Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

3 kroki do zdrowego mieszkania

Eksperci szacują, że nawet 90% czasu spędzamy wewnątrz budynków, z czego większość w naszych domach i mieszkaniach. Dlatego tak ważny dla zdrowia jest mikroklimat w nich panujący. Dobra wiadomość jest taka, że mamy na niego wpływ. Wystarczy, że będziemy wiedzieli, co – poza walorem estetycznym – wpływa na komfort przebywania we wnętrzach i pamiętali o kilku zasadach.
3 kroki do zdrowego mieszkania

Pojęcie klimatu wewnętrznego opisuje interakcje różnych czynników, oddziałujących w pomieszczeniach, mogących wpływać na jakość i komfort życia, a w rezultacie także na nasze zdrowie. Wszystko to przekłada się na sprawność umysłową i fizyczną a także wydajność i skuteczność naszych codziennych działań.

Czynniki na wagę dobrego samopoczucia

Temperatura

To czy jest nam ciepło, czy zimno w danym pomieszczeniu jest uzależnione od temperatury odczuwalnej, o której decydują dwa czynniki: temperatura powietrza oraz powierzchni (promieniowanie cieplne). Każdy z nas ma indywidualne preferencje dotyczące temperatur panujących w otoczeniu. Eksperci zalecają, aby w salonie, pokoju dziecięcym czy pomieszczeniu, w którym pracujemy wynosiła ona 20-22 st. C, w kuchni 18 st. C, w łazience – nawet 23 st. C. W sypialni za optymalną uważa się temperaturę 17-18 st. C – takie warunki to gwarancja głębszego snu, a co za tym idzie – efektywniejszego odpoczynku.

Wilgotność powietrza

Jeśli chcemy czuć się komfortowo w pomieszczeniu, oprócz właściwej temperatury pokojowej potrzebujemy odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza. Względna wilgotność, mieszcząca się w zakresie 40-60% jest odczuwana jako przyjemna. Natomiast zgodnie z normą PN-78/B-03421 za prawidłową uznaje się wartości od 30% do 65%.

Grzyby-pleśnie

Zbyt wysoka wilgotność sprzyja szybszemu rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, roztocza, grzyby itp. W szczególności w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, może dochodzić do gwałtownego wzrostu wilgotności, co powoduje większe ryzyko rozwoju mikroorganizmów. Jeśli nie są widoczne, są trudne do wykrycia. Tymczasem unosząc się w powietrzu, którym oddychamy, powodują większe ryzyko infekcji i chorób układu oddechowego, mogą być też przyczyną alergii. Z kolei zbyt niska wilgotność powietrza może wysuszać błony śluzowe nosa i powodować nieprzyjemne odczucie suchości oczu. W takich warunkach również gromadzi się więcej kurzu.

 

 

Hałas

Obciążenie hałasem powoduje obniżenie komfortu życia. Poddani jego nieustannemu działaniu, jesteśmy zmęczeni i drażliwi. Uważa się nawet, że jest to jeden z najsilniejszych środowiskowych czynników stresogennych, który może negatywnie wpływać na samopoczucie i zdolność regeneracji. 

Emisja zanieczyszczeń

Powietrze w pomieszczeniach zawiera zwykle większe, niekiedy nawet pięciokrotnie wyższe, stężenie substancji zanieczyszczających niż to na zewnątrz. Wiele źródeł może być przyczyną ich emisji we wnętrzach. Należą do nich m.in. materiały budowlane, meble oraz inne elementy wyposażenia, które mogą stale wydzielać lotne związki organiczne (LZO). 

Zapach

Niechciane zapachy wydzielane przez materiały budowlane są nie tylko nieprzyjemne, lecz także mogą prowadzić do takich dolegliwości jak ból głowy, zmęczenie czy objawy podrażnienia.

Oświetlenie

Jasne i dobrze oświetlone pomieszczenia są niezwykle ważne dla zdrowia oraz dobrego nastawienia. Pomagają zwalczać bakterie i wspierają przemianę materii, a także pomagają w stanach obniżonego nastroju oraz zwiększają motywację do działania. Dlatego tak istotne jest, by zapewnić jak najlepszy dostęp do naturalnego światła w naszych domach czy miejscach pracy. 

3 kroki do zdrowego mieszkania

Teraz gdy wiemy już jakie czynniki wpływają na klimat w pomieszczeniach, warto poświęcić im więcej uwagi, planując budowę lub remont domu. Wystarczy, że będziemy pamiętać o trzech podstawowych zasadach zdrowego mieszkania, sformułowanych na podstawie wielu lat badań w największym w Europie parku badawczym materiałów budowlanych Baumit Viva. Przestrzegając ich, możemy stworzyć przyjazną przestrzeń mieszkalną, wspierającą zdrowie i dobre samopoczucie – nasze i bliskich nam osób. 

Podstawa to wysokiej jakości, prawidłowo wykonane ocieplenie ścian zewnętrznych. W połączeniu z solidną, murowaną konstrukcją zapewnia ono całoroczny komfort cieplny – zapobiega wychłodzeniu wnętrz w okresach niskich temperatur oraz ich przegrzaniu w czasie upałów, obniżając przy tym rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Dodatkowo chroni budynki przed rozwojem grzybów-pleśni czy glonów. Nie zapominajmy o lepszej ochronie przed hałasem pochodzącym z zewnątrz. Co ważne, wybierając rozwiązanie systemowe z płytą termoizolacyjną o niskim współczynniku przenikania ciepła, możemy zastosować cieńszą warstwę ocieplenia, zachowując te same parametry termoizolacyjności. W ten sposób nie zacienimy okna, a co za tym idzie wpuścimy do wnętrz więcej naturalnego światła. 

Kolejna istotna kwestia, to sposób wykończenia ścian wewnętrznych. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów mogą one regulować klimat w pomieszczeniach. Dobry system z tynkiem mineralnym, jak np. Baumit Klima, może pełnić funkcję bufora, ograniczającego skoki wilgotności poprzez wchłanianie w swoją strukturę nadmiaru wilgoci i uwalnianie jej w momencie, gdy jest jej w powietrzu zbyt mało. Warto pamiętać także o materiałach przeznaczonych do wykonywania podłóg, które również przewodzą ciepło. Wysokiej jakości podkład podłogowy, np. Baumit Alpha, zapewni ochronę termiczną i wysoki komfort akustyczny. Produkt cechuje się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła – λ ≥ 1,6 W/mK, co przekłada się na ekonomiczne i szybkie nagrzewanie.

Wykańczając elewację czy wnętrza często koncentrujemy się na efekcie dekoracyjnym. I choć to bardzo ważna kwestia, to nie powinniśmy zapominać o komforcie oraz zdrowiu domowników. Dlatego planując budowę lub remont domu warto stawiać na technologie i wybierać takie rozwiązania, które pomogą nam je wspierać. 

(red)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Maria 19.10.2023 21:00
W takim zdrowym domu też trzeba pamiętać o udogodnieniach, żeby zachować higienę swojego ciała, chociażby biobidet. Ja sobie nie wyobrażam , żeby go w domu nie było

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zielony ład = biedaTreść komentarza: wybrali ekipę która wyprzedaje Polskę i niszczy wszystko co było zaplanowane - to ludzie nie mają piniendzy - już cztery lata temu i osiem tak mówili - no i klops - jakoś Polsce przestaje być do śmiechu - PIS zrobił trochę błędów - ale przynajmniej działał dla Polski a ci planowo wspierają Niemcy i wszystko co niemieckie!Data dodania komentarza: 19.05.2024, 17:39Źródło komentarza: 32. Festiwal Blues Express zbliża się wielkimi krokamiAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Zmieciemy tą POdłą zarazę jak KOmunę jasne !! I to bardzo szybko .Data dodania komentarza: 19.05.2024, 09:19Źródło komentarza: Ustalono wynagrodzenie starosty złotowskiegoAutor komentarza: Nowa UstawaTreść komentarza: Jest Zarządzenie,że krzyże maja być usunięte z wszystkich Urzędów w Polsce. Do kościoła zanieście,tam ich miejsce.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 16:16Źródło komentarza: Ustalono wynagrodzenie starosty złotowskiegoAutor komentarza: IgaTreść komentarza: Do tego od Berlina i Moskwy - gościu trzymaj się tematu, bujasz jak wczoraj pinokio na występach na komisji śledczej. Piszesz byle pisać.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 15:55Źródło komentarza: Ustalono wynagrodzenie starosty złotowskiegoAutor komentarza: Do Berlina do MoskwyTreść komentarza: Ob.- ja wiem prawda boli ! Z braku argumentów wyzwiska to praktyka Moskiewskiej POstkomuny jasne !Data dodania komentarza: 17.05.2024, 13:40Źródło komentarza: Ustalono wynagrodzenie starosty złotowskiegoAutor komentarza: Ob.Treść komentarza: A ty (powyżej) do wariatkowa.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:12Źródło komentarza: Ustalono wynagrodzenie starosty złotowskiego
Reklama
Reklama