Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:

Po co chodzi się do szkoły? Czy jest to konieczne?

Każdy z nas od najmłodszych lat zobligowany jest do chodzenia do szkoły. Jednak bardzo często zastanawiamy się jaki jest w tym wszystkim cel i czy nie dałoby się tego jakoś zastąpić. W końcu tak często spotykamy się z wadami systemu, niekompetencją nauczycieli i problemami uczniów. Wbrew temu wszystkiemu, ciężko stworzyć alternatywę, która będzie sprawniej rozwijała wszystkie kompetencje uczniów. W końcu szkoła to nie tylko siedzenie nad podręcznikami, tylko zdobywanie doświadczeń, odkrywanie świata i odnajdywanie się w życiu w społeczeństwie. Zarówno miejsce oraz sytuacje, w których się znajdujemy równie dobrze uczą, jak i wychowują. Wszystko to jako całość odgrywa ogromne znaczenie.
  • 30.06.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Po co chodzi się do szkoły? Czy jest to konieczne?

Przestrzeń do życia

Dla najmłodszych szkoła staje się przestrzenią, w której spędzają większość czasu podczas dnia. Kluczowe jest więc, aby było to miejsce, w którym czują się dobrze i bezpiecznie. Tutaj bez obaw mogą próbować, testować i doświadczać siebie i świata. Kluczem do sukcesu jest stworzenie przyjaznego środowiska do zgłębiania wiedzy, spotykania się z innymi, a także przeżywania różnego rodzaju sytuacji. Materiał w podręcznikach jest ważny, ponieważ to właśnie dzięki niemu poznajemy prawdy o życiu. Jednak poza tym ogromne znaczenie odgrywają nauczyciele. Od nich zależy sposób przekazania treści i zaciekawienia najmłodszych danym tematem. Każde dziecko jest inne, więc kluczowe jest odkrycie potencjału każdej osoby w klasie.

 

Budowanie relacji społecznych

Człowiek jest istotą społeczną, co oznacza, że nasze codzienne życie opiera się nieustannie na kontaktach z innymi osobami. Lecz, żeby wszystko prawidłowo funkcjonowało musimy się tego nauczyć i to nie będzie wiedza z podręczników. Tutaj liczy się praktyka. Co prawda już od urodzenia mamy kontakt z rodziną, a później z kolegami spotykanymi na placu zabaw przed domem. Jednak tak naprawdę dopiero szkoła bardziej te wszystkie relacje reguluje. Spotykamy rówieśników, z którymi musimy się dogadać, poznajemy nauczycieli, których musimy darzyć szacunkiem. Uczymy się pracy zespołowej, komunikacji, a także radzenia sobie z trudnościami. Szkoła nie tylko uczy, ale także wychowuje. Postawy, które wyniesiemy będą procentować w dalszym życiu.

 

Odkrywanie siebie

Szkoła to również miejsce, w którym poznajemy kim tak naprawdę jesteśmy. Rozwijamy się, uczymy się różnych rzeczy, zarówno poprzez treści podręczników, jak i przeżyte doświadczenia, kontakty z ludźmi, sukcesy i porażki. Mówi się, że szkoła kształtuje ludzi odważnych, co jest jak najbardziej prawdą. Pedagodzy robią co mogą, aby zapewnić każdemu uczniowi indywidualne wsparcie i pomoc w realizacji marzeń. Misją szkoły jest kształtowanie ludzi znających swoją wartość, mających pewność w działaniu i odwagę realizowania nowych pomysłów. Nie można bać się popełniania błędów, poddawać się. Tylko nieustanne dążenie do celu może skończyć się sukcesem. Wiara w siebie i swoje pomysły -zazwyczaj nowatorskie, nieopisane jeszcze w żadnym podręczniku- jest najważniejsza, a zdobywana wiedza może w tym wszystkim skutecznie pomóc.

Materiał Partnera