Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Jak mądrze korzystać z karty kredytowej

Karty kredytowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Według raportu NBP ich łączna liczba w Polsce na koniec września 2016 r. wyniosła 5,861 mln sztuk. Radzimy czy i kiedy warto zdecydować się na kartę kredytową i jak z niej korzystać, żeby nie generowała dodatkowych kosztów.
Jak mądrze korzystać z karty kredytowej

To nie kawałek plastiku sprawia, że karta kredytowa jest tak wyjątkowa, ale limit finansowy do niej przypisany na podstawie naszej zdolności kredytowej ustalonej przez bank. I nawet jeśli nie potrzebujemy w danym momencie dodatkowej gotówki, to są sytuacje, w których posiadanie karty kredytowej w portfelu jest koniecznością. Dotyczy to zwłaszcza osób, które dużo podróżują za granicę. Karta kredytowa jest wymagana przez niektóre linie lotnicze do rezerwacji biletu oraz przez większość korporacji wynajmujących auta. Na wyrobienie karty kredytowej często decydują się też osoby kupujące dużo przez internet, ponieważ w niektórych sklepach to jedyny możliwy sposób zapłaty. Poza tym karta kredytowa to oczywiście awaryjne źródło pieniędzy, które przydaje się, kiedy pojawiają się nieprzewidziane wydatki. Dlatego warto mieć karę kredytową, choć warto korzystać z niej z umiarem i… z planem!

Ile to kosztuje

Większość banków reklamuje swoje karty kredytowe jako tanie lub bezkosztowe, ale warto zwrócić dokładnie uwagę na wszystkie zapisy w umowie. Wiele banków pobiera roczną opłatę za korzystanie z karty, zwykle około kilkudziesięciu złotych. Są z niej często zwolnione osoby, które wykonują kartą dużo transakcji. Pieniądze pożyczone z karty, jeśli zostaną zwrócone w ustalonym przez bank terminie, nie są obciążone żadnymi odsetkami. Ale za opóźnienie się płaci. Średnie oprocentowanie kart kredytowych w naszym kraju waha się od 16 do 19%. Poza tym prawie każdy bank pobiera opłatę za wypłatę pieniędzy z bankomatu przy użyciu karty kredytowej, dlatego najlepiej z niej korzystać tylko do transakcji bezgotówkowych.

Jak korzystać, żeby nie płacić

  • Pilnuj wymaganej liczby transakcji, żeby nie ponosić rocznej opłaty za kartę. Po prostu zapłać kartą kredytową, nawet jeśli masz środki na debetowej lub gotówkę w portfelu.
  • Jeśli wyrobiłeś już minimum transakcji, w czasie zakupów płać gotówką. Płacąc kartą wydajemy więcej, ponieważ nie mamy takiego poczucia straty jak wtedy, kiedy oddajemy kasjerce prawdziwe pieniądze z portfela.
  • Jeśli musisz za coś zapłacić kartą kredytową, bo nie ma innej możliwości, spłać ją od razu. Traktuj kartę jako dodatkowy środek płatniczy, a nie źródło pieniędzy.
  • Nie traktuj karty kredytowej jak pożyczki długoterminowej. Limit na karcie kredytowej spłacaj w terminie.

Sprawdź warunki karty kredytowej Visa Comfort na stronie https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/karta-visa-comfort,2.html

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama