Zabytek do uratowania

  • 07.07.2020, 13:29 (aktualizacja 07.07.2020, 13:50)
  • iej
Zabytek do uratowania
Złotów nie jest miastem bogatym w zabytki, tym bardziej szkoda, że być może najstarszy budynek w mieście popada w ruinę

Chodzi o budynek stojący przy placu Paderewskiego 13, w podwórzu. Przypuszcza się, że może pochodzić z pierwszej połowy XVII wieku, niewykluczone, że spełniał rolę żydowskiej bożnicy. Aktualnie budynek stanowi prywatną własność, i niestety, jego remont jest zbyt kosztowny na prywatną kieszeń. Być może zabytek powinien przejść pod zarząd miejski, a może znalazłby się entuzjasta historii, który wyłożyłby stosowne fundusze na jego ratunek. Z pewnością szkoda, by zawalił się, co bardzo realnie grozi tej budowli. Dla podkreślenia rangi zabytku pani Danuta Szatkowska ufundowała dwujęzyczną tabliczkę, którą umieścił na ścianie pan Robert Jaster, Warto dodać, że w gronie sympatyków akcji ratowania starej bożnicy są panowie Stanisław Pawełek i Dariusz Nowak. Tabliczkę na starej złotowskiej bożnicy nie przytwierdzono przypadkiem, otóż w podobnym czasie zburzono pierwszą świątynię w Jerozolimie w 587 roku p.n.e.

iej

iej

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jili
Jili 10.07.2020, 11:53
Zgadzam się z Lolem.
Poprzednik wszystko sprzedał.
Wstyd.Szkoda.
Derga
Derga 07.07.2020, 19:44
A tak dokładnie to gdzie jest pl. Paderewskiego 13.
Zabytki, cóż w Złotowie ich coraz mniej a właściwie nie ma ich wcale. To co można było szmuchlem zająć zburzono i mamy nowe bloki deweloperskie. Oczywiście mieszkania potrzebne ale czy to musiało być kosztem zabytków i w centrum miasta.
Dlaczego miasto nie rozszerza się w sposób normalny tylko wchodzi w tzw. braki stawiając plomby i w ogrody działkowe.
Trzeba być ograniczonym aby tworzyć tłok ludzi i samochodów w obrębie miasta sprzed 60ciu lat. Przecież dzisiaj Złotów nie ma centrum jest tylko market na markecie, na chodnikach sznur samochodów a mieszkańcy psioczą i chodzą gdzie chcą.
Do takiego Złotowa wstyd się przyznać, ostatnie pięć lat to zmarnowany czas w którym nic nie powstało i już chyba nie powstanie bo gdzie.
Bożnica w ruinie, zarys Synagogi pożal się Boże, cóż wszystko się sypie a pomysłów na nowe brak.
wyburzyć ,plac się przyda na co innego
wyburzyć ,plac się przyda na co innego 07.07.2020, 15:14
W podwórku stoi i to jeszcze właściciela ma prywaciarza no to ten prywatny własciciel niech zbiera prywatnie pieniądze,niech weźmie kredyt.
UM Złotów powinien przejąc pałac Dz. i teren po tej willi bo w takich miejscach miasto ma szanse dostać dofinansowanie jesli będą to ośrodki kultury lub np.Szkoła Wyższa,której nie ma w miescie.
A dziwię się,żeUM nie poprosił Piotra Glińskiego o dofinansowanie na budowę pomnika Józefa Piłsudskiego a wczoraj właśnie odsłonięto pomnik Bartoszewskiego,który ratował Żydów.(wiecznie tylko na Żydów).
Lol
Lol 07.07.2020, 14:04
Mamy zabytki ale je sprzedaliśmy. Chyba za burmistrza poprzedniej kadencji? Pałac, willa, wieża ciśnień, dworzec itp co z nimi zrobiliśmy?

Pozostałe