W sprawie kompostowni...

  • 26.02.2021, 14:05 (aktualizacja 26.02.2021, 14:08)
  • iej
W sprawie kompostowni...
Oświadczenie wójta gminy Lipka, Przemysława Kurdzieko

OŚWIADCZENIE WS. PLANOWANEJ BUDOWY KOMPOSTOWNI

 

Szanowni Mieszkańcy

 

Wobec ogromnego sprzeciwu społecznego i świadomości, że sprawą wydanej przez nas decyzji dotyczącej planowanej budowy kompostowni prawdopodobnie na skutek odwołania Inwestora będzie zajmował się sąd administracyjny, musieliśmy wnikliwie zbadać stan faktyczny i prawny sprawy.  

 

Podczas prowadzonego postępowania posłużyliśmy się również specjalistyczną wiedzą po to, by właściwie uzasadnić nasze racje. Stąd przedłużyliśmy pierwotny termin na załatwienie sprawy.

 

Ostatecznie odmówiłem wydania decyzji dla tego przedsięwzięcia z uwagi na braki formalne złożonego przez inwestora raportu oddziaływania na środowisko, który pomimo naszych wezwań nie został uzupełniony we wskazanym zakresie.

 

Inwestor zadeklarował w tym dokumencie, że kompostownia nie będzie powodowała żadnych konfliktów społecznych. Widzimy, że one są, o czym świadczy ponad tysiąc podpisów sprzeciwu osób mających obawy o własne zdrowie i komfort życia. Wszystkie listy z podpisami znajdują się w aktach sprawy. 

 

Ponadto wnioskodawca, pomimo naszego wezwania nie wskazał sposobu rozwiązania tych konfliktów społecznych. Mało tego. Są one wręcz bagatelizowane. Mówiąc w wielkim skrócie: Inwestor uważa, że będzie spełniał wszelkie normy jednocześnie twierdząc, że nie ma przepisów ich regulujących. To powoduje sprzeczność raportu i w żaden sposób nie uspokaja Mieszkańców. 

 

Ponadto wnioskodawca uważa, że nie ma możliwości zbadania stężenia odoru , który powstaje przy tego typu przedsięwzięciach. Zresztą zapachu głównie obawiają się Mieszkańcy. Moje stanowisko jest zgoła odmienne poparte już zresztą wyrokami kilku sądów. 

 

Dlatego w naszej ocenie Inwestor powinien przedstawić wyniki pomiaru odoru w powietrzu mimo tego, iż uważa, że obszar oddziaływania inwestycji nie będzie miał wpływu na sąsiednie działki, Mieszkańców i otoczenie. Stanowisko specjalistycznego instytutu, które uzyskaliśmy mówi jasno o możliwości wykonania badań pozwalających odpowiedzieć na to pytanie. 

 

Stąd wskazałem , że w uzasadnieniach prawomocnych wyroków m. in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 2016 r. oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 2019 r. na mierzenie odorów w powietrzu pozwala gałąź nauki zwana Olfaktometrią.  

 

Istnieją dzisiaj metody pomiaru odorów, prowadzone m.in. przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, gdzie badaniem jakości zapachu w otoczeniu zajmuje się Pracownia Zapachowej Jakości Powietrza, który to zakład, już od 2007 r. bada jakości zapachów w otoczeniu kompostowni i prowadzi oceny skuteczności dezodoryzacji gazów odlotowych z kompostowni.

 

Dlatego mając na uwadze powyższe odmówiłem wydania pozytywnej decyzji dla tego przedsięwzięcia.

 

Przemysław Kurdzieko

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe