Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:

Jak wybrać najlepszego zarządcę Twojej Wspólnoty?

Wybór zarządcy nieruchomości to decyzja, którą należy podjąć wspólnymi siłami. Każdy głos ma znaczenie i członkowie wspólnoty powinni w pełni korzystać z tego prawa. Chodzi w końcu o komfort życia, bezpieczeństwo i finanse lokatorów, najemców lub właścicieli obiektów.
  • 23.10.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wybrać najlepszego zarządcę Twojej Wspólnoty?

Jak wybrać najlepszego zarządcę wspólnoty? Lepiej zainwestować we współpracę z zewnętrznym specjalistą lub firmą, czy powołać zarząd składający się z członków? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje i przekonaj się, że wybór zarządcy wspólnoty mieszkaniowej nie jest wcale tak trudny, jak może się wydawać.

Współpraca z doświadczonym zarządcą nieruchomości

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań profesjonalisty? Skupiając się na kilku aspektach i łącząc kropki, szybko wyselekcjonujesz satysfakcjonujące oferty i oddzielisz je od tych, które nie spełnią oczekiwań wspólnoty.

Doświadczenie poparte efektami

Przedstawiciele przekonują Cię o wieloletnim doświadczeniu w branży? Łatwo to zweryfikować. Wystarczy sprawdzić KRS i źródła dotyczące konkretnych specjalistów. Dzięki dostępowi do Internetu masz pod ręką niezbędne narzędzia. Spróbuj dodatkowo dotrzeć do referencji klientów lub poproś o dostarczenie informacji związanych z nieruchomościami prowadzonymi przez zarządcę. My - jako Palatyn Zarządzanie Nieruchomościami Spółka z o.o. działamy na rynku od ponad 15 lat, a dokładniej - sprawdzając dane KRS można sprawdzić, że działamy nieprzerwanie na poznańskim rynku od 20 kwietnia 2005 roku. To duże uwiarygodnienie każdej firmy - zarówno jej doświadczenia, stabilności i zdolności dostarczania określonej jakości usług, która spełnia oczekiwania klientów.

Rzetelność i profesjonalizm

Ciężko ocenić jakość usług po pierwszym kontakcie – zwłaszcza gdy jest to rozmowa za pośrednictwem telefonu lub korespondencji e-mail. Najlepszym rozwiązaniem jest osobiste spotkanie. Jeśli istnieje taka możliwość, szybciej i dokładniej ocenisz, czy masz kontakt z ekspertem w dziedzinie zarządzania wspólnotami, czy z kimś, kto dopiero stawia pierwsze kroki lub jest niewiarygodny. Nie bój się pytać o plan działania, zakres wsparcia, koszty, czy kwestie formalne (np. wgląd do umów z wykonawcami usług).

Obecność i elastyczność

Dobry zarządca jest obecny w życiu wspólnoty. Często zdarzają się sytuacje, w których osoba lub firma odpowiedzialna za zarządzanie częścią wspólną obiektu, organizuje media, sprzątanie, wywóz śmieci, składki remontowe i po prostu pilnuje płatności. Brak zainteresowania komfortem życia mieszkańców i tego, co dzieje się w ich wspólnym życiu, skutkuje wieloma nieporozumieniami i narastającymi problemami. Jak wiadomo, gdy kłopoty zaczynają się mnożyć, z czasem doprowadzą do poważnych konsekwencji.

Elastyczność to wyjątkowo istotna cecha. Otwartość na sugestie i potrzeby członków wspólnoty gwarantuje wyeliminowanie sytuacji, w których lokatorzy nie będą zadowoleni z realizowanych usług, np. ekipy sprzątającej, odpowiedzialnej za wywóz śmieci, czy dostarczanie mediów. Zmiany muszą być wprowadzane dla wspólnego dobra, a członkowie powinni mieć wgląd do umów między zarządcą i usługodawcami.

Cena dostosowana do jakości

Nowo powstałe wspólnoty mieszkaniowe często popełniają ten sam błąd – wybierają najtańszą ofertę. Pamiętaj o tym, że każda firma będzie opowiadać o sobie w samych superlatywach. Żaden przedstawiciel nie powie – jesteśmy najtańsi, więc nie oczekujcie od nas jakości działań.

Czasem lepiej zainwestować nieco więcej (w rozbiciu na członków wspólnoty, różnica będzie niewielka) i mieć pewność, że wszystko będzie tak, jak być powinno. Spotkaj lub skontaktuj się z wieloma firmami i porozmawiaj z przedstawicielami na temat ich oferty. Na końcu sprawdź opinie klientów, którzy korzystają z usług danego zarządcy.

Wybór zarządu spośród członków wspólnoty

Wiele wspólnot decyduje się na wybór zarządu złożonego z ich członków. Celem jest minimalizacja kosztów, gdyż składki obejmują wtedy jedynie dobro wspólne, bez wynagrodzenia dla osób reprezentujących interes ogółu.

Powołanie zarządu odbywa się na podstawie głosowania. Członkowie wybrani do reprezentowania spraw wspólnoty mogą jednak zrezygnować z obejmowanej funkcji lub zostać odwołani przez właścicieli lokali. Niewiele osób w obecnych czasach podejmuje się pełnienia obowiązków zarządcy, ze względu na dużą odpowiedzialność i ilość obowiązków, które nie niosą za sobą profitów.

Jednak to rozwiązanie w obecnych czasach wydaje się nierealnym zadaniem a to za sprawą tak licznych przepisów, formalności – sam proces finansowy i dokumentowy nie wspominając o niezbędnym oprogramowaniu czyni to zadanie niezwykle trudnym.

Niezwykle ważną kwestią jest to, aby nie kierować się ceną a doświadczeniem danego zarządcy nieruchomości – a to najlepiej może oddawać liczba obsługiwanych nieruchomości.

--- Artykuł sponsorowany ---