Niedziela, 16.06.2019

Bezpieczny wybór samochodu

  • 20.11.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Bezpieczny wybór samochodu
Kiedy marzysz o pierwszych czterech kółkach i odłożyłeś już odpowiednia sumę pieniędzy, czas przejść do czynów. Wybór wymarzonego modelu może nie jest trudny, gorzej gdy zaczniesz szukać auta do kupna. W internecie znajdziesz mnóstwo ogłoszeń, dodatkowo możesz odwiedzić giełdy samochodowe, komisy, salony, albo poszukać okazji w automobilklubach. Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu?

Wizualizacja potrzeb

Pamiętaj, że czasem oprócz serca należy kierować się rozumem. Dlatego zastanów się czy np. wyśniony, szybki samochód sportowy jest Ci na prawdę potrzebny do dojazdów kilu kilometrów do pracy? Może lepsza będzie wygodna limuzyna lub zwykłe auto klasy kompakt. Jeśli posiadasz dzieci zwróć uwagę na bagażnik oraz odpowiednia ilość miejsca do zamocowania fotelika. W przypadku większych rodzin konieczny może być zakup miniwana. Oczywiście, samochód zwykle jest zakupem na lata, więc oprócz funkcjonalności, ważne jest też aby spełniał Twoje wymagania estetyczne i po prostu się podobał. W każdym razie, warto pozostawać otwartym i nie ograniczać się jedynie do jednego modelu. Być może podczas przeglądania ofert początkowo niespójnych z marzeniami trafisz na perełkę, której się nie oprzesz.

Zasada ograniczonego zaufania

Zasadę tę stosuj nie tylko  w stosunku do sprzedającego, ale także do siebie. Na oględziny auta zabierz zaufaną osobę, która okiełzna Twoją ekscytację i chłodnym okiem spojrzy na plusy i zalety auta. Nie bierz ze sobą gotówki - powstrzyma Cię to od działania na podstawie chwili. Lepiej umów się na zakup następnego dnia. Być może po chwili namysłu stwierdzisz, że jednak nie jest to samochód, który warto kupić. Jeśli jednak znajdziesz ten jeden jedyny w pierwszej kolejności sprawdź jego dokumenty, dopiero później stan techniczny. Najczęściej to wady prawne auta są najcięższe do rozwiązania. Warto poprosić sprzedawcę o numer VIN, który umieszczony jest na nadwoziu i sprawdzić jego poprawność w dokumentach. Zobacz czy w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu nie widnieje informacja o zastawach, leasingach czy kredytach. Sprawdź również czy samochód posiada wykupioną polisę OC najlepiej na rok. Dodatkowo warto również zapoznać się z dokumentami sprzedającego, jedynie umowa wcześniejszej sprzedaży lub faktura zakupu świadczy o własności auta. Handlarz powinien również posiadać własne ubezpieczenie, które zabezpieczy nas np. podczas transportu auta od sprzedającego do naszego garażu. O tego typu ubezpieczeniu możesz przeczytać tutaj: https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance.

Grupa Tipmedia
Podziel się: