230 lat temu...

  • 03.05.2021, 22:16
  • Janusz Justyna
230 lat temu...
230 lat temu Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim, uchwalił Konstytucję 3 maja. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) spisaną ustawą zasadniczą, która regulowała prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władzy państwowej.

 

Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Poza tym Konstytucja 3 maja zniosła m.in. liberum veto i wolną elekcję.

Obowiązywała tylko 14 miesięcy, jednak była niezwykle ważnym osiągnięciem narodu polskiego.

Z tej okazji pod popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego Przewodniczący Rady Powiatu Złotowskiego Julian Brewka, Wicestarosta Złotowski Małgorzata Sameć i Burmistrz Złotowa Adam Pulit złożyli patriotyczne wiązanki.

Starostwo Złotów

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe