Znęcali się nad rodziną

  • 27.07.2020, 18:34 (aktualizacja 27.07.2020, 18:37)
  • Janusz Justyna
Znęcali się nad rodziną

Tylko w ciągu kilku ostatnich dni trzech mieszkańców powiatu złotowskiego zostało tymczasowo aresztowanych.

Mężczyźni fizycznie i psychicznie znęcali się nad członkami rodziny. Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin, która między innymi ze względu na wstyd i obawę przed oprawcą nie wychodzi poza tzw. cztery ściany. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Zarówno policjanci jak i inne instytucje zawsze są gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej. Na wniosek policji i prokuratury rodzinni oprawcy zostali odizolowani od swoich ofiar i najbliższe trzy miesiące spędzą za więziennymi kratami. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj decyzją Sądu Rejonowego w Złotowie na wniosek policji i prokuratury 24-latek został tymczasowo aresztowany. Mieszkaniec powiatu złotowskiego od kilku miesięcy znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją mamą. Teraz najbliższe trzy miesiące spędzi w jednostce penitencjarnej.

 

Los 24-latka podzieli dwaj inni mieszkańcy powiatu złotowskiego. 49 oraz 40-letni mężczyźni, którzy od kilku miesięcy znęcali się nad swoimi żonami i najbliższymi członkami rodziny. Będąc często pod wpływem alkoholu wszczynali awantury, podczas których szarpali i popychali bliskie im osoby. Mężczyźni nie szczędzili żonom wyzwisk oraz gróźb pozbawienia życia.

 

Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (Art. 207 Kodeksu Karnego). Jest to przestępstwo ścigane z urzędu - Policja ma obowiązek zawsze interweniować a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej wszcząć procedurę „Niebieskie Karty”.

 

Procedura Niebieskiej Karty została opracowana i wprowadzona po to, aby uruchamiać proces trwałej zmiany w kierunku przerwania przemocy, z włączeniem służb o różnych kompetencjach. Prawo do jej wszczęcia ma również pracownik socjalny, pracownik ochrony zdrowia, przedstawiciel oświaty, przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

 

Dzielnicowi powiatu złotowskiego podczas codziennej służby obchodowej uwrażliwiają mieszkańców swoich rejonów służbowych jak ważną rolę spełnia świadek sytuacji związanych z przemocą w rodzinie. Często, dzięki sąsiedzkiemu zainteresowaniu można uniknąć rodzinnych tragedii, o których każdy z nas słyszy w środkach masowego przekazu.

 

Przemoc domowa, znana również potocznie jako przemoc w rodzinie, to zjawisko społeczne zachodzące, gdy członek rodziny (mąż, żona, lub inna osoba wspólnie zamieszkująca lub gospodarująca) próbuje zdominować fizycznie lub psychicznie swojego partnera, dzieci, rodziców, dziadków, teściów. Sprawca używa do tego przewagi fizycznej, gróźb, szantażu, w celu zranienia moralnie lub fizycznie. Ofiary przemocy często boją się lub wstydzą prosić innych o pomoc.

 

W przypadku przemocy domowej ważną rolę odgrywają świadkowie, którzy niestety często boją się reagować na powyższe zjawiska. Z reguły świadkowie twierdzą, że są to sprawy rodzinne i nie należy się wtrącać.

 

Pamiętajmy, że przemoc często nie jest jednorazowym aktem to proces, który trwa. Niezatrzymana przemoc narasta, dlatego świadek przemocy to bardzo ważna osoba. Często jest jedyną, która może pomóc ją przerwać za nim dojdzie do tragedii.

 

Jeśli masz wątpliwości, czy w rodzinie dzieje się coś złego, lepiej zadzwonić i powiadomić odpowiednie służby niż pozostać obojętnym. Powiadom o tym policję, pomoc społeczną, prokuraturę lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

 

Gdy nie wiesz, gdzie należy szukać pomocy, warto zadzwonić na Ogólnopolski Telefon Niebieskiej Linii 801 12 00 02. Tam uzyskasz informacje, gdzie znaleźć miejsca, które pomagają ofiarom przemocy w rodzinie na danym terenie.

 

MF

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jan
Jan 28.07.2020, 22:14
A to ciekawostka https://wyborcza.pl/duzyformat…
ŻYCIE
ŻYCIE 29.07.2020, 12:39
Co ta nietolerancja ma wspólnego z przemocą w rodzinie.
Widać że ojciec akceptował sytuację czego nie można powiedzieć o obcym otoczeniu rodziny.
Wykorzystywanie tego przykładu w sytuacji przedstawionej przez redakcję która miała miejsce w rodzinie jest nie na miejscu a wręcz nadużyciem.
Walczmy z przemocą w rodzinie w zarodku na samym początku i nie rozszerzajmy tego tematu na inne nawet te podobne.
Takie rozszerzanie sprawy powoduje jej rozmyślanie i nie przynosi żadnych efektów.
Tam gdzie występuje ale, tam na ogół uznaje się że przestępstwa nie było wcale.

Pozostałe