Świat równoległy

  • 03.06.2016, 09:36 (aktualizacja 03.06.2016, 09:37)
  • Janusz Justyna
Świat równoległy
Ostatnio w krótkim czasie miałem okazję odwiedzić kilka miejscowości. Jakże różnych! Przy okazji swych rowerowych wędrówek trafiłem do małego miasteczka w Sudetach.

Ostatnio w krótkim czasie miałem okazję odwiedzić kilka miejscowości. Jakże różnych! Przy okazji swych rowerowych wędrówek trafiłem do małego miasteczka w Sudetach. Tak się złożyło, że akurat tam jeszcze nie byłem, choć objechałem rowerem wiele okolicznych miejscowości. Położenie tej miejscowości sugerowało turystyczne możliwości itd. Gdy wjeżdżałem wieczorem do miasteczka, które było położone wzdłuż drogi, ogarniało mnie lekkie przerażenie. Odrapane ściany domów, witryny sklepów jak z minionej epoki, byle jaka droga, walące się budowle, to wszystko sprawiało wrażenie jakby scenografii do filmu „Polska w ruinie”. Zastanawiałem się, co ja tu właściwie robię? Na szczęście mój nocleg trochę odbiegał od zastanego obrazu miasta i to mnie uspokoiło. Kolejne kilka dni spędziłem na zwiedzaniu rowerem górskich terenów i piękno okolic wynagrodziło mi doznania, jakie miałem w miasteczku, gdzie nawet nie znalazłem porządnego miejsca do zjedzenia obiadu. Zwiedzając jedną z okolicznych atrakcji turystycznych zapytałem przewodnika, co tu się stało w tym miasteczku, jaka plaga je dotknęła? Wytłumaczenie było jedno: brak pracy. Padły zakłady włókiennicze, w okolicy zlikwidowano kopalnie i to był koniec. Przewodnik pokazał mi zdjęcia miasteczka sprzed II wojny światowej. Zobaczyłem mały alpejski kurort. Poradził mi też, abym zjechał podczas swojej rowerowej wędrówki do jednej z czeskich wiosek położonych niedaleko. Zrobiłem, jak sugerował. Rano wyjechałem z odrapanego miasteczka, wjechałem w góry, do przełęczy, przekroczyłem granicę polsko-czeską i szybkim zjazdem dostałem się do małej wioski. Wyjechałem z lasu i z wrażenia złapałem za hamulce. Tuż za lasem znajdował się piękny pensjonat, za chwilę drugi i potem trzeci. W małej wiosce! Wszystko to na tle pięknego widoku rozległej doliny. Zamurował mnie ten widok, a raczej szok jakiego się doznaje przy porównaniu dwóch sąsiednich miejscowości.

Wracając do Złotowa odwiedziłem też miasteczko pod Poznaniem. Typowe blokowisko, które stanowi swoistą sypialnię, gdzie brak miejsc, aby przyjemnie żyć. Jedynie wyspać się i zrobić zakupy. Ale ściąga tu wielu ludzi z całej okolicy, bo Poznań to praca. Poza tym niewiele, nawet, aby odbyć spacer. Miałem w głowie te obrazy, gdy wjeżdżałem do Złotowa, miejsca które znam dobrze, ale wiem jak wiele osób z niego wyjeżdża w poszukiwaniu swego lepszego miejsca do życia. Zobaczyłem to co każdy wjeżdżający do miasta od Blękwitu - miasteczko przyjemne do mieszkania. Gdzie są parki, jeziora, lasy itd. Gdzie można nie tylko wyspać się i zrobić zakupy. Ale…. Dlaczego stąd uciekają?

I pomyślałem o tłuczniu który zniknął niedawno z linii kolejowej Złotow – Kujan.

www.wieslawfidurski.pl

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Nie dajcie się zawrócić i ponownie zwieść oszustom, którzy odeszli z woli…
Nie dajcie się zawrócić i ponownie zwieść oszustom, którzy odeszli z woli Narodu 30.08.2016, 20:15
Ten potrójny zdrajca tonie! Teraz bredzi że trzeba było oddać Polskę, jej majątek domy, ziemię tym, którzy po wojnie uciekli na zachód, zostawiając nas samym sobie. Budowaliśmy Polskę po naszych rodzicach, dzisiaj zabiera nam się to co oni odbudowali. Jakim prawem ten, który wyniesiony został przez naród, dzisiaj nawołuje do oddania polskiego majątku anonimowym uciekinierom, którzy bez żadnego wysiłku bogacą się kosztem pokoleń, które dzisiaj tracą majątek i dorobek całego swojego życia. Dlaczego a no chyba dlatego że w najtrudniejszych czasach komunizmu popierali ukrytych za sztandarem SOLIDARNOŚCI ludzi, którzy po 1989r ich zdradzili. Ludzie nie widzicie co się dzieje, pytam czy widzieliście w Złotowie zachodniego menela, żula NIE!. A to dlatego że oni nie mieli szczęścia na swojej drodze spotkać największego w histori współczesnego świata oszusta jakim był ten, który dzisiaj mówi że sam przyniósł nam taką wolność, jakiej oni napewno by nie przyjęli. Z perspektywy czasu widać że po1998r. Świat Równoległy to jeden tor Komunistów, drugi tor Liberałów, który milionom oszukanych Polaków, utworzył 26- letnią drogę krzyżową.
To już koniec świata
To już koniec świata 30.08.2016, 19:35
Teraz Bolek z Gdańska nawołuje do Wojny Domowej. Wini za to Kościół oraz wyborców PIS-u i Prezydenta Rzeczypospolitej.
z niezależnej pl.
z niezależnej pl. 26.07.2016, 18:19
Na antenie żydowskiego radia TOK-FM(Gazety Wyborczej),lider KOD-u,Mateusz Kijowski,mówił o terroryzmie chrześcijańskim,ale nic nie wspomniał,że codziennie islamiści mordują nie winnych ludzi!
Ol
Ol 28.06.2016, 22:28
Facet coś wie, ma wiedzę, ale te jego Pisowskie zaburzenia mogą ograniczyć mu swobodę myslenia i dzialania
Rebel
Rebel 28.06.2016, 22:30
Tak, tak jakby tą aktywnością chciał przykryć poprzednią. Po co?
Popieram z sieci
Popieram z sieci 14.06.2016, 21:59
Z sieci ma rację, atak na Legalny Polski Rząd i niespotykana arogancja ze strony KE to schizofrenia a nie demokracja. Na podstawie fałszywych oskarżeń upadłej PO, skompromitowanego PSL, oderwanej od rzeczywistości NOWOCZESNEJ do pary z KOD-em, delegaci KE próbują wprowadzić demokratyczny dyktat dotąd niespotykany w UE. Przegrani postkomuniści sprzedali majątek narodowy a teraz nie mogąc pogodzić się z wolą wyborców hańbią swój kraj.
Schiza
Schiza 14.06.2016, 22:14
Najbardziej boli twoja schizofrenia
z sieci
z sieci 14.06.2016, 18:16
Z ostatniej chwili,Komitet Europejski,razem z bojówkami bolszewickimi z PO+PSL(ZSL)+Nowoczesna+bolszewicki KOD,dokonują zamachu na Polskę Niepodległą,którą rządzi PIS.Celem tej lewackiej UE,jest obalenie w sposób bolszewicki rząd Polski Niepodległej!!!
Marian
Marian 06.06.2016, 20:24
Uciekają bo w naszym kochanym kraju stworzono warunki życia dla wybrańców. Dla grup społecznych którym to odpowiada. Apel Panowie radni powiatowi pokażcie, że potraficie ściągnąć inwestorów do miasta.....
Obelix
Obelix 05.06.2016, 10:13
Tłuczeń- ręka rękę myje jasne !!! Może tak nasi policjanci zajmą się tą sprawą ?
Kpw
Kpw 05.06.2016, 15:31
O nie nieporozumienie ręką rękę myje i dostaje odznaczenia. Tym powinien zająć się prokurator.
"S"
"S" 03.06.2016, 21:44
No i właśnie "gdzie się podziały parki, jeziora, lasy itd". No gdzie ! Po pierwsze co się stało z naturą jeziora Miejskiego. Stworzono patelnię z asfaltowym rondlem zwanym promenadą z wchodzącą na nią zabudową domków jednorodzinnych, które bez hamulców kroczą w stronę jeziora na którym nie gniazdują żadne ptaki bo ich poprostu nie ma. Po drugie co się stało że ulice na Starym Mieście będące gładkie bo asfaltowe, nagle z powodu kaprysu włodarzy zmieniły się w typową trzepaczkę podwozi samochodów. Po trzecie miejskie parki i Fontanny czy coś takiego co nie wiadomo komu i czemu ma służyć, przyciągają tylko wrony, które puszczają na nie lepki strach i śmiało się zagnieżdżają jako ptaki pospolite w konarach starych drzew. Po czwarte zapaskudzone betonem i polbrukiem miasto słynące z płatnych parkingów i natrętnych Strażników Miejskich, kogo ma zachęcać do odpoczynku. Przecież w tym naszym pięknym mieście to po zbudowaniu mostu na Kaczym Dołku nawet rzeka przestała płynąć co widać i czuć przy jej ujściu do wspomnianego jeziora Miejskiego. Wszędzie widać gdzie utopiono pieniądze z UE i podatników nie wspominając słynnego ogazowania miasta. Tak więc nie wymieniając już więcej absurdów uznanych za pilne i piękne, to to co nam jak i przyjezdnym przybywającym do miasta pozostało to rzeczwiście zakupy, tłukąc się miejskim tłuczniem po biedronkach i innych marketach. A na pytanie dlaczego młodzi i nie tylko, stąd uciekają należałoby najpierw zapytać samego siebie jako obecnego i byłego reprezentanta wszystkich władz samorządowych - co do tej pory dla nich zrobiliście aby ich tu zatrzymać. Klika postkomunistyczna przez lata bawi się kosztem zwykłych spracowanych ludzi i ma się dobrze dbając o swoich nie dopuszcza do siebie myśli aby zrobić coś żeby zatrzymać tych , którzy w przyszłości mogą im zagrozić.
"S"
"S" 03.06.2016, 17:04
Ło Matko i po co było tak daleko, przecież można było kawałek za piękny Błękwit do Wąsosza to jakby też zagranica. Można się tam zabłakać a widoki podobne jak pod czeską granicą. Zresztą te krajobrazy dwóch światów oglądać u nas w mieście chćby na Trzech Króli. Swego nie znacie cudze łaicie.
Janek Grabowski
Janek Grabowski 03.06.2016, 16:53
Tłuczeń może pojechał do tego miasteczka w górach?
Złotówka
Złotówka 03.06.2016, 16:52
Fajna historia, piękne zakończenie ale ten... tłuczeń. Co on ma wspólnego z całą tą historią?!
Tłuczek
Tłuczek 03.06.2016, 17:17
Pan Wiesiu chciał dowalić, szukał pretekstu... He he
gpx
gpx 03.06.2016, 12:35
Nie rozumiem. Uciekają, bo ktoś w nich tłuczniem rzuca? ;)
A poważnie: czasem trzeba wybrać - dobra praca, kariera, czy spokojne i urokliwe miasteczko na prowincji. To indywidualny wybór każdego z nas. Oczywiście możemy gdybać, że np. specjalna strefa ekonomiczna przyciągnęłaby do Złotowa przemysł, który dałby pracę. Tylko czy dzięki temu ludzie przestaliby wyjeżdżać? Nie sądzę. Migracje ludności związane są nie tylko z pracą - to także chęć rozwijania pasji, poznawania nowych ludzi, podnoszenia kwalifikacji. Zawsze jakaś część ludzi, zwłaszcza młodych wyjedzie ze Złotowa w poszukiwaniu swojej życiowej szansy. W poszukiwaniu szczęścia. Wielu moich kolegów wyjechało ze Złotowa do wielkich miast, za granicę, większość z nich tam została. Ja nigdy nawet nie myślałem o tym i nie żałuję. Nawet, jeśli oni dziś mają więcej mniejszym kosztem. Ale - jak wspomniałem wyżej - to też kwestia wyboru.
Duże miasto, przemysł, to większe niż u nas możliwości. Ale też większe tempo życia, anonimowość w tłumie, zgiełk i hałas. Podoba mi się Złotów m.in. dlatego, że kiedy idę ulicą patrzę na znajome twarze, zawsze jest z kim pogadać, do kogo się uśmiechnąć, zrobić zakupy w małym sklepiku, w którym pani sprzedawczyni nie robi problemu, gdy przyjdę bez portfela - wyda mi towar, bo zna mnie i wie, że za chwilkę wrócę z kasą. A jak nie wrócę, to mnie bez trudu znajdzie i wstydu mi narobi.
Nie chciałbym w Złotowie wielkiego przemysłu, bo tych, których ciągnie do wielkiego świata tenże przemysł nie zatrzyma, a w ich miejsce przyjdą inni, dla których Złotów będzie czymś w rodzaju wspomnianej przez Szanownego Pana sypialni. Będą anonimowi i nie będą się czuli związani z tym miastem. Pojawią się problemy, których dziś tu nie ma.
A wracając do nieszczęsnego tłucznia - dajmy szansę właściwym organom. Nie będę specjalnie zdziwiony, jeśli okaże się, że jest to burza w szklance wody. Wcale nie dlatego, że panuje tu jakiś straszliwy układ, zmowa i co tam jeszcze, tylko dlatego, że afery wyszukiwane na siłę zwykle okazują się być co najwyżej czczym gadaniem.
crushed rock
crushed rock 03.06.2016, 12:24
Był pan radnym miejskim, teraz powiatowym. I cóż? Niemoc?
"S"
"S" 03.06.2016, 18:19
No i jak to się skończy w powiecie, chyba tak samo jak w mieście. Rada Miasta choć za Burmistrzem nie stoi to absolutorium z wykonania budżetu, wliczając zadłużenie w banku za Półwiejską w stu procentach dała. To samo będzie wkrótce dotyczyć Starosty bo tam chociaż trochę inaczej gdyż poparcie ma prawie stu procentowe to i absolutorium pewne z przymkniecim oczu na tłuczeń jak i inne kruszywa.
mp
mp 03.06.2016, 11:17
za murem wiadomo kto oraz panny sznurem
He?
He? 03.06.2016, 10:07
I cóż ten tłuczeń?
:)
:) 03.06.2016, 11:22
Myślenie nie boli...

Pozostałe