Niedziela, 16.06.2019

Inspiracje dla ogrodu w 2018 roku – najpiękniejsze drewniane altany ogrodowe

  • 17.05.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Inspiracje dla ogrodu w 2018 roku – najpiękniejsze drewniane altany ogrodowe
Ogród to miejsce, które powinno być wizytówką naszego domu. Nie sposób wyobrazić sobie przyjemniejszego popołudnia, niż w gronie najbliższych, w upragnionym cieniu altanki ogrodowej. Wypoczynek na świeżym powietrzu służy wszystkim, pozwala odetchnąć od codziennych trosk i zebrać energię na kolejne dni. Warto więc cieszyć oko ciekawą aranżacyjnie altaną ogrodową. Oto kilka propozycji na nadchodzące lato!

Altana ogrodowa w stylu brytyjskim (romantycznym)

Już na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl miejsce, w którym chciałbyś spędzić wieczór ze swoją drugą połówką. Ośmiokątna, zamknięta altana ogrodowa zlokalizowana powinna być w spokojnym zakątku ogrodu, otoczona roślinnością. Wówczas dobrze podkreślone są jej pomalowane na biało ściany oraz wąskie szybki w oknach, zupełnie niczym w magicznym domku. Wyróżnia ją wielospadowy dach z brązowego gontu.

Wnętrze altany w stylu brytyjskim dobrze jest wyposażyć w meble ogrodowe w jednej tonacji. Z bielą ścian zewnętrznych altanki ogrodowej idealnie współgra fiolet. Drewniane lub technorattanowe fotele wyłożyć można poduszkami i tkaninami właśnie w takiej tonacji.

Nie zapominajmy o ozdobach – tutaj dobrze jest poruszać się w dodatkach w stylu rustykalnym. Do takiej altany z drewna pasować będzie więc latarnia, lampa naftowa, drewniana donica (również w białym kolorze). Wisienką na torcie będzie lawenda – jej barwa idealnie wpasuje się w aranżację altanki ogrodowej, a zapach wypełni każdy jej kąt.

altana-4-katna-ania-z-dachem-drewnianym-slupki-9x9cm.jpg

Źródło: Drewniana altana ogrodowa z www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

 

Altana ogrodowa typu wiata w stylu skandynawskim

Przestrzeń, minimalizm, dbałość o szczegóły i idealna funkcjonalność – to cechy stylu skandynawskiego. Architekci krajobrazu bardzo chętnie sięgają właśnie po takie wzorce, szczególnie przy projektowaniu drewnianych altan ogrodowych. Drewno jest wbrew pozorom materiałem, który bardzo ciekawie współgra z metalem, szkłem czy kamieniem, zwłaszcza gdy jest to drewno o ciemnej barwie.

Przestronna altana ogrodowa w formie wiaty zajmie sporą część naszego ogrodu, ale będzie spełniać wszystkie możliwe funkcje. Pod dwuspadowym dachem z ceramicznym pokryciem, drewnianą konstrukcję altany można połączyć z dwoma murowanymi ścianami, pokrytymi białym tynkiem. Ochronią nas od wiatru i dodadzą trochę intymności.

 

Fot. Zabudowana altana ogrodowa, charakterystyczna dla krajów północy

 

Wewnątrz altanki ogrodowej znajdują się stylowe meble z połączenia drewna i kamienia oraz kącik z murowanym grillem, a także drewnem na opał. Wnętrze może zostać wyłożone drewnianym parkietem odpornym na ścieranie lub płytkami ceramicznymi. Ażurowe ścianki z drewna zapewnią przyjemny cień, jednocześnie sprawiając, że altana nie wyda się przesadnie osłonięta od świata zewnętrznego.

Taki pomysł na altanę ogrodową jest z całą pewnością bardzo kosztowny. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu wiata ogrodowa spełnia kilka funkcji: jest jednocześnie tarasem, miejscem na grilla, przestrzenią do rekreacji, a także miejscem zadaszonym, gdzie możemy składować nasze narzędzia. Osłonięta od wilgoci altanka ogrodowa pozwala zastosować szalenie modne meble technorattanowe, które nie podlegają impregnacji.

Grupa Tipmedia
Podziel się: