Graficzny pamiętnik wybitnej Obywatelki Miasta Złotowa

  • 01.07.2021, 21:47 (aktualizacja 04.07.2021, 23:12)
  • Janusz Justyna
Graficzny pamiętnik wybitnej Obywatelki Miasta Złotowa
Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprosiło w czwartek na wernisaż wystawy „Graficzny pamiętnik” wybitnej artystki Teresy Jakubowskiej, Honorowej Obywatelki Miasta Złotowa

Wernisaż otworzyła dyrektor muzeum, Kamila Dworanowska-Krzanik, list od bohaterki wystawy, niestety z przyczyn osobistych nieobecnej, odczytała Aleksandra Wróbel. Wystawa jest niezwykle ciekawa, częstokroć prace T. Jakubowskiej zabierają oglądających w daleką podróż, do Rzymu, do Wenecji, Wilna. Nie brakuje także akcentów złotowskich, bo artystka była i jest z naszym miastem mocno związana. Podkreślał to obecny na wernisażu burmistrz Adam Pulit, który mówił, że wyróżnił osobiście p. Jakubowską w sposób specjalny. Dyrektor muzeum podkreślała, że powrót po latach T. Jakubowskiej do Złotowa nastąpił dzięki byłej dyr. muzeum, pani Zofii Jelonkowej. Wystawę warto odwiedzić, będzie czynna do 11 września 2021 r.

Teresa Jakubowska urodziła się w 1930 roku w Wilnie. Przez kilka powojennych lat mieszkała w Złotowie, tu zdała maturę, wyszła za mąż, urodziła pierwsze dziecko. Studia ukończyła na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, a od 1956 roku zaczęła wystawiać swe prace na całym świecie.

Stała się uczestniczką setek wystaw reprezentujących polską sztukę graficzną na wszystkich kontynentach. Liczne podróże zagraniczne, spotkania z inną kulturą i obyczajowością Jakubowska odnotowała w osobistym pamiętniku pisanym linorytem. W swoich grafikach artystka oddawała wrażenia i klimat miejsc, w których się znajdowała. Równolegle tworzyła grafiki refleksyjne z zadumy nad sytuacją świata i relacjamimiędzyludzkimi.

Wystawa „Graficzny pamiętnik” to autorski wybór prac z kolekcji własnej Teresy Jakubowskiej oraz ze zbiorów Muzeum Ziemi Złotowskiej. Część główną tworzą czarno-białe wizerunki miast, w których klimat miejsca wyrażony jest przez architekturę i ludzi. Ekspozycja zawiera również dwie kompozycje złotowskie, „Złotów w samo południe” z 2006 roku i „Złotów 2007”, gdzie bez trudu rozpoznać można wszystkie najważniejsze zabytki naszego miasta. Dzięki tym grafikom Złotów dołączył do grupy miast polskich i światowych wyciętych w linoleum ręką uznanej artystki.

Uzupełnieniem wystawy są prace ukazujące osobistą wizję świata Teresy Jakubowskiej, w której człowiek, jego losy i przeżycia odgrywają najważniejszą rolę.

Złotowianie mieli okazję zapoznać się z grafikami Teresy Jakubowskiej podczas wystawy, jaką zorganizowało muzeum w 1963 i  2006 roku. Kilka prac artystki zdobi też ekspozycję stałą muzeum, w tym dwa dzieła sztuki niezwykłej wartości, obrazy olejne „Stragan w Złotowie”, praca dyplomowa artystki z 1953 oraz „Polska droga do Europy” z 2007 roku - prace nietypowe, bowiem artystka uprawia prawie wyłącznie drzeworyty i linoryty. W 2020 roku, z okazji jubileuszu 650-lecia Złotowa, Teresie Jakubowskiej nadano tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Złotowa, jako dawnej mieszkance naszego miasta (obecnie mieszka w Warszawie), która wniosła znaczący wkład w polską kulturę narodową. Wystawa "Graficzny pamiętnik" odsłania gościom muzealnym tajniki twórczości Teresy Jakubowskiej.

iej

Janusz Justyna

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wielbiciel
wielbiciel 02.07.2021, 16:51
Wystawa rewelacyjna. Kto nie był na wernisażu, niech pędzi teraz, bo obejrzeć prace takiej ARTYSTKI to wielka przyjemność.
na wystawe
na wystawe 02.07.2021, 22:37
Jo,podwijam kiece i lece.
Dr
Dr 03.07.2021, 13:41
Ty bałwanie nie leć,bo i tak nie trafisz.

Pozostałe