Przyjaźni z Mouroux ciąg dalszy

  • 23.01.2021, 11:18
  • Janusz Justyna
Przyjaźni z Mouroux ciąg dalszy
Partnerstwo pomiędzy Gminą Zakrzewo a francuskim merostwem Mouroux będzie kontynuowane – taką deklarację, w czasie wideokonferencji, zgodnie złożyli wójt Marek Buława oraz mer Michel Saint-Martin

Zakrzewo i Mouroux łączy wieloletnia przyjaźń, która rozpoczęła się jeszcze w latach 90-tych XX wieku. Choć na przestrzeni trzech dekad miała ona różne natężenie, to w ciągu ostatnich kilku lat rozkwitła na nowo. Poza oficjalnymi wymianami te relacje przełożyły się również na kontakty osobiste i przyjaźnie pomiędzy mieszkańcami obu gmin.

Wiosną 2020 r. w Mouroux odbyły się wybory samorządowe, które przyniosły zmianę na stanowisku mera –Sylvie Tournoux zastąpił Michel Saint-Martin. Inauguracja jego kadencji przypadła jednak na bardzo trudny okres, związany głównie z organizacją pracy i funkcjonowania merostwa oraz jednostek poległych w dobie pandemii.

Spotkanie zapoznawcze z udziałem obu włodarzy miało charakter wideokonferencji. Ze strony francuskiej udział w niej brał mer - Michel Saint-Martin oraz zastępca mera do spraw stowarzyszeń, młodzieży i kultury - Vincent Nicoladie, natomiast Gminę Zakrzewo reprezentował wójt Marek Buława oraz radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Henryk Szopiński. Rolę tłumacza pełniła Anna Guraj.

Jak wyjaśnił mer już wcześniej, w skierowanym do wójta liście, proces nawiązywania relacji trwał kilka miesięcy ze względu na konieczność realizacji wielu niecierpiących zwłoki zadań, w tym przygotowania szkół i placówek do normalnego funkcjonowania w dobie pandemii. Wszystkie te wyzwania stanęły przed nowo wybranym merem w pierwszych miesiącach po objęciu stanowiska.

Spotkanie było okazją to wzajemnego zapoznania i nawiązania relacji, które na pewno znajdą swoją kontynuację – pod tym względem zarówno wójt gminy Zakrzewo jak i mer Mouroux byli zgodni. Wójt Marek Buława już wcześniej oficjalnie zaprosił mera Michela Saint-Martin do Zakrzewa, który oświadczył, że z radością odwiedzi naszą gminę. Pan mer miał okazję być już w Polsce, która jako kraj zrobiła na nim wspaniałe wrażenie.

Niestety w obecnej sytuacji epidemicznej panującej na całym świecie bardzo trudno będzie zrealizować wymianę partnerską jeszcze w tym roku, dlatego też Marek Buława oraz Michel Saint-Martin wstępnie ustalili, że francuska delegacja odwiedzi gminę Zakrzewo najwcześniej w roku 2022.

Pomimo różnic kulturowych i bariery językowej, władzom Zakrzewa i Mouroux bardzo szybko udało się znaleźć porozumienie. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze i prócz osobistego zapoznania uczestników przyniosło też interesującą dyskusję związaną głównie z tematyką ekologii i ochrony środowiska (co jest wartością szczególnie istotną dla mera Saint-Martin) oraz pozwoliło na zarysowanie kierunków przyszłej współpracy również w dziedzinie kultury, gospodarki czy turystyki.

UG Zakrzewo

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe