Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Dwie kadencje

Dwie kadencje
W całym kraju trwa dyskusja dotycząca planowanych zmian w ordynacji do samorządów. Wprowadzenie kadencyjności w samorządzie lokalnym na stanowisku burmistrza, wójta czy prezydenta uważam za dobry krok.

 Jednak warto rozważyć wydłużenie kadencji do 5 lat. W obecnych warunkach wójt czy burmistrz jest zainteresowany jak najdłuższym trwaniem na stanowisku, a mieszkańcy chcą rozwoju gminy czy miasta. Uważam, że te cele są rozbieżne. Rządzący często nastawiają się na najbardziej efektowne inwestycje, co w naszych warunkach sprowadza się do asfaltowania bez wykonywania np. całej infrastruktury podziemnej. Asfaltuje się ulice, aby za kilka lat ponownie remontować drogę, która nie ma praktycznie podbudowy, gdyż asfalt położono na „kocich łbach”. Ciężarówki rozjeżdżają dosłownie takie drogi. Nie inwestuje się w tereny przemysłowe, remontuje się jedynie fasady budynków komunalnych, za którymi jest dosłownie ruina itp. Ostatnio warto śledzić np. to co dzieje się w Pile. Trudno mnie posądzić o sympatie dla PO, ale działania prezydenta Piły z utworzeniem strefy ekonomicznej zaczynają przynosić efekty. Słyszymy jak lokują się kolejni inwestorzy do strefy i to są spore inwestycje. Wkrótce powstaną miejsca pracy na kilkaset zatrudnionych. Czy ktoś słyszał o takim inwestowaniu w tereny przemysłowe w naszym powiecie? Wygrywają kacze dołki, siłownie napowietrzne i inne pierdoły.

Nowym ludziom na stanowiska burmistrza czy wójta trudno się przebić, gdyż rządzący ma 4 lata na kampanie wyborczą, jest obecny w mediach, a konkurent pojawia się na kilka miesięcy przed wyborami. Widać to było w miejscowościach naszego powiatu, gdzie za burmistrzem stał praktycznie budżet gminy. Media często w sposób ewidentny sprzyjają aktualnie rządzącym, ze względu na ogłoszenia i inne zamówienia. Pamiętam jak nasza lokalna prasa praktycznie nie zająknęła się, kiedy odkryłem kto stoi za zniesławiającymi mnie wpisami w 2010 roku. Przemilczano to. A na co dzień mają szpalty wypełnione frazesami o demokracji i wolności słowa. Burmistrz Złotowa jest obecny też co tydzień w lokalnej telewizji, a jego potencjalny konkurent 1-2 miesiące przed wyborami i to jak zapłaci. Kadencyjność rozbije też szkodliwe układy. Rządzący gminą czy miastem po kilku kadencjach jest otoczony pochlebcami, którzy dla własnego interesu pochwalają każdą, nawet najgłupszą jego decyzję w obawie o utratę jego względów. Rodzi to sytuacje, że rządzący podejmuje szkodliwe decyzje dla swojego samorządu, gdyż nie ma właściwego oglądu sytuacji – przykładów można szukać na terenie Złotowa - patrz rozebranie kina, sprzedaż ZEC-u, MZUK-u, kaczy dołek czy pomijanie inwestycji w wodociągi, oraz w tereny przemysłowe itd. Inwestuje się tylko w to co da doraźny sukces wyborców i omami wyborców. Każdy interesujący się samorządem potrafi podać mnóstwo takich sytuacji w swojej gminie.

Obecnie w wielu gminach startuje tylko jeden kandydat (patrz Lipka), co świadczy że taka sytuacja jest wręcz patologią wyborów. Wielu potencjalnych kandydatów wie jak wielką barierą jest okopany samorządowiec i rezygnuje ze startu. W wielu innych gminach rządzą też ludzie nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat (chyba z 10 % samorządów), a w gminie bieda aż piszczy. To nienormalne sytuacje. Wprowadzenie kadencyjności doprowadzi więc do małej rewolucji, co będzie dobre dla mieszkańców, ale niekoniecznie dla obecnie rządzących. Kadencyjność to rozwiązanie funkcjonujące w wielu niemieckich landach, jakoś nie widzę, aby to miało zły wpływ na tamtejsze, piękne miasteczka. Sprawa kadencyjności to tylko jeden z problemów samorządów - który moim zdaniem wymaga kilku znaczących korekt. Zmian wymaga np. usytuowanie Komisji rewizyjnej, kontroli nad samorządami, której obecnie praktycznie nie ma. Spraw jest wiele, ale to odrębny temat.

Wiesław Fidurski

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (55)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
z sieci
z sieci 4.04.2017, 14:20
Ja chciałem uświadomić internautów i zwolenników PO i PSL.Donald Tussk był zarejestrowany jako tw.OSKAR,w byłym DDR,który donosił na opozycję w Gdańsku.Jak obiecał,już były prezydent Niemiec Gałka,że przekaże akta Donalda Tusska tw.OSKAR do IPN,nie dotrzymał słowa!
ma45
ma45 6.04.2017, 20:17
i co to zmieni ten był tamten nie był i co z tego napisz jeszcze że na marsie jest woda i zalajkuj łapkę w dół z 500 razy żeby być szczęśliwym
z sieci
z sieci 1.04.2017, 19:33
Tysiące skarg wpłynęły na TVN i TVN24.Widzowie żądają cofnięcia koncesji przez KRRiT.Wpłynęło 2016 roku niemal 14 tysięcy skarg i wniosków o cofnięcie koncesji.Wiele z ich kłamstw,manipulacji przekazami w programach informacyjnych "Fakty TVN",które szczują sobie grup Polaków,przeciw rządu Polskiemu i rozbijają naszą jedność narodową.
POseł, POwiatow i POgubiony.
POseł, POwiatow i POgubiony. 31.03.2017, 16:25
I co to kurde obchodzi zlotowian. Politycy sa wybrani po to aby stanowić prawo. W jaki sposób gówno nas obchodzi. Mają stanowić dobre prawo dla polaków w sejmie a nie przy tvn - enowskim stole. Przez docinanie jeden drugiemu nam w Złotowie nic nie przybędzie. My tutaj mamy swoje sprawy, które nikogo nie obchodzą. Ale już niedługo tacy filantropi i celebryci jak pierwszy psujon Pulit, nieudolny sherlok Fidurski, będą skomleć o wasze głosy aby później pokazać wam tyłek w który możecie ich cmoknąć. Polityka liroya w TVN znaczy tyle co udział w sesjach burmistrza i radnego powiatowego. Wszystkich łączy jedna suma dokonań - 0.
Edek 71
Edek 71 1.04.2017, 06:14
mylisz pojęcia gimbusie dług publiczny przekroczył BILION jak myślisz kto go nakręcił ci co zasiadają przy stołach Tvn Polsatu i TVP, wszyscy ci którzy ciągną ile się da i póki mogą pożyjesz dłużej to zrozumiesz że oni wszyscy są tacy sami
Do opuźnionego Edka
Do opuźnionego Edka 1.04.2017, 14:16
Jaki tekst taki Edek. POSLDPSL itd. Widać ty już nic nie zrozumiesz.
Helenka
Helenka 2.04.2017, 06:14
Opóźnionego ó zamknięte i kto tu jest spowolniony gimbusku
Do męskiej Helenki
Do męskiej Helenki 2.04.2017, 10:04
Helenka masz rację w ó zamkniete nie warto wsadzać kija bo będzie śmierdzieć. Jeżeli twoja wiedza to tylko u i ó to ok rozumiem twoją dociekliwość.
Do posła
Do posła 31.03.2017, 18:41
liroy chlupie powiedział prawdę ogólnie słuchaj ze zrozumieniem albo puść sobie to kilka razy
Jwk
Jwk 6.04.2017, 20:20
chamski wpis
Do posła.
Do posła. 31.03.2017, 20:17
Liroj zupe chlupie i ma złotów w d...e. Tak czytaj ze zrozumieniem.
Patrioci od pokoleń do autora bloga
Patrioci od pokoleń do autora bloga 12.03.2017, 14:07
Facet wstydu nie masz czy co. Jeśli nie stoisz po naszej stronie to usuń twój blog. Twoja wyuczona przemądrzałość w opisywaniu swoich doznań, nikomu do niczego nie jest potrzebna. Homo sovieticus już dzisiaj nie działa. Albo jesteś z nami albo spadaj. Nic nam po tobie, skoro nie masz swojego zdania w sprawie o którą apelują ludzie, którzy czynem a nie gadaniem doprowadzili do obalenia komunizmu. Nie wiemy dlaczego Pan zwleka z odpowiedzią. Czyżby pochłonięty był Pan szukaniem swojej osoby w archiwum IPN. Jeśli nie to oczekujemy na reakcję zgodnie z wolą Złotowskiej prawicy zrzeszającej nie tylko zwolenników PIS.
Do blogera
Do blogera 21.07.2017, 13:54
Najlepiej by było jakby zszedłz tej strony internetowej bo tylko swoją gębę straszy młodszych zwolenników PiS. Facet zejdź sam bo upadek będzie bolesny.
Zdelegalizować
Zdelegalizować 12.03.2017, 12:49
GS Rolnik wieloletnią ochronka UBecji SBcji z naczelnym TW Witold.
Do zdelegalizować
Do zdelegalizować 21.07.2017, 14:20
Czego ty chcesz od prezesa GS Rolnik K. Brewki. To poczciwy i oddany komunista, rzetelny donosiciel na wszystkich. Zaszczytne miejsce w IPN z tytułem TW Witold oddaje prawdę o jego walce z polakami, którzy przez lata dążyli do tego aby Polska była Niepodległa. Widać że ze skromności ukrywał swoje prawdziwe oblicze. Dzisiaj jak idzie ulicami miasta uczciwi ludzie omijają go z daleka czując smród, który do nich się zbliża. Mimo że on skromny prezes GS Rolnik już na nich nie doniesie, czynią to bo kto wie kto wie? co on jeszcze ma za skórą. A tak po prawdzie to powinno się ujawnić jego donosy.
Odezwa patriotyczna.
Odezwa patriotyczna. 12.03.2017, 12:32
Panie PIS coś Pan tak ucichł. Czyżby kolą w oczy koledzy typu TW Witold itd. Co z Komitetem ds. upamiętnienia Ks. B. DOMAŃSKIEGO. Jak to upamiętnienie ma się z obecnością w Honorowym Komitecie, regionalnego TW Witold zdrajcy do końca walczącego o utrzymanie systemu komunistycznego nie tylko w naszym rejonie ale w całej Polsce. Po odzyskaniu niepodległości naszego kraju, ten kameleon jak wielu mu podobnych, ubrał się w piórka walczących po stronie ruchu solidarnosciowego. Gorzej to on w wszelkich szkołach na różnych akademiach państwowych w żywe oczy kłamał jak kultywował przedwojenną i powojenna tradycję walki o polskość ludzi tych ziem i to z takim przekonaniem jakby był jednym z represjonowanych w tym okresie. Jak się okazuje wręcz przeciwnie był donosicielem na tych, którzy do dzisiaj odczuwają skutki tego że nie kryli swojej niechęci do narzuconego z zewnątrz systemu komunistycznego, który temu zdrajcy służy do dzisiaj. Zresztą swój żal za minionym totalitarnym systemem otwarcie wyraził jako Prezes, podczas ostatniego jubileuszu GS Rolnik w Złotowie. Kto chce się o tym przekonać, niech dokładnie przeczyta reportaż w tej sprawie umieszczony na tej stronie internetowej. Po ujawnieniu przez PIN faktów dot TW Witold, oczekuję od Pana, który też jest w Komitecie upamiętnienia Ks. B. Domańskiego, doprowadzenia do wyrzucenia z komisji sowieckiego sługusa, zdrajcy Narodu Polskiego TW pseudonim WITOLD.
Solidarny
Solidarny 1.03.2017, 14:26
TAK PANIE FIDURSKI pospolita przyzwoitość NAKAZUJE PANU opublikowanie na swojej stronie wszystkich TW naszego powiatu. Ludzie walczący o Wolną Polskę muszą wiedziec kto żył w ich otoczeniu. Skoro IPN opublikował listę Tajnych Współpracowników, Pana obowiązkiem z racji zajmowanych stanowisk jest wyłuskanie i opublikowanie wszystkich, którzy w naszej zlotowszczyźnie okazali się zdrajcami, uniemożliwiającymi wcześniejsze odzyskanie Niepodległości Polski.
Maciej
Maciej 9.03.2017, 07:52
Ludzie zamknijcie w szafach te teczki odbierzcie przywileje mundurowym i dajcie szanse młodym i przedsiębiorcom na tworzenie miejsc pracy - młodzi nie będą wyjeżdżać z Polski. Patriotyzmem i wyciąganiem historii z szaf nic nie zbudujecie -wręcz przeciwnie rozwalicie ten kraj. Od zarania dziejów w naszej historii wyciągają brudy i się kłócą a cierpią tylko zwykli ludzie. Wystarczy popytać tych wszystkich a jest ich już kilka milionów którzy wyjechali......
Felix
Felix 6.04.2017, 20:22
przed 1772 r też tak się szarpali aż nas podzielono i Polska zaczęła znikać z map
odezwa
odezwa 1.03.2017, 12:59
Panie Wisławie Fidurski,zainteresuj się pan,tajnymi organizacji SB,na terenie powiatu Złotowskiego!!!.Jak podaje IPN którzy teraz otworzyli na stronie internetowej inwentarz.ipn.gov.pl.Tam można spotkać kilkanaście tajnych agentów SB.Takich co pan dobrze zna zna i ma Pan do nich i szacunek,jak do tw.Witold,zarejestrowany pod segn. Po0042/227,czy jako tw.Wskazówka,z Panoramy Złotowskiej.oraz pana kolega starszy jako kolarz pod pseudonimem tw.Waldek!
Czy to łon - pytanie do odezwy.
Czy to łon - pytanie do odezwy. 4.04.2017, 22:52
Czy to chodzi o pseudonim Witold, który dotyczy Prezeza GS Rolnik Kazimierza Brewkę. To nie jest możliwe, przecież to jeden z najbardziej walczących o Polskość naszych stron w Wolnej Polsce po 1989r. Bohater naszego regionu. Nie to nie jest możliwe. Powinien dostać order za rekordowy okres ukrywania prawdy o sobie. A ks. Domański mawiał ; Sprawiedliwość spieszy powoli, dopadnie i tego z miasta i tego z roli.
z sieci
z sieci 8.02.2017, 15:37
Z ostatniej chwili,Prezes Sądu Najwyższego Gersdorf,pochodzenia żydokomuny,pochodząca z rodziny antypolskiej i antykatolickiej,z rodziny UB,jest obrońcą całej mafii postkomunistycznej PO+PSL+SLD+Nowoczesna+KOD!!!
Zwolenniczka PIS
Zwolenniczka PIS 8.02.2017, 11:44
Już przestańcie z Złotowa robić Warszawę, Wrocław, czy Kraków. Po raz kolejny dowiedzcie się że w Złotowie PIS nie rządzi.
kar
kar 8.02.2017, 07:17
No i co tak PiS się napinał w sprawie Warszawy a tu mu referendum zrobią.
Paweł P. do realisty
Paweł P. do realisty 5.02.2017, 21:03
Tak to prawda. Dla obecnego Burmistrza jedna kadencja to napewno za dużo. Zresztą wszędzie o tym mowi, kiedy poruszane są proste a uważane za trudne przez niego sprawy dot. zarówno mieszkańców jak i miasta.
realista
realista 5.02.2017, 18:47
Dla niektórych jedna kadencja to za dużo.
VS
VS 5.02.2017, 17:46
Widzi Pan Panie Wiesławie większość z propozycją PIS-u już się pogodziła. Widać dotarło do nich że to jest dobry projekt, który w przyszłości, może uzdrowić obecnie niezbyt dobrą sytuację rozrastającego się Osiedla za Rzeką.
Do sceptyków
Do sceptyków 2.02.2017, 22:38
O klikach wszyscy wiecie i wszyscy mówicie, tylko boicie się to potwierdzić. To się nazywa tchórzostwo.
Gościu
Gościu 2.02.2017, 00:24
Pan Barabasz powiedział dziś w Aście że to dobry pomysł i że w gminach teorzą się układy, ciekawie kogo miał na myśli? może swoich kolegów?
genek
genek 1.02.2017, 18:09
Dwie kadencje dla tych starych pierników siedzących w Sejmie i Senacie. Jak już zmiany to i w parlamencie też.
Do genka
Do genka 2.02.2017, 18:05
Za wysoko mierzysz genek.
AdamW
AdamW 9.03.2017, 06:23
Gienek napisał 100% prawdę. Ci którzy pracują na tych artystów wiedzą to doskonale. Ciągle się kłócą ośmieszając siebie a szary Polak jak był tak jest dymany na każdym kroku. Przeciętny z nas zasuwa 45-50 lat na ten bajzel i kiedy przechodzi na zasłużoną emeryturę to Ci sami artyści opodatkują mu emeryturę jakby przez te 50 lat okradania było im mało. Polska to kraj dla wybrańców mundurowych i polityków!!!!!!!!!!
bezpartyjny
bezpartyjny 1.02.2017, 14:48
Typowe myślenie Kalego. Burmistrz nie załatwił mi to już jest zły. A może tak szanowny Pan Paweł zastanowi się dlaczego otrzymał negatywną odpowiedz. Po obecnie sprawujących Burmistrzach przyjdą inni. Czy będą lepsi ? Wątpię. Wg. Pawła P. tak bo będą mieli legitymację partii - suwerena. Najgorzej to mieć klapki na oczach i polityczną sieczkę w głowie.
VS
VS 1.02.2017, 20:05
Tak bezpartyjny czytaj ze zrozumieniem Paweł P nie pisał o tym że ktoś czegoś mu nie załatwił lecz o patologii obecnych władz samorządowych, które są skutkiem obecnej ordynacji wyborczej. Pisał o tym co mówią mieszkańcy po wizycie u niego w różnych mniej i bardziej ważnych dla nich sprawach. Mówią o tym bez względu na wiek przy poruszaniu tematu; komu obecnie służy BURMISTRZ, który za swoją nieudolność obwinia radnych, których chociażby przy realizacji programu rewitalizacji miasta z jakiegoś powodu nie widać. Czy to ma być dobrym sposobem na motywację społeczności lokalnej. Jeżeli uważasz że tego nie należy zmieniać to gratuluję nic nie robienia. Ponadto twoja nadgorliwość w obronie obecnego burmistrza i obawa przed nową ordynacją wyborczą jest niezasadniona ponieważ burmistrz Pulit w zależności od oceny wyborców będzie mógł pełnić drugą kadencję i to dłuższą niż teraz a jak nie to pójdzie spowrotem do lasu i tam też będzie mu dobrze a ludzie myślący odetchną świeżym powietrzem.
Do "bezpartyjnego"
Do "bezpartyjnego" 1.02.2017, 16:17
Obrazasz człowieka tylko dlatego, ze myśli inaczej niż Ty. Zastanów się nad tym co sam masz w głowie.
długopis
długopis 1.02.2017, 16:41
Nie obraził go bardziej niż Paweł P. jego. Czytanie ze zrozumieniem nie boli, czasem warto spróbować.
Paweł P.
Paweł P. 1.02.2017, 12:22
Do Bezpartyjny & widać jakie masz rozeznanie o samorządzie. Albo jesteś analfabetą politycznym albo właśnie KLAKIEREM przegranych wasali PO, PSL,, którzy nie mogą znieść porażki, dlatego w każdej sprawie skomlą o poparcie w Brukseli. Tak samo będzie z projektem dot. ,wyborów samorządowych. Z patologią samorządową to mamy do czynienia obecnie. Panie Wiesławie niech Pan się nie daje i nie poprzestaje na jednym reportażu w sprawie nowej ordynacji wyborczej. Niech Pan dalej przedstawia patologię obecnego systemu działania samorządu w trakcie sprawowania kadencji. Ludzie muszą usłyszeć że są i u nas osoby, które chcą zmienić obecny, chory system, który zawsze prowadzi do tworzenia klik nie liczących się z ludzmi. Obecnie wybrańcy nie zważając na prawo działając na jego pograniczu, wykorzystują je do zaspokajania potrzeb swoich znajomych a nie ich wyborców nie mówiąc o biedniejszych mieszkańcach. Im więcej będzie przykładów marnotrawienia pieniędzy z budżetu miasta z podawaniem konkretnych celów na które powinny być przeznaczone tym więcej będzie poparcia oddolnego od ludzi, którym wydawane pieniądze powinny służyć za życia a nie po śmierci ( dom przedpogrzebowy). Zmiany o których Pan pisze są konieczne a przy dobrze przeprowadzonej informacji właśnie wśród zwykłych ludzi, mają one szansę na powodzenie i wdrożenie ich jak najszybciej. Sam osobiście będę zabiegał tu na dole o szerokie poparcie dla tej propozycji, która zostanie zmieniona w ustawę co będzie początkiem końca Hrabiostwa i jego dworu z którym mamy obecnie do czynienia. Burmistrz, Starosta, Wójt musi być dla ludzi a nie przeciw nim tylko dlatego że ich partykularne sprawy są ważniejsze od spraw ludzi, których nie stać na dochodzenie swoich racji w Sądach Powszechnych. Obowiązująca ordynacja wyborcza to trampolina dla cwaniaków, którzy mamiąc wyborców obietnicami, osiągając swoje odwracają się do nich plecami i otaczają kliką stworzoną przez poprzednika, tylko po to aby zyskać możliwość przedłużenia swoich kadencji do emerytury. W naszym mieście ten system działa do dzisiaj, dlatego zwykli ludzie nie chodzą na wybory, bowiem uznają że nie ma to żadnego sensu, gdyż po nich będzie jak zawsze czyli nijak. Dlatego bardzo ważne jest dotarcie do nich z informacją że po zmianie ordynacji samorząd będzie dla nich a nie przeciwko nim.
do bezpartyjnego
do bezpartyjnego 1.02.2017, 12:05
Popieram w całości dwie kadencje i do roboty.

Pozostałe