Akcja: Tajemniczy ogród!

  • 20.09.2020, 16:12 (aktualizacja 20.09.2020, 19:05)
  • Janusz Justyna
Akcja: Tajemniczy ogród!
Ponad trzydzieści osób słowem i czynem wsparło ideę przywracania świetności pałacowi w Debrznie Wsi

Pałac w Debrznie Wsi od lat znajdował się w gorzej niż opłakanym stanie. Po wielu próbach sprzedaży znalazł się nabywca – osoba prywatna, pan Bartosz Cent wspólnie z żoną Luizą. Nowego właściciela nie zraził kiepski stan budowli i jej otoczenia, od razu ochoczo zabrał się do pracy przy renowacji pałacu. Jego entuzjazm znalazł naśladowców, którzy za sprawą internetu dowiedzieli się o tym zamierzeniu. Na hasło „Ratujemy pałac” w dużej grupie po raz drugi stawili się do prac przy oczyszczaniu pałacowego parku z samosiejek i nadmiaru trawy. Nikomu nie przeszkadza fakt, że posesja jest prywatna, tym bardziej, że pan B. Cent zadeklarował, iż jego nowa posiadłość będzie bardzo przyjazna szeroko pojętej kulturze. - Udostępnimy jej podwoje pod galerię dla artystów, stworzymy salę koncertową, utworzymy muzeum – zapewnia pan Bartosz – będziemy otwarci na organizację imprez plenerowych. To na pewno nie będzie obiekt zamknięty przed ludźmi!

W sobotę 12 września, po raz drugi kilkadziesiąt osób odpowiedziało na apel o pomoc przy oczyszczaniu parku wokół pałacu w Debrznie Wsi. Roboty wykonano sporo, w asyście zespołu Krajniacy, którego członkowie zadbali o posiłek dla ochotników, ale też o dobry humor! Plac parkowych robót odwiedził także wójt gminy Lipka Przemysław Kurdzieko, sołtys Debrzna Wsi Marcin Woźniczka. Ciężka praca nikogo nie zraziła, wszyscy czekają na kolejną edycję porządkowania parku, która jak mówi p. Bartosz odbędzie się już wiosną przyszłego roku, jeśli aura pozwoli, to być może już w marcu. - Już teraz zapraszamy chętnych do pomocy! - mówi p. Cent.

A co słychać w samym pałacu? Tam też jest mnóstwo do zrobienia. - Obiekt został zinwentaryzowany – mówi właściciel – zabieramy się aktualnie za projektowanie, prowadzimy rozmowy z fachowcami. Na początku musimy wyremontować dach pałacu, to podstawa dalszych prac renowacyjnych.

Działania właściciela pałacu w Debrznie Wsi są oceniane niezwykle pozytywnie, fakt, że pośpieszył z ratunkiem dla popadającego w ruinę pałacu jest godny najwyższego uznania. Doceniła to już stacja telewizyjna TVN, doceniają to osoby postronne. Szacunek budzi także postawa wspomnianej trzydziestki, która totalnie ochotniczo stawia się do prac renowacyjnych – Jestem pełen podziwu dla osób z dalekich niekiedy stron – mówi Stanisław Pawełek, pasjonat historii ze Złotowa – którzy przybyli częstokroć z drugiego końca Polski, a także dla mieszkańców okolicznych miejscowości za chęć bezinteresownego wsparcia idei uratowania cennego zabytku w Debrznie Wsi!

Za pośrednictwem TN przekazujemy podziękowania wolontariuszom: Małgorzata Siejak (Boguszynek), Wiktoria Sokalska, Mariusz Foszczyński – Rudnik k. Cieszyna, Marika i Dawid Wojtuń – Stawnica, Adrian – Szamotuły, Igor – Czarnków, Michał, Martyna, Krzysiek – Warszawa, Roman Kiestrzyn, Aleksandra i Adam Kiestrzyn, Marek Tomasz – Lipka, Justyna Wełniak – Sławno, Adam i Maria Kania, Piotr Sikora – Debrzno Wieś, Adrian Wojciechowski, Igor Tajszner, Kinga i Michał Gmitrzuk, Krzysztof i Martyna Rzędzian, Marian Leder, Beata i Grzegorz Baczyński, LOK Debrzno: Danuta Ożga, Antoni Wódka, Marcelina Wójcik, Marta Jagodzińska, Patryk Bugaj, Jakub Majkowski i Wojciech Pertek.

Zapraszamy na fanpage: https://www.facebook.com/ratujemypalac/

iej

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Realista
Realista 29.09.2020, 06:55
Niestety nie widać ŻADNEJ konkretnej pracy ze strony samych właścicieli. Dużo chwalenia się o planach. Jak na razie cudzymi rękami oczyścili małą część terenu z krzaków. A droga daleka do renowacji. Pałac kupiony za grosze wymaga ok. 10 mln pln na renowacje. I tutaj czar pryska... To będzie kolejna historia wymuszania dotacji z naszych podatków. A gdzie wkład własny, gdzie nakłady właścicieli? Na razie zerowe.

Pozostałe