Pożegnanie pani Franciszki Drozdek

  • 10.10.2020, 12:24 (aktualizacja 10.10.2020, 12:31)
  • iej
Pożegnanie pani Franciszki Drozdek
9 października o godz. 14:00 odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Franciszki Drozdek w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Jastrowiu, po mszy świętej nastąpił przejazd na Cmentarz Komunalny w Jastrowiu.

 

W czerwcu 2020 r. Stowarzyszenie Krotochwile w projekcie Wędrownego Zakładu Kultury przeprowadziło wywiad z najstarszą członkinią Zespołu Górali Czadeckich Jastrowiacy.

Życie Pani Franciszki Drozdek to wyjątkowa historia. Urodzona w polskiej rodzinie na wielokulturowej Bukowinie, pośród społeczności ukraińskiej, rumuńskiej, żydowskiej i niemieckiej. Pochodząca z Ukrainy, przebyła długą dwutygodniową podróż pociągiem do Polski. Wysiedlona wraz z mężem w województwie wrocławskim, drugi transport trafił na Pomorze, z uwagi na brak tam miejsca wagon został cofnięty do Jastrowia. Jak się okazało w drugim transporcie byli teściowie Pani Franciszki, stąd decyzja o przeniesieniu się z województwa wrocławskiego i zamieszkaniu wspólnie tu w Jastrowiu żeby być razem… i tak od 1948 roku Pani Franciszka mieszkała w Jastrowiu i kultywowała tradycje przyniesione z Bukowiny. Góralka z krwi i kości, wśród garstki górali tu się osiedliła i tu była jedną z założycielek i członków Zespołu Obrzędowego Górali Czadeckich „Jastrowiacy”. Pani Frania była najstarsza wśród rodzeństwa, jej ojciec był szewcem. Matka dziesięciorga dzieci. Mówiła, że znała czasy dobre i złe … jednak ciągle uśmiechnięta i taka pozostanie w naszej pamięci.  

Wspominajmy … dzięki temu nie umkną nam miłe chwile spędzone z Panią Franciszką.

https://www.youtube.com/watch?v=hfN_E24EcZE KLIKNIJ

UGiM Jastrowie Małgorzata Krause

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe