Czterech nietrzeźwych za kierownicą

  • 22.06.2020, 23:15
  • iej
Czterech nietrzeźwych za kierownicą
Nietrzeźwi kierowcy stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. Jazda jakimkolwiek pojazdem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności i wyobraźni. W miniony weekend na drogach powiatu złotowskiego policjanci zatrzymali, aż czterech nietrzeźwych kierujących.

 

W piątek, 19 czerwca br. około godziny 19.00 policjanci ruchu drogowego patrolując ulice Jastrowia zauważyli jadącego całą szerokością jezdni rowerzystę. Podczas kontroli drogowej okazała się, że mieszkaniec Jastrowia, który przemieszczał się drogą o dużym natężeniu ruchu jest kompletnie pijany. Badanie wykazało u niego około 1,2 promila alkoholu w organizmie. Tego samego dnia w nocy około godziny 23.00 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej jadącego motorowerem w Starej Wiśniewce. 48-letni kierujący jednośladem, miał w organizmie około 2,2 promila alkoholu. Kolejnego nietrzeźwego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 21 czerwca br. około godziny 1.00 w nocy w Jastrowiu. Przeprowadzone przez patrol badanie stanu trzeźwości wykazało u mężczyzny blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Tego samego dnia policjanci z Posterunku Policji w Lipce zatrzymali do kontroli 34-letniego mieszkańca gminy Zakrzewo, który pomimo faktu wcześniejszego spożywania alkoholu zasiadł za kierownicę swojego motoroweru. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie stanu trzeźwości wykazało, że w jego organizmie znajduje się pond trzy promile alkoholu.

W myśl obowiązujących przepisów rowerzysta, który znajdował się stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych, natomiast ci, którzy jechali rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 złotych. Na tym jednak nie koniec. Policjant, który zatrzymał takiego rowerzystę ma prawo skierować sprawę do sądu. Z kolei sąd może wymierzyć karę grzywny od 20 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę aresztu na okres od 5 do 14 dni.

Jazda w stanie nietrzeźwym pojazdem mechanicznym zagrożona jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Trzeba się też liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, a także świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych.

Całkowity brak wyobraźni kieruje tymi, którzy po wypiciu alkoholu wsiadają za kierownicę pojazdów lub na rower. Czyniąc tak, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie wynikają z takiego zachowania. Jeżdżą slalomem, bez świateł, ale za to niestety z promilami. Mimo wielu policyjnych apeli do kierowców i rowerzystów, funkcjonariusze nadal zatrzymują nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

MF

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe