Promile za kierownicą

  • 08.06.2020, 11:05
  • iej
Promile za kierownicą

Mieszkańcy Złotowa ujęli nietrzeźwego kierującego i przekazali policjantom z Posterunku Policji w Lipce. Ich obywatelska postawa zapobiegła zagrożeniu jakie mógł spowodować pijany kierowca. 33-latka odpowie przed Sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności. To jednak nie jedyny zatrzymany pijany kierowca na drogach Naszego powiatu.

W sobotni wieczór dyżurny złotowskiej komendy został powiadomiony o zatrzymaniu w Zakrzewie na ul. Dworcowej nietrzeźwego kierowcy przez mieszkańców Złotowa. Natychmiast na miejsce skierowani zostali policjanci z Posterunku Policji w Lipce, którym 27 i 21- letni złotowianie opowiedzieli jak doszło do obywatelskiego ujęcia. Poinformowali funkcjonariuszy, że gdy jechali drogą wojewódzką 189 z Zakrzewa do Złotowa zauważyli motorower, którego kierujący miał widoczne problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy i poruszał się tzw. wężykiem. Mieszkańcy Złotowa zawrócili więc swój samochód po czym wyprzedzili motorowerzystę i w bezpieczny sposób zmusili kierującego do zatrzymania. Gdy podeszli do kierowcy motoroweru, którym jak się okazało była 33-letnia kobieta wyczuli wyraźną woń alkoholu wówczas odebrali jej kluczyki i zadzwonili na Policję. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 33-letniej mieszkanki gminy Zakrzewo. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że kobieta miała w organizmie ponad promil alkoholu. Niebawem 33-latka odpowie przed Sądem za kierowanie motorowerem w stanie nietrzeźwości, za co grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności.

 

Powyższe zdarzenie świadczy o dojrzałości i świadomości obywatelskiej postawy na temat zagrożeń jakie powodują pijani kierowcy na naszych drogach.

 

Jest to drugie już w ostatnim czasie obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy na terenie powiatu złotowskiego. Na słowa uznania zasługuje postawa obywateli, którzy myśląc o bezpieczeństwie innych uczestników ruchu drogowego, ani chwili nie wahają się i ujmują, a następnie przekazują policjantom pijanych kierowców. Dzięki ich zdecydowanej postawie być może nie doszło do tragedii.

 

Niestety to nie jedyny zatrzymany tego weekendu nietrzeźwy kierujący na drogach powiatu złotowskiego. W piątkowe popołudnie również na terenie gminy Zakrzewo zatrzymany został przez policjantów prewencji kierowca Opla, który prowadził pojazd mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu.

 

Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy pijanym kierowcom, a teraz za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem.

 

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych.

 

Pomimo wielu apeli policji i tragicznych zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, wciąż pojawiają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Reagujmy widząc, że za kierownicę wsiada taka osoba, nie pozostawajmy obojętni również wtedy gdy na jezdni zatacza się pieszy lub rowerzysta - poinformujmy o tym policję. Może to zapobiec wielu tragediom. Na całe szczęście tym razem nikt nie został ranny.

 

 

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe