Producenci fałszywych pieniędzy - zatrzymani

  • 11.02.2021, 15:35
  • iej
Producenci fałszywych pieniędzy - zatrzymani
Policjanci przerwali nielegalny proceder produkcji podrabianych banknotów, które wytwarzał 35-letni mieszkaniec gminy Złotów. Podczas dalszych czynności zatrzymano też 19-letniego mieszkańca gminy Złotów, który odbierał od fałszerza banknoty i wprowadził je do obiegu, płacąc nimi za różne towary. Sprzęt służący do produkcji banknotów zabezpieczono, a podejrzanych doprowadzono do prokuratury. Usłyszeli w sumie dwa zarzuty karne, związane z produkcją fałszywek i wprowadzeniem ich do obrotu. Wobec podejrzanych prokuratur zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

 

Od kilkunastu dni policjanci otrzymywali informacje o tym, że na terenie gminy Złotów pojawiły się podrobione banknoty. Fałszywe stuzłotówki ujawniono m.in. w dniu 3 lutego br. podczas rozliczania gotówki w jednym z supermarketów. Kilka dni później policjanci z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji otrzymali zgłoszenie, że dwóch mężczyzn prawdopodobnie fałszywym banknotem próbowało zapłacić za zakupy w jednym ze sklepów na terenie miasta. Policjanci prewencji natychmiast zajęli się tą sprawą. Na podstawie informacji uzyskanych od kasjerki ustalili rysopis podejrzanych. Dalsze czynności doprowadziły do wytypowania osób, które mogły zajmować się podrabianiem pieniędzy i wprowadzaniem ich do obrotu.

Sprawa, z uwagi na swoją wagę, trafiła do policjantów służby kryminalnej, którzy rozpoczęli weryfikować poczynione ustalenia i zabezpieczyli materiał dowodowy w sprawie. Pojechali do domu podejrzanych i dokładnie przeszukali wszystkie pomieszczenia w poszukiwaniu kolejnych podrabianych banknotów.

Policjanci zabezpieczyli komputer, skaner i drukarkę służącą do wytwarzania fałszywych banknotów.

Zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 19 i 35 lat. Podejrzanych najpierw osadzono w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, a później doprowadzono ich do prokuratury, gdzie usłyszeli dwa zarzuty karne, w tym podrabiania banknotów i wprowadzenia ich do obiegu. Następnie prokurator, w oparciu o materiał dowodowy, zgromadzony przez policjantów wobec podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Za podrabianie pieniędzy grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności. Wprowadzanie fałszywych pieniędzy do obrotu zagrożone jest karą więzienia od roku do 10 lat.

Śledczy nie wykluczają, że mężczyźni usłyszą kolejne zarzuty. Prowadzone postępowanie ma charakter rozwojowy.

KPP Złotów

iej

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
myśleli,że nie rozpoznają?
myśleli,że nie rozpoznają? 11.02.2021, 21:21
Banknoty 100złotowe już nie są papierowe tylko plastikowe z hologramem.Gdy patrzysz pod światło mają znaki wodne więc żadna drukarka,choćby najlepsza nie wydrukuje takiego banknotu jak oryginał.
Chłopcy nie wiedzieli,że są u kasjerek prześwietlacze czy jest fałszywy banknot,czy nie?
Są też pisaki,które na fałszywym banknocie zrobią czarną kreskę a na prawdziwym wodną linię.
Ten" drukarz" widocznie mieszkał sam.
Szkoda za taką głupotę iść na tyle lat do pierdla.
Gdyby pojechali do Warszawy żebrać to za jeden dzień
uzbieraliby więcej niż sto zł.
Lolek
Lolek 11.02.2021, 21:08
Kiedyś miałem podobny przypadek, gdy wreszcie złapano ( w Drawsku Pomorskim) dwóch rozprowadzających fałszywki znaleziono w ich bagażniku samochodu jeszcze osiem fałszywych banknotów z identycznymi numerami seryjnymi (???) wraz z pełnym bagażnikiem zakupionego towaru za te fałszywki, kilku świadków rozpoznaliśmy podczas konfrontacji tych krętaczy w obecności policjantów i prokuratora, za jakiś czas otrzymałem pismo od prokuratora informujące o .... umorzeniu sprawy ponieważ bardziej wiarygodne okazało się zeznanie świadka potwierdzającego że obaj przestępcy w tym czasie znajdowali się na Śląski, od tego czasu przestałem wierzyć w polski wymiar sprawiedliwości
Bis
Bis 11.02.2021, 21:48
ja też podobnie bo dzisiaj prokurator Ziobro kazał powiesić krzyż z powrotem na ścianie,w klasie,ktory nauczycielka zdjęła. Przecież Polska to nie jest państwo kościelne tylko świeckie.

Pozostałe