Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:

Uprawa storczyków w domu - ogólne zasady

Rośliny z rodziny storczykowatych to rzadko spotykani mieszkańcy polskich łąk, a wszystkie rodzime gatunki storczyków objęte są obecnie bezwzględną ochroną. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by egzotyczne storczyki, dostępne w sklepach ogrodniczych, nie miały zagościć w naszych domach. Pamiętajmy przy tym, że będą to arystokratyczni, wymagający goście, którzy nie pogodzą się łatwo z brakiem uwagi z naszej strony.
  • 16.01.2020 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Uprawa storczyków w domu - ogólne zasady

Storczyki – rośliny o królewskich upodobaniach

Jeżeli pragniemy urozmaicić nasze otoczenie przy pomocy tych niezwykłych kwiatów, musimy przede wszystkim przygotować się odpowiednio do ich uprawy i pielęgnacji. Niewłaściwe postępowanie ze storczykami jest najczęstszą przyczyną ich przekwitania i obumierania, a nie wszyscy ich właściciele dysponują wiedzą konieczną, by temu zapobiec.

Nie znaczy to bynajmniej, że osoby niedoświadczone w uprawie roślin egzotycznych powinny zrezygnować z posiadania storczyków, zadowalając się zamiast tego kolekcją sukulentów. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad postępowania z tymi roślinami. Co więcej, umiejętna pielęgnacja storczyków może stać się źródłem prawdziwej satysfakcji, gdy naszą przestrzeń wypełnią jedyne w swoim rodzaju, barwne kwiaty, a zaproszeni goście nie będą ustawać w komplementach na temat ich urody.

Jakiego podłoża wymagają storczyki?

Przesadzanie kupionych w markecie czy sklepie ogrodniczym storczyków do popularnej ziemi uniwersalnej do kwiatów doniczkowych z pewnością nie skończy się dobrze. Profesjonalnie przygotowane podłoże do storczyków stanowi mieszankę, której skład znacznie się różni od typowego podłoża, i nie można go nim zastąpić.

Korzenie storczyków powinny mieć stały kontakt z podłożem, które zapewnia duży dostęp tlenu oraz łatwo odprowadza nadmiar wody. Spory procent ziemi do storczyków musi stanowić zatem frakcja sucha, na przykład rozdrobniona kora lub łupiny kokosa. Ważny dodatek, dzięki któremu podłoże do storczyków obfituje w substancje odżywcze, to także naturalny torf, a natychmiastowe usunięcie zbędnej wody zapewnia domieszka keramzytu.

Pielęgnacja storczyków – jak uzyskać najlepsze efekty?

Dostępne w handlu odmiany storczyków to najczęściej gatunki, które ewoluowały w warunkach klimatycznych odmiennych do polskich, z dużo większym dostępem światła słonecznego. Ze względu na to rośliny te powinny zamieszkać na dobrze oświetlonym parapecie, gdzie temperatura nie spada nigdy poniżej kilkunastu stopni Celsjusza. Ważne jest także, by dostarczać im regularnie optymalnej ilości wody.

Niektóre storczyki preferują podlewanie co tydzień, inne wymagają wody dwa razy w tygodniu. Kluczowym słowem będzie tu „optymalny”. Porażki w domowej pielęgnacji storczyków dotyczą bowiem najczęściej problemów z gniciem korzeni, które pod żadnym pozorem nie powinny przez dłuższy czas znajdować się w wodzie.

Zbyt duża ilość wody może także ułatwić rozwój rozmaitym gatunkom grzybów, które następnie zaatakują roślinę. Storczyki to rośliny, które przez część roku w naturze wykazują wzmocnione tendencje wzrostowe, w warunkach doniczkowych należy zatem wspomóc je przez dodanie do gleby specjalistycznych nawozów. Natomiast w okresie spoczynku musimy unikać nawożenia roślin, pozwalając im na samodzielne zgromadzenie sił witalnych.

--- Artykuł sponsorowany ---