Oświadczenie wójta

  • 25.02.2021, 16:24
  • iej
Oświadczenie wójta
W związku z pojawiającymi się oskarżeniami o bezczynność w sprawie ulicy Złotowskiej w Zakrzewie oświadczenie wydał Wójt Gminy Zakrzewo, Marek Buława:

 

Tegoroczna, wyjątkowo sroga zima, sprawiła, że stan dróg w całej gminie uległ pogorszeniu, co stało się szczególnie widoczne na ulicy Złotowskiej, której nawierzchnia już wcześniej była w złym stanie. Chcę jednak Państwa zapewnić, że gdy tylko zapanują odpowiednie warunki atmosferyczne – dodatnia temperatura i pełne rozmarznięcie gruntu – rozpoczniemy prace naprawcze poprzez uzupełnienie ubytków oraz łatanie powstałych dziur.

Pozwoli to na poprawienie stanu technicznego, co powinno wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo uczestników ruchu, przy czym zdaje sobie sprawę, że nie rozwiązuje to w całości problemu. Przez cały czas naszym głównym celem pozostaje całościowa, kompleksowa modernizacja ulicy Złotowskiej i czynimy starania, by zadanie, na które mieszkańcy oczekują od wielu lat, zostało w końcu zrealizowane.

Posiadamy projekt budowlany, który był pierwszym, niezbędnym elementem rozpoczęcia wszelkich procedur, do których stosowania obligują nas przepisy prawa.  Przed rozpoczęciem inwestycji musi zostać wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, gdyż po przeanalizowana dokumentów stwierdzono, że kwalifikuje  się ono do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

W procesie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach organ prowadzący postępowanie administracyjne  ma obowiązek zasięgnięcia opinii kilku organów opiniujących, m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Złotowie oraz Dyrekcji Zarządu Zlewni Wód Polskich w Pile.

Zajęcie stanowiska przez organy opiniujące jest niezbędne, aby mogła zostać wydana  decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, która z kolei poprzedza wydanie między innymi pozwolenia wodno-prawnego i zgody na realizację inwestycji drogowej.  Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania ściśle określonych procedur, których w żaden sposób nie da się przyspieszyć ani ominąć. Złożony charakter sprawy oraz utrzymujący się stan epidemii również  wpływa na tempo prowadzenia postępowania.

Odrębną kwestią pozostaje finansowanie. Przy obecnych cenach na rynku szacuje się, że budowa nowej nawierzchni na odcinku ponad 2,5 km to koszt co najmniej 10 000 000 zł, czyli nieomal połowa całkowitego budżetu Gminy Zakrzewo i niemal trzy razy tyle, ile przeznaczamy na wszystkie inwestycje w całej gminie przez rok. Skala tego zadania jest ogromna. Analizujemy różne warianty finansowania modernizacji ulicy Złotowskiej, w tym ubieganie się o dofinansowanie zewnętrzne.

Doskonale rozumiem Państwa emocje i zniecierpliwienie, gdyż mi również bardzo zależy na poprawie stanu ulicy Złotowskiej, nie stanie się to jednak z dnia na dzień, dlatego też bardzo proszę o cierpliwość, wyrozumiałość i zrozumienie skali trudności zadania, przed jakim stoimy.

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Telewidz
Telewidz 04.03.2021, 18:10
TV ASTA, relacja z sesji z jednego z miasteczek.
Radny interweniuje i pyta:
- Kiedy będzie zmodernizowana ulica XY?
- Dokumentację już mamy, przygotowujemy się do realizacji!
I urzędnik ją pokazuje.
W tym momencie inny radny się pyta:
A ile macie takich dokumentacji?
...31.
A ile z tego realizujecie?
...2-3 tematy.
Wszystko na ten temat!
Po prostu, potrzebna jest jeszcze kasa!
projektant
projektant 01.03.2021, 13:50
Drogi Marku, proszę rozważ możliwość realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Część kosztów inwestycji spłaca się w ratach. Oczywiście nie wyklucza to uzyskania innych źródeł finansowania.

Pozostałe