Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Po jakiej szkole praca?

Samorząd województwa wielkopolskiego od kilkunastu lat sprawdza, w jakiej sytuacji znajdują się absolwenci po ukończeniu szkoły na każdym z poziomów nauczania. Dane o nich pozyskuje z Ministerstwa Edukacji Narodowej, wielkopolskich szkół wyższych oraz powiatowych urzędów pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu przedstawił właśnie doroczny raport ukazujący relacje szkolnictwa i rynku pracy w Wielkopolsce. Dzięki niemu wiadomo, absolwenci których szkół mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia, a którzy są poszukiwani przez pracodawców.
Po jakiej szkole praca?

W roku szkolnym 2014/2015 wszystkie typy szkół ponadgimnazjalnych (w tym także uczelnie wyższe) ukończyło 85 782 absolwentów, o przeszło 5 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Wśród nich, niezmiennie od kilku lat, największą grupę stanowili absolwenci szkół wyższych (41 105, tj. 47,9 procent), drugie miejsce należało do kończących licea ogólnokształcące (20 006, czyli 23,3 proc. ogółu). Z zadowoleniem obserwuje się wzrost liczby absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych i techników, odpowiednio o 67,8 proc, 62,1 proc. i o 9,2 proc. Stopniowo odwraca się więc tendencja dominacji kształcenia ogólnego nad zawodowym.

 

Na koniec października 2015 roku jako bezrobotni zarejestrowanych było 5 071 absolwentów rocznika 2014/2015, bez zatrudnienia pozostawało też 1 077 osób, które naukę ukończyły rok wcześniej. Problem bezrobocia w największym stopniu dotyczył absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, ich udział wśród bezrobotnych absolwentów wyniósł 19,4 proc. Wzrost bezrobocia wystąpił też wśród absolwentów techników i szkół artystycznych. W pozostałych typach szkół, tj. w liceach ogólnokształcących, szkołach policealnych i wyższych uczelniach liczba bezrobotnych zmniejszyła się.

 

Zasadnicze szkoły zawodowe

 

Problem bezrobocia w największym stopniu dotyczy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i techników, gdzie odsetek osób bez zatrudnienia wyniósł odpowiednio 28,9 i 27,8 procent. Czyli niemal co trzeci absolwent pozostawał 31 października 2015 r. (data badania) bez pracy. Spowodowane jest to w dużym stopniu niezmieniającą się od lat strukturą kierunków i zawodów, w których naukę kończy najwięcej młodych osób. Są to zawody: sprzedawcy, kucharza, mechanika pojazdów samochodowych czy ślusarza. Na szczęście, ich sytuacja na rynku pracy nie była najgorsza, gdyż pracodawcy poszukują pracowników o takim wykształceniu. W 2015 roku nie odnotowano bezrobotnych absolwentów w takich zawodach jak kucharz małej gastronomii, operator maszyn i urządzeń odlewniczych czy  zdun. Jednak, choć ofert pracy w niektórych zawodach jest dużo, to poprawy wymaga jakość kształcenia, konieczne jest zwłaszcza zwiększenie godzin praktycznej nauki zawodu.

 

Technika

Najliczniejszymi i generującymi najwięcej bezrobotnych są zawody techników: ekonomisty, informatyki, logistyki, budownictwa, żywienia zbiorowego i gospodarstwa domowego oraz handlowca. Nie odnotowano natomiast bezrobotnych absolwentów techników fototechników, drogownictwa, gazownictwa, transportu drogowego oraz poligrafów.

 

Szkoły policealne

Bezrobotni stanowili tylko 3,8 proc. absolwentów tego typu szkół. Najwięcej osób ukończyło szkoły policealne w zawodach opiekun medyczny, technik usług kosmetycznych i technik administracji. Absolwenci tych trzech kierunków byli najliczniejsi, stanowili 37,4 proc. ogółu. Spadła liczba kończących kierunki: technik bezpieczeństwa i higieny pracy oraz technik ochrony fizycznej osób i mienia. Trudności ze znalezieniem pracy miała część techników farmaceutycznych (15,2 proc.), w znacznie lepszej sytuacji byli przedstawiciele zawodów okołomedycznych, masażyści, groomerzy, floryści czy technicy rachunkowości. Nie było bezrobotnych kończących kierunek pożarnictwa czy opiekunek środowiskowych.

 

Szkoły wyższe

W roku akademickim 2014/2015 ukończyło je o ponad 2 tysiące osób mniej niż rok wcześniej, spadek dotknął głównie prywatne uczelnie. Pod koniec października 2015 r. odnotowano 2,9 proc. bezrobotnych absolwentów rocznika. Podobnie jak w poprzednich latach, najliczniejsi (jedna trzecia) byli kończący kierunki: pedagogika, zarządzanie, filologia, finanse i rachunkowość. Choć liczbowo stanowili dużą grupę, to Jednak procent bezrobotnych absolwentów tych kierunków był zbliżony do średniej dla wszystkich uczelni.

Wsparcie młodych osób na rynku pracy należy obecnie do głównych priorytetów działań w Unii Europejskiej. W Polsce od 2014 r. wdrażany jest Program Gwarancje dla Młodzieży. Jego celem jest zapewnienie pomocy osobom do 29 roku życia w formie oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu oraz innych form aktywizacji zawodowej w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kształcenia lub utraty pracy. Niepracujący i nieuczący się młodzi mogą otrzymać również wsparcie z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Od 1 stycznia 2016 r. bezrobotni do 30 roku życia, zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy oraz pracodawcy lub przedsiębiorcy zainteresowani ich zatrudnieniem, mogą skorzystać z Programu Praca dla Młodych. Oferuje on m.in. refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenie, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin.

Powyższy raport przesłano do organów prowadzących placówki oświatowe, samorządów powiatowych oraz do instytucji rynku pracy i edukacji w Wielkopolsce. Publikacja okaże się przydatna także dla osób zainteresowanych problematyką kształcenia ponadgimnazjalnego w regionie, może też stanowić cenną wskazówkę przy podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku kształcenia przez uczniów i ich rodziców.

 

Raport Ocena sytuacji absolwentów szkół województwa wielkopolskiego rocznik 2014/2015 na rynku pracywraz ze szczegółowymi tabelami na temat poszczególnych szkół i kierunków nauczania można znaleźć na stronie wuppoznan.praca.gov.pl w zakładce Rynek pracy/ Publikacje urzędu/ Absolwenci w Wielkopolsce


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Do Zenona 30.07.2016 14:20
Zenon to jest pic na wodę. Jeżeli tak nie jest to dlaczego PUP nie przysyła bezrobotnym intratnych i dobrze płatnych ofert. Przecież oni od tego są. Na zachodzie bezrobotny się rejestruje a jeśli firmy szukają pracownika to urzędnik go znajdzie. U nas jest odwrotnie bezrobotny szuka urzednika PUP a jak go znajdzie słyszy Nie ma Nie ma, my takich jak PAN pani mamy setki, lub a ile PAN pani jest bezrobotna bo my mamy takich co są nimi od lat i też musi być dobrze. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Oczywiście że ci z raportu , których opisano w reportażu mają się dobrze, ktoś im płaci za sprawdzanie tego co występuje od lat i nic z tym nie robią ale kasę biorą.

Zenon 30.07.2016 12:28
Tylu niby mamy bezrobotnych a do pracy nie ma chętnych. Wielu młodych ludzi po prostu nie chce pracować...

Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: współpraca i zgoda?Treść komentarza: Pieniążkowski podczas wyborów deklarował współpracę i zgodę. Zobaczymy czym się wykaże nowy burmistrz. Czy będzie potrafił porozumieć się ze swoim wrogiem, z osobą którą próbował zniszczyć? Prawda jest taka, że do rządzenia ma super komfortową sytuację, w organie uchwałodawczym aż 12 swoich radnych, po prostu luksus. Miasto jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, zero długów. Jeśli rzeczywiście się nadaje, to z taką radą, z takimi finansami i przychylnymi mediami jest w stanie zrealizować wszystko, co będzie chciał. Gotowych dokumentacji opłaconych ze środków norweskich jest sporo i jest z czego wybierać, w tym również amfiteatr. A jakim będzie szefem dla pracowników i czy będzie widział tylko czubek swojego nosa, to się dopiero okaże. Pierwszym królikiem doświadczalnym będzie T.DrobczyńskiData dodania komentarza: 26.04.2024, 02:00Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: wyniki innych konkursówTreść komentarza: Jeśli chodzi o zatrudnione przez A.Pulita osoby, to wśród nich jest więcej profesjonalistów, np. nieoceniony ekspert budowlaniec, Wiesław Orciuch, dzięki któremu miasto zrealizowało rekordową ilość przetargów, znakomity Tomasz Mutschke, petarda w pozyskiwaniu funduszy, Tomasz Stoltmann, który moim zdaniem bardzo dobrze sprawdził się na stanowisku zastępcy, Piotr Powiertowski, który doprowadził złotowską wodę do znakomitej jakości i pozyskał inwestora, dzięki któremu MZWIK będzie przetwarzał ścieki w ekologiczne nawozy rolnicze, a także Aneta Rybak -skarbniczka, której radni na ostatniej sesji bardzo dziękowali za współpracę i cieszyli się, że została zatrudniona. Część z tych osób niestety odchodzi razem z panem Adamem. Skarbniczka, szczęśliwie dla pana Pieniążkowskiego, zostaje. Na kupę to to nie wygląda :)Data dodania komentarza: 26.04.2024, 01:06Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: Do kompanaTreść komentarza: koronkiewicz, przestań szkalowaćData dodania komentarza: 25.04.2024, 22:35Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: Cleo fanTreść komentarza: Nawet Panu Stefanowi nie pomogło w reelekcji zamówienie Cleo na koncertData dodania komentarza: 25.04.2024, 19:11Źródło komentarza: Symboliczne przekazanie urzędu burmistrzowi – elektowiAutor komentarza: kompanTreść komentarza: Mam nadzieję że nowy burmistrz w trybie natychmiastowym odwoła tego hejtera, zabroni mu wstąp do pomieszczeń ZCAS i szybko zostaną zabezpieczone komputery i dokumenty, bo jak widzę wycenę "Waty cukrowej" na strefę kibica za 3000,00 zł to śmierdzi to na na kilometry tak jak wielokilometrowe delegacje Pulita, podobnie śmierdzi DJ za ponad 5000,00 zł, niech wezmą Potapa z laptopem, który puści kilka piosenek za 500 złData dodania komentarza: 25.04.2024, 17:37Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: HydraHejterskaTreść komentarza: Słyszałem że w nadleśnictwie nie popracuje długo, mają obowiązek go przyjąć, ale z końcem miesiąca będzie się żegnał, ciekawe czy Mateusz go zatrudni?Data dodania komentarza: 25.04.2024, 17:33Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCAS
Reklama
Reklama