Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Wypadek przy pracach polowych

Wakacje to dla jednych czas wypoczynku, dla innych zaś, szczególnie rolników, wzmożonej pracy. Pracy, która często niesie za sobą ryzyko wypadku przekonał się o tym 58-letni mieszkaniec gm. Lipka, który podczas prac na gospodarstwie próbował wygarnąć resztę zboża ze żmijki. Nie wyłączył jednak maszyny, która wciągnęła lewą rękę mężczyzny w wyniku czego doszło do zmiażdżenia dłoni i częściowej amputacji kilku palców. Na szczęście sąsiadka poszkodowanego bardzo szybko wezwała pomoc.
Wypadek przy pracach polowych

 

Do wypadku doszło we wtorek 11 sierpnia bieżącego roku w gminie Lipka. Policję i pogotowie powiadomiła sąsiadka poszkodowanego mężczyzny.

Skierowani na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie i wstępnie ustalili, że 58-letni mieszkaniec gminy Lipka podczas wykonywania prac gospodarskich, chciał wygarnąć resztę zboża ze żmijki.

Jak się jednak okazało, mężczyzna nie wyłączył maszyny. Łopatki żmijki obracały się cały czas. W pewnym momencie, maszyna wciągnęła lewą rękę mężczyzny miażdżąc dłoń i amputując częściowo kilka palców.

Dlatego apelujemy o rozwagę podczas wykonywania prac polowych i radzimy jak uniknąć zagrożeń. Bezpieczne żniwa zależą tylko od gospodarzy. Ich zapobiegliwość, wyobraźnia i ostrożność może uratować zdrowie lub życie. Jednocześnie apelujemy do kierowców, aby w okresie żniw zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż pojawia się wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.

Słoneczna aura sprzyja trwającym na polach pracom. Na gruntach rolnych widać ciągniki i sprzęt rolniczy. Wielogodzinna praca w polu jest nie tylko ciężka, ale także bardzo niebezpieczna. Narażeni na niebezpieczeństwo są zarówno dorośli jak i dzieci, które często przy pracach polowych pomagają swoim rodzicom. Jakie to są zagrożenia, jak często dochodzi do wypadków podczas prac polowych, jakie są ich skutki a przede wszystkim jak ich uniknąć?

Maszyny i urządzenia są niezbędne w gospodarstwie. Dzięki nim praca jest lżejsza i wydajniejsza. Nikt już nie wyobraża sobie pracy bez ciągnika, kombajnu czy nowoczesnego sprzętu rolniczego. Nowoczesne maszyny rolnicze robią wrażenie – są potężne i dobrze wyposażone. Musisz jednak pamiętać, że każde urządzenie mechaniczne jest niebezpieczne. Maszyny rolnicze mają wiele ostrych, ruchomych i obracających się elementów, które mogą Cię skaleczyć lub pochwycić Twoje ubranie, gdy podejdziesz zbyt blisko.

Zasady BHP to konieczność!

Wypadki podczas naprawy i prowadzenia pojazdów rolniczych stały się niemal codziennością. Wszelkie usuwanie usterek powinny odbywać się przy wyłączonym napędzie – dzięki temu można uniknąć poparzeń oraz nieprzewidzianych skutków poruszającego się samowolnie pojazdu. Opadanie i rozkładanie się podczas jazdy niektórych części rolniczych maszyny, spowodowane niestosowaniem siatek zabezpieczających oraz pasów mocujących, znacznie wpływają na bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu ciągnika. Do nieszczęść dochodzi również podczas przewozu osób na przyczepie lub wystających elementach ciągnika. Wystarczy jedna dziura, a znajdujące się na przyczepie osoby mogą wypaść. Pracownicy powinni znajdować się jedynie w kabinach maszyn, a naczepy dla bezpieczeństwa można okryć plandekami ochronnymi.

Na bezpieczeństwo ma wpływ nie tylko koncentracja i uwaga pracowników, ale również stan techniczny pojazdów rolniczych. Części do maszyn rolniczych powinny być dokładnie sprawdzane przed rozpoczęciem każdej pracy, a po jej zakończeniu i powrocie na miejsce postojowe – czyszczone z pyłu, ziaren i innych nieczystości, które mogłyby osadzić się na wałach łożysk i doprowadzić do pożaru lub niespodziewanych awarii, czynności te jednak powinny odbywać się wyłącznie gdy maszyna jest wyłączona. Przed sezonem warto również zadbać o dokładny przegląd maszyny, a w razie wątpliwości wymienić zużyte części rolnicze na nowe. Zapobiegnie to nie tylko opóźnieniom w pracy w polu związanym z częstymi naprawami, ale także zmniejszy częstotliwość powstawania wypadków podczas pracy.

Policjanci radzą:

  • nigdy pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też aby czynili to inni! Sprzęt rolniczy jest duży i ciężki, a po spożyciu alkoholu staje się jeszcze bardziej niebezpieczny. Wystarczy zachwianie równowagi i upadek może pojawić się bardzo szybko,

  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień! Oprócz niebezpieczeństwa swojego i innych grozi za to mandat,

  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki,

  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę i pozbawić Cię kończyny lub spowodować śmierć! Niestety, ale tego typu wypadki są jednymi z najczęstszych zdarzeń przy pracach polowych. Ważne jest by rękawy długiej koszuli zawsze były podciągnięte minimum do łokci. Zapobiegnie to wciągnięciu ręki przez maszynę,

  • ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków w jakich pracujesz! Najważniejsze jest obuwie – bezpieczne, ochronne i zawodowe. Jego cena zazwyczaj zniechęca rolników do zakupu, ale największym zyskiem będzie ochrona swojego zdrowia i zmniejszenie ryzyka wypadków. Najczęstszym z nich jest upadek osób. Dochodzi do nich na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych. W wielu przypadkach za ich główną przyczynę uznaje się właśnie używanie nieodpowiedniego obuwia podczas pracy, które często jest zniszczone, zużyte i zabrudzone. Do wielu dotkliwych kontuzji dochodzi podczas pracy w butach, które nie usztywniają stawu skokowego oraz nie posiadają protektorowanej podeszwy antypoślizgowej.

 

KPP Złotów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JPiSTreść komentarza: to są fejkowe konta - zapewne pan Goławski za publiczne pieniądze kupuje internetowych hejterów. Typowa zagrywka PiS.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:22Źródło komentarza: „Polska na podsłuchu” – wiceszef komisji ds. Pegasusa odwiedzi ZłotówAutor komentarza: Stanisław65Treść komentarza: Jaśnie Panie „My Naród” elektoracie (chyba betonowym PiS i Solidarnej Polski), wejście o świcie do domu Barbary Blidy, mówi Ci to coś? Oczywiście można by było usprawiedliwiać Twoją „niewiedzę”, ponieważ karmiono Cię „prawdą TVP” przez osiem lat. Twoje wszystkie wypowiedzi świadczą, że Należysz to tego „najtwardszego betonu”. Jesteś jego wzorem w Naszym powiecie. Jednak jak chcesz jeden z drugim wypowiadać się, to zasięgnij wiedzy u innych źródeł. Można powiedzieć, że nastało prawo i sprawiedliwość. Fundusz sprawiedliwości jest bardzo dobrze osadzony w prawie. Czytelny jak bilbord na płocie. Bezczelne przekazywanie środków z tegoż funduszu polityków Solidarnej Polski (z Ziobro na czele), z takich szelmowskim uśmieszkiem na różne szemrane cele musiało się tak skończyć. I to za cichym przyzwoleniem Prezesa PiS. Potwierdza się, że Ziobro ma teczki na Prezesa i najbliższych jego członków. Żałosne tłumaczenia polityków Suwerennej Polski, kwilenie Ziobry, po wejściu do jego chałupy. Oj, krótką mają pamięć Ci oficjele. A może nie krótką, tylko muszą utrzymać betonowy elektorat przy sobie. Za te „przekręty funduszu” proszą się o kryminał. No i mam nadzieję, że tak będzie. Bo to musi być rozliczone, z Pegasusem włącznie. PozdrawiamData dodania komentarza: 28.03.2024, 10:30Źródło komentarza: „Polska na podsłuchu” – wiceszef komisji ds. Pegasusa odwiedzi ZłotówAutor komentarza: Prawdziwy PolakTreść komentarza: Panie Stanisławie niech się Pan nie zniża do poziomi pisowskich roli typu Fidur czy Jolka. Nie przystoi to PanuData dodania komentarza: 28.03.2024, 10:22Źródło komentarza: „Tu chodzi o naszą wolność”Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Brawo Panie Danielu, święte słowa, trzeba odsunąć te pijaczyny, karierowiczów i hesterów pisowskichData dodania komentarza: 28.03.2024, 10:18Źródło komentarza: Daniel Sztych: „Dla dobra powiatu odsuniemy Goławskiego i PiS od władzy”Autor komentarza: Nie PiekosTreść komentarza: Piękos mówił od siebie, ale głupoty.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:39Źródło komentarza: Sielankowa debata kandydatów na burmistrza ZłotowaAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Nikt nie wyrządził więcej szkód w Polsce jak niemiecka banda POlitycznych bandytów jasne !!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 07:40Źródło komentarza: „Polska na podsłuchu” – wiceszef komisji ds. Pegasusa odwiedzi Złotów
Reklama
Reklama