Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Droga przez wielką mękę

Mieszkańcy wsi Głubczyn proszą o pomoc! Tu pytanie „jak żyć” łączy się z pytaniem – jak dojechać?
Droga przez wielką mękę
Nie tracąc czasu na szukanie zarządców drogi, użytkownicy proszą o jej remont...

Autor: Mieszkańcy

Do naszej redakcji z prośbą o pomoc zwrócili się mieszkańcy gminy Krajenka, mieszkający w obrębie wsi Głubczyn. Proszą o poprawienie jakości drogi, która biegnie z Głubczyna do Skórki. Droga jest stara, naniesiona już na dawnych mapach niemieckich, oznaczona wtedy nr 97. Ludzie, którzy tam mieszkają, prowadzą gospodarstwa, uprawiają ziemię - robią to od dziesiątków lat…

Droga ma charakter polny, prawdopodobnie w części należy do gminy, w części do lasów państwowych. W cieplejsze miesiące roku z biedą można tam przejechać, choć droga ma wygląd mówiąc delikatnie – księżycowy. Doły, dziury, zapadliska… Tu potrzeba wysokiego auta terenowego, by ze spokojem dojechać do miejsca bez strachu o uszkodzenie pojazdu. Dramat rozpoczyna się w sezonie zimowym, jesiennym i wczesnowiosennym, gdy nadchodząc roztopy. Wówczas droga Głubczyn-Skórka jest praktycznie nieprzejezdna. - A co się stanie – pytają bezradnie mieszkańcy – gdy przyjdzie wezwać pogotowie, straż pożarną, policję? Może dojść do ludzkiej tragedii!!!

Problemem jest także dowóz dzieci do szkół, dojazd do pracy, na zakupy itd. Ta droga skraca dojazd do Skórki i dalej do Piły. Kiepski stan nawierzchni sprawia, ze kierowcy muszą cofnąć się do Głubczyna i dopiero stamtąd nadrabiając drogi mogą dojechać od Dolnika i drogi nr 188.

- My niczego nie żądamy – mówią zdesperowani głubczynianie – prosimy jedynie o poprawę jakości tej drogi, aby trwale była przejezdna. Nie domagamy się asfaltu, kostki czy polbruku! Być może wystarczy równiarka z dobrze, fachowo wykonaną robotą. Rzadka obecność maszyn równających spowodowała, że widocznie szeroka niegdyś droga jest zarośnięta przez leśne drzewka i krzewy. Powrót do jej poprzedniej szerokości pewnie także poprawiłoby jej przejezdność.

Nasi rozmówcy nie ukrywają, że niekiedy z żalem patrzą, gdy do nowo powstałych domów czy osiedli powstają drogi dojazdowe. Tu ludzie mieszkają nierzadko od ponad stu lat i mają nikłą nadzieję na dobrą drogę dojazdową…

Tej nadziei jednak nie tracą!

(jj)

Artykuł ukazał się 24 kwietnia 2018 r. w Tygodniku Nowym



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkanka Głubczyna 26.04.2018 19:10
Przykre jest to, że nikt nie widzi problemu albo nie chce go widzieć. Tylko my biedni mieszkańcy wybudowy Głubczyna musimy się męczyć.I tak żyjemy od lat. Szkoda naszych nerwów , ludzi chorych, dzieci, które muszą uczęszczać do szkoły a także naszych samochodów. Ciekawe czy za każdym razem przyjazd karetki pogotowia będzie kończył się przyjazdem ze strażą pożarną ? Czy musi wydarzyć się nieszczęście , aby naprawiono drogę? Przecież tu mieszkają chorzy ludzie, którzy wymagają częstej interwencji lekarza. Zimą ta droga wygląda tak jak na zdjęciach. Z kolei latem to "dziura na dziurze". Zęby można stracić.Reasumując zwracam się z prośbą o "porządny " remont drogi.Mam na myśli kruszec albo żużel.

Mieszkaniec Skorki 25.04.2018 20:07
Przykre jest to , ze Niemcy wybudowali te drogę przed wojna i mieli w tym cel a obecnie nie potrzeba już wielkiego nakładu , aby tylko otrzymać te drogę w stanie przejezdnym . Niestety ani Gmina Krajenka ani Lasy Państwowe nie są zainteresowane tym , aby mieszkańcom wybudowania Głubczyn , mieszkańcom Głubczyna i Skorki ułatwić życie w przemieszczani się miedzy tymi dwoma miejscowościami. Co dziwne przed 2000 rokiem droga była całkowicie naprawiana przez Gminę , a od paru lat nagle cześć tej drogi stała się droga leśną. Nawet pies z kulawa noga nie zapytał mieszkańców , czy to ułatwi im życie , przecie rolnicy posiadają pola po obu stronach lasu , wysyłają dzieci do Skorki do przedszkola , pracują w Skorce i w Pile ,wiec co maja czołgiem przeprawiać się przez leśna drogę? Obecnie nawet ciągnikiem już nie można przejechać ,leśnego odcinka po opadach deszczu

Reklama
Reklama
Reklama