Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Historii księcia Hohenzollerna z Kujana - cd.

Historii księcia Hohenzollerna z Kujana - cd.

Przypominamy artykuł prof. Joachima Zdrenki z 2014 roku"

W nawiązaniu do interesującego artykułu (Panorama Złotowska z 4 lutego 2014 r), który przyniósł dotychczas nieznane szczegóły odnośnie pałacyku w Kujanie, dorzucam gwoli uzupełniania informacje odnośnie śmierci księcia Fryderyka Leopolda I i związane z nią uroczystości żałobne w Złotowie

W 16 lat po pierwszym rozbiorze Działyńscy jako hrabiowie Rzeszy i właściciele domeny złotowskiej, sprzedali swe „zagraniczne” posiadłości na terenie ziemi złotowskiej w ręce niemieckie (1788). Po 32 latach nabyli je jako własność prywatną Hohenzollernowie. Przyjęli oni zasadę, że domena złotowsko-krajeńska nie może należeć do następcy tronu. I tak pierwszym właścicielem domeny był Wilhelm I (1797-1888), który jednak, gdy został królem pruskim (1861), przekazał ją bratu Karolowi (1801-1883). Po jego śmierci domenę przejął jego syn Fryderyk Karol (1828-1885), a następnie syn tegoż – Joachim Karl Wilhelm Fryderyk Leopold I. Ten ostatni urodził się 14 listopada 1865 roku. Dnia 24 czerwca 1889 r. ożenił się z Ludwiką Zofią, córką Fryderyka księcia Szlezwiku-Holsztynu (8 IV 1866-po 1945), siostrą cesarzowej Augusty Wiktorii, żony cesarza Wilhelma II (1859-1941), który abdykował w 1918 r. Fryderyk Leopold I miał czworo dzieci: Wiktorię Małgorzatę Elżbietę Marię Adelajdę Ulrykę (1890-1923), Joachima Wiktora Wilhelma Leopolda Fryderyka Zygmunta (1891-1927), Tassilo Wilhelma Humberta Fryderyka Karola (1893-1917) i Franciszka Józefa Oskara Ernesta Patryka Fryderyka Leopolda II (1895-1959). Fryderyk Leopold I zmarł niespodziewanie 13 września 1931 r. w Kujanie (USC Kujan, Księga zgonów 24/1931).

Posiadłość Fryderyka Leopolda I na ziemi złotowskiej liczyła do I wojny światowej około 25 tys. hektarów. W 1920 r. po utworzeniu państwa polskiego i podziale powiatu złotowskiego między Polskę i Rzeszą Niemiecką, zmniejszyła się do 15 tys. hektarów. W Kujanie, w zacisznym miejscu nad romantycznym jeziorem Borowno, w 1912 r. książę Fryderyk Leopold I. wybudował pałacyk myśliwski w stylu angielskim. Do jego budowy zaangażowano fachowców budowlanych z Anglii. Książę przebywał w nim często; tu też zmarł. Na temat ostatnich losów siedziby książęcej w Kujanie kursuje wiele niesprawdzonych pogłosek. Jedna z nich powiada, że w styczniu 1945 roku znalazł tu kwaterę pewien wysoki sztab niemiecki (być może pomylony z Centralnym Biurem Wyżywienia Rzeszy). Był to wystarczający powód dla soldateski radzieckiej, aby pałacyk książęcy puścić z dymem. Tę metodę stosowali oni regularnie na trasie swego przemarszu. Pozostałości po spalonym pałacyku przywłaszczyli sobie okoliczni mieszkańcy, pozostały jedynie niedające się ruszyć z miejsca fundamenty.

Odnośnie księcia trzeba, i to koniecznie, dopowiedzieć, że to za jego sprawą – dokładnie mówiąc, za sprawą jego powiązań rodzinnych z dworem angielskim – w ostatniej chwili doszło do zmiany postanowień wersalskich, które w pierwotnej wersji przyznawały Polsce cały powiat złotowski. W takim przypadku książę straciłby wszystkie swoje posiadłości na tym terenie. Ostatecznie dwie piąte powiatu (60 km2 z 30 tys. mieszkańców) znalazło się w państwie polskim, a trzy piąte pozostało w Rzeszy Niemieckiej (90 km2 z 41 tys. mieszkańców). Nie ku temu miejsce, aby szerzej przybliżyć kwestię próby unieważnienia testamentu cesarza Fryderyka Wilhelma II i związanych z tym zabiegów, mających na celu wywłaszczenie Fryderyka Leopolda I oraz ubezwłasnowolnienie jego syna Fryderyka Leopolda II, podjętych przez rząd socjaldemokratyczny w okresie Republiki Weimarskiej. Kwestia ta zasługuje na szersze zaprezentowanie w osobnym artykule.

Po śmierci Fryderyka Leopolda I. dziedzicem włości złotowskich został jego sześcioletni wnuk, książę Fryderyk Karol, syn Fryderyka Zygmunta (1891-1927) z jego małżeństwa z Marią Ludwiką (1897-1932), córką Fryderyka, księcia Schaumburg-Lippe. Opiekę nad niepełnoletnim księciem i zarząd dobrami przejął jego wuj, książę Krystian von Schaumburg-Lippe.

Wszystko wskazuje na to, że Fryderyk Leopold I był pierwszym księciem, który zmarł na ziemi złotowskiej. Informacje na temat jego śmierci i uroczystości żałobnej w dawnym kościele ewangelickim w Złotowie (obecnie kościół katolicki pod wezwaniem św. Stanisława Kostki) są nadzwyczaj skromne. Nie wykluczone, że było to skutkiem pogłosek, iż książę nie umarł śmiercią naturalną, lecz odebrał sobie życie. Pogłoski te muszą pozostać pogłoskami – nie można ich w żaden sposób potwierdzić, a akt śmierci też niczego nie wnosi do wyjaśnienia tej kwestii. Ciało księcia, jako właściciela domeny złotowsko-krajeńskiej, zmarłego w podzłotowskim Kujanie, patrona między innymi kościoła ewangelickiego w Złotowie, przewieziono, w drodze do Poczdamu, gdzie został pochowany, do Złotowa. W tutejszym kościele odbyła się msza żałobna, podczas której mieszkańcy złotowskiego (prawie dwie trzecie było wyznania ewangelickiego) mogli pożegnać swojego księcia. Należy przypuszczać, że trumna była zamknięta i niedozwolone było robienie zdjęć wewnątrz kościoła podczas uroczystości żałobnych. O wielkim udziale złotowian w tej uroczystości żałobnej świadczą dotychczas nieznane fotografie, które niedawno ponownie ujrzały światło dzienne. Dowodzą one, że kościół był przepełniony i ogromna ilość ludzi musiała pozostać na zewnątrz.

Ujęcia fotograficzne są na tyle wyraźne, że można odczytać zniszczone dzisiaj inskrypcje nad wejściem do kościoła. Napis górny: HIER IST GOTTES HAUS / HIER IST DIE PFORTE DES HIMMELS (Księga Rodzaju 28,17: „Tu jest dom Boży, tu jest brama do nieba”). Napis dolny: GEHET ZU SEINEN TOREN EIN MIT DANKEN / ZU SEINEN VORHÖFEN MIT LOBEN (Psalm 100,4: „Wstępujcie w Jego bramy z dziękczynieniem, w Jego przedsionki z uznaniem“).

 

prof. zw. dr hab. Joachim Zdrenka

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
janina 27.08.2020 20:49
to sowieckie zoldactwo pogonilo hitlerowskie zoldactwo a raczej niemieckie , ktore od pierwszych dni wojny pokazywalo swa haniebna twarz - nie wiem dlaczego autor zachwyca sie okupantami i rozbiorcami Polski - ludzmi , ktorzy germanizowali nasz Narod - niech napisze o mordach wermachtu niemieckiego , ss , gestapo w pierwszych dniach wojny i w trakcie na Narodzie Polskim , na Bialorusi i potem w Rosji , o obozach koncentracyjnych tworzonych przez podobnych , ktorych autor wychwala - zdaje mi sie , ze pomylil kierunki a co znaczy jedna buda wobec tysiecy spalonych miast przez niemcow i milionach ich ofiar - po I wojnie swiatowej po znajomosci i psim swedem ziemia zlotowska zostala przy hohezolernach , ktora to dynastia uczynila wiele szkod Polsce w historii jej istnienia , dlatego lepiej jej nie wspominac z lza w oku i sentymentem autorze- zadnych osob z tego kregu i narodowosci . dodam jeszcze , ze moze by pan napisal o obozach koncentracyjnych , gdzie i kiedy zalozyli je niemcy i ile osob zamordowali tam . moze pojdzie pan sladem pierwszych dni wojny i mordow niemcow na zolnierzach polskich i ludnosci cywilnej albo sladami tysiecy zolnierzy polskich poleglych na Wale Pomorskim i itp .

musieli 25.06.2020 07:43
"Ludzie z tzw, Wschodu mogli się przesiedlić po 45 do Polski. Masowo to robili, zasiedlali m.in. Złotów, Piłę i inne miasteczka i wsie na tzw. Ziemiach Odzyskanych". Kto to pisze? Mogli? Ludzie poznajcie historię naszego kraju i narodu. "Mogli", a właśnie, że nie, byli zmuszeni do opuszczenia swoich rodzinnych stron, w których żyli od pokoleń.

smutna historia 31.05.2020 12:28
Skoro do 1945r. miasto nasze nazywało sięFlatow i było pod panowaniem Prus to nie dziwi fakt,że pogrzeb też był pruski. Ludzie po 1945r.mieli wybór ; albo zostac w Złotowie,w Polsce albo wyjechać do Prus i Niemiec.Kto się czuł związany z tą ziemią pozostał tu i musiał zacząć mówić po polsku.To samo było za wschodnią granicą Polski,piękny nasz Lwów z ziemiami ąż po Węgry przeszły pod Rosję.Zostały tam groby polskie i Ludzie-Polacy,którzy nie mieli sily i możliwości aby powrócić do Polski.

nieuk 03.06.2020 12:33
Lwów? Nasz? "z ziemiami ąż po Węgry" ??? Prosze sobie prześledzić granice Polski zaczynając od czasów Mieszka I. To były "polskie" tereny (w sumie no do konca polskie, bo Unia Polsko-Litewska) tylko przez krótką chwile.

do nieuka 03.06.2020 21:28
ty tłuku,czytaj ze zrozumieniem.

3XL 25.06.2020 04:51
Ludzie z tzw, Wschodu mogli się przesiedlić po 45 do Polski. Masowo to robili, zasiedlali m.in. Złotów, Piłę i inne miasteczka i wsie na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Wiwat książe. 30.05.2020 14:55
No to teraz wiadomo dzięki komu jesteśmy Niemcami. Czerwone paszporty dały nam wolność.

Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: proszę wasTreść komentarza: Przed spalarnią jedynie status uzdrowiska jest w stanie nas uratować. Plany Novago dotyczące tej szkodliwej instalacji są naprawdę poważne. Tyle w Złotowie aktywnych ludzi działających w różnych organizacjach. pozarządowych. Proszę nie pozwólmy na to aby nasza zielona oaza została zatruta rakotwórczymi spalinami ! Zjednoczmy się proszę i zagłosujmy na pana Piękosia, który deklaruje kontynuację kierunku Wielkopolskie Zdroje. Nie czekajcie na artykuł w lokalnej gazecie, bo tam napiszą o spalarni jak już będzie za późno. Gwarantuję wam, że przedstawią to w taki sposób, żebyście nie mieli świadomości jakim złem jest spalania, prezentacja będzie zawierała słowa klucze: nowoczesny, ekologiczny i atrakcyjny, z korzyścią dla mieszkańców, bo tak to się właśnie robi, tak to właśnie prezentują firmy które budują spalarnie, a wśród nich jest chińskie NovagoData dodania komentarza: 18.04.2024, 20:51Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga turaAutor komentarza: spotkanie jutroTreść komentarza: a w piątek 19 kwietnia 2024r zaprasza Grzegorz Piękoś na godzinę 16-tą na półwysep rybacki. Można zadawać jemu pytania.Oby nie padał deszcz.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 19:33Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: darnozjadka jednaTreść komentarza: A ty mieszkanko jesteś z Ukrainy ???To wyp bo tam na ciebie czekają.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 19:26Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: GośkaTreść komentarza: na kelnera by się nadawał choć nie widziałam czy nie rozlewał tej kawy.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 19:24Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: i wszystko jasneTreść komentarza: Oto własnie chodzi,żeby nie było nagrane to kłamac może ile wlezie.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 19:21Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga turaAutor komentarza: to oszustTreść komentarza: Pieniązkowski STCHÓRZYŁ.NA ZAPROSZENIE Tv Asta do DEBATY z Grzegorzem Piekosiem NIE POJECHAŁ.WYPIĄŁ DUUPE NA WSZYSTKICH WYBORCÓW.kRZESŁO W tV STAŁO PUSTE. To jest dowód,że jest bardzo słabiutkim kandydatem na Burmistrza,nie potrafiłby odpowiedziec jak rozliczy Fundusze Szwajcarskie ,skoro nie umie ani liczyć ani rozliczac miedzynarodowych Funduszy.Stchórzył i taki chciałby nabrac za kawe i cukierki zostac burmistrzem i rozwalic wszystko i przechulac i narobic miastu długów. Piekoś siedział w studio i komu miał zadawac pytania jak krzesło było puste bo Pieniążkowski trzepał portkami ze strachu przed widownia całego powiatu. NIKT Z SAMORZADOWCÓW NIGDY SIE TAK NIE ZACHOWAŁ !!!! SŁABIUTEŃKI CIENIASEK CHCIAŁ MĄDRYCH LUDZI W ZŁOTOWIE NABRAĆ ABY NA CIENIASA ZAGŁOSOWALI. DOBRZE ,ŻE JEST DRUGA TURA,PRZYNAJMNIEJ WYBORCY ZOBACZYLI,ŻE PIENIĄZKOWSKI JEST MNIEJ NIŻ ZERO I NIE NADAJE SIĘ NA TAK WYSOKIE STANOWISKO. Piłsudski by Pieniążkowskiemu powiedział:" idz facet kury gonic szczac a nie za politykę sie brać " Ty baranie jak sie nie wstydzisz tak z lekceważeniem Wyborców oszukiwac !!!!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 18:54Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga tura
Reklama
Reklama