Obchody Dnia Samorządu w Zakrzewie

  • 27.05.2020, 15:20
  • iej
Obchody Dnia Samorządu w Zakrzewie

Obchodzimy dziś Dzień Samorządu Terytorialnego, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2000 r. w celu upamiętnienia pierwszych wolnych wyborów samorządowych do rad gmin. Odbyły się one równo 30 lat temu, 27 maja 1990 r. i były to pierwsze takie wybory od lat trzydziestych XX wieku. W tym miejscu władze samorządowe gminy Zakrzewo pragną serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przez te lata zaangażowani byli w pracę na rzecz naszej wspólnej Małej Ojczyzny.

8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie gminnym, która m.in. prowadziła wybierane przez mieszkańców rady gmin, które z kolei miały uprawnienia do wyboru wójta, burmistrza i prezydenta miasta. 1 stycznia 1999 r. wprowadzony obowiązujący po dziś dzień trójstopniowy podział samorządu terytorialnego na gminy, powiatu i województwa co częściowo decentralizowało władzę w kraju przenosząc niektóre kompetencje z rządu na samorząd. 27 października 2002 r. odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory władzy wykonawczej – wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W ten sposób ukształtował się samorząd, jaki znamy dziś.

Z okazji tego święta w piątek, 29 maja o godz. 16:00 w Sali Rodła Domu Polskiego - Centrum Idei Rodła odbędzie się uroczysta XX sesja Rady Gminy Zakrzewo, z której transmisje przeprowadzimy na naszym kanale na YouTube. Z kolei dziś, 27 maja o godz. 18:00 w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Zakrzewie obędzie się Msza Święta z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego – o błogosławieństwo Boże dla tych, którzy stanowili i stanowią Samorząd oraz o radość wieczną dla Zmarłych.

UG Zakrzewo

iej

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe