikacji podziemnych, prowadzona przez niego do 1988), uczestnikiem sieci kolportażu.

Od 14 XII 1982 członek Diecezjalnego Komitetu Pomocy Region Piła przy parafii Świętej Rodziny (opieka prawna, lekarska, pomoc materialna dla represjonowanych, opieka nad rodzinami uwięzionych za przekonania). W latach 1982-1989 sygnatariusz petycji w obronie represjonowanych i więzionych za przekonania, uczestnik wielu inicjatyw społecznych. Od 1982 organizator, następnie kierownik Biblioteki Parafialnej przy kościele św. Jana Chrzciciela w Trzciance, współorganizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. 1985-1989 przewodniczący Rady Pracowniczej w LZPO Lubmor, 1985-2008 równocześnie pracownik Spółdzielni Mieszkaniowej Lubmor w Trzciance, 1985-2010 prezes Zarządu. 1989-2008 członek KZ „S” w Lubmorze. W 1989 wspierał działalność KO przy Przewodniczącym „S” Lechu Wałęsie, uczestnik kampanii wyborczej KO „S”. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych w Pile. Do 10 XI 1986 rozpracowywany przez bezpiekę w Pile i Trzciance.

Na spotkaniu można będzie nabyć książkę Edwina Klessy. Jak pisze autor wstępu do książki ks. dr Jarosław Wąsowicz: „Publikowanie notatek i wspomnień z internowania miało miejsce jeszcze w drugim obiegu. Po 1989 r. ukazała się spora już liczba tego rodzaju źródeł historycznych. Często jednak były to materiały sporządzone post factum. Tylko niewielka z nich część stanowi rzeczywiście materiał opracowywany przez internowanych na bieżąco, w czasie przebywania w miejscach odosobnienia. Do tej grupy zalicza się właśnie dziennik Edwina Klessy. Edwin Klessa pisał swoją kronikę w formie listów adresowanych do żony Anny i córki Kamili.”

W spotkaniu weźmie udział ks. dr Jarosław Wąsowicz, kierownik Archiwum Salezjańskiego w Pile. Spotkanie z okazji przepadającej 13 grudnia rocznicy wprowadzenia stanu wojennego organizuje radny Rady Powiatu Złotowskiego, Wiesław Fidurski.

WF

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Ja jestem mieszkańcem i chcę bardzo głębokich zmian, przede wszystkim tego aby przywrócić mieszkańcom Złotowa wszystkie najważniejsze stanowiska w administracji miasta, jak widzę idźie to w dobrym kierunku, burmistrz w końcu ze Złotowa, wiceburmistrz w końcu ze Złotowa, czekamy teraz na jednostki podległe. Nowy Burmistrz Jakub Pieniążkowski ma mandat zaufania od mieszkańców i mam nadzieję, że nie zawidzie tegoData dodania komentarza: 12.05.2024, 13:24Źródło komentarza: Nowi włodarze ZłotowaAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: To jest bardzo dobra decyzja, czas najwyższy skończyć z tą ściema Pulita służącą do promocji jego osoby. Złotów dla Złotowian a nie dla turystów, których nikt tu nie widziałData dodania komentarza: 12.05.2024, 13:21Źródło komentarza: Nowi włodarze ZłotowaAutor komentarza: rozgoryczenie i wściekłośćTreść komentarza: Wiedziałam ze będzie gorzej, ale nie wiedziałam że będzie aż tak źle. Pierwszą idiotyczną decyzją Pieniążkowskiego jest rezygnacja z kierunku rozwoju Wielkopolskie Zdroje. W konsekwencji nie będzie sanatorium w Złotowie. Właściciel Pałacu Działyńskich miał takie plany, dlatego zmienił zdanie w kwestii pozbycia się tego obiektu. Sanatorium dałoby wiele miejsc pracy ! Staraniami byłego burmistrza A.Pulita, po latach starań, udało się wreszcie odmienić losy tego obiektu, a przyszedł nowy i wszystko niszczy. Przy tak szkodliwych decyzjach, istnieje ogromne ryzyko, że inwestor zniechęci się do inwestowania w ten obiekt i zostaniemy z ruinąData dodania komentarza: 11.05.2024, 23:58Źródło komentarza: Nowi włodarze ZłotowaAutor komentarza: dobreTreść komentarza: :))Data dodania komentarza: 11.05.2024, 21:41Źródło komentarza: Nowi włodarze ZłotowaAutor komentarza: dot.mieszkańcaTreść komentarza: Jak bym słyszała zacofanego i wulgarnego Wełniaka i Koronkiewicza, słowo w słowo ten sam hejt co na sesjachData dodania komentarza: 11.05.2024, 21:04Źródło komentarza: Nowi włodarze ZłotowaAutor komentarza: odpTreść komentarza: jesteś tak "mądry" jak ta prawie cała byłą rada, współczuję braku wiedzyData dodania komentarza: 11.05.2024, 20:56Źródło komentarza: Nowi włodarze Złotowa
Reklama
Reklama