Alkohol za kierownicą

  • 26.05.2020, 12:14 (aktualizacja 26.05.2020, 12:16)
  • iej
Alkohol za kierownicą

Aż pięciu nietrzeźwych kierujących podczas minionego weekendu zatrzymali złotowscy policjanci. Ponadto dwóch z nich spowodowało kolizje drogowe. Wszyscy odpowiedzą za popełnienie przestępstwo, jakim jest jazda w stanie nietrzeźwości. Wiąże się to nie tylko z utartą uprawnień i zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi na minimum 3 lata, ale także grzywną wysokości 5 tysięcy złotych. Czynności w sprawach trwają.

Jednym z głównych czynników bezpośrednio wpływających na zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Niestety pomimo coraz większej świadomości negatywnych skutków kierowania w stanie nietrzeźwości, nadal znajdują się osoby lekceważące bezpieczeństwo na drodze, które wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. Podczas minionego weekendu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz jednostek terenowych zatrzymali aż pięciu kierujących, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. Każdy policyjny radiowóz wyposażony jest w urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyposażenie, a także determinacja policjantów pozwala na eliminowanie kierujących, którzy jadąc pod wpływem alkoholu, są zagrożeniem dla siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

 

Do pierwszego zdarzenia doszło w miejscowości Górzna. Mieszkaniec gminy Tarnówka, kierował motorowerem mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu.

 

Do drugiego zatrzymania doszło w Jastrowiu na ul. Poznańskiej. Tam 63-letni mężczyzna kierując motorowerem miał widoczne problemy z zapanowaniem nad jednośladem. Kontrola kierowcy przez policjantów ruchu drogowego wykazała, że mieszkaniec gminy Jastrowie ma w organizmie blisko dwa promile alkoholu.

 

Do trzeciego zatrzymania doszło 23 maja br. w Złotowie na ul. Jastrowskiej chwilę po godzinie pierwszej w nocy. Policjanci złotowskiej drogówki zatrzymali kierującego BMW, który jechał całą szerokością jezdni. Kierowca samochodu osobowego rozmawiając z policjantami był w takim stanie upojenia alkoholowego, że odpowiadając na pytania nie potrafił się wysłowić, a kiedy wysiadł z pojazdu utrzymać się na nogach. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcy prawo jazdy oraz udali się z nim do Szpitala Powiatowego w Złotowie, gdzie pobrana została od niego krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie.

 

Czwarte zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy było wynikiem pracy policjantów z Komisariatu Policji w Okonku. Doszło do niego w sobotni wieczór w centrum Okonka. Policjanci zauważyli, kierującego samochodem marki Skoda, który jadąc uderzył w zaparkowany samochód marki Fiat. Policjanci błyskawicznie uniemożliwili kierowcy dalszą jazdę oraz sprawdzili stan trzeźwości siedzącego za kierownicą 34-latka. Badanie wykazało, że miał w organizmie blisko dwa i pół promila alkoholu. Kierowca już stracił prawo jazdy a jego samochód został odholowany na policyjny parking.

 

Do kolejnego zatrzymania doszło w Byszkach w gminie Jastrowie. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Złotowie został powiadomiony przez kierującego citroenem, że przed chwilą doszło do kolizji z osobowym fordem, który po zdarzeniu nie zatrzymał się i zbiegł. Na miejscu niezwłocznie pojawili się policjanci z Komisariatu Policji w Jastrowiu, którzy podjęli pościg i zatrzymali kierowcę kilka kilometrów dalej. Mężczyzna był nietrzeźwy i noc spędził w policyjnym areszcie.

 

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu.

 

Pamiętajmy, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od nas i wszystkich. Zdecydowany sprzeciw i reagowanie w sytuacjach, gdy mamy podejrzenie kierowania pod wpływem alkoholu może przyczynić się do uniknięcia wypadku, kolizji bądź innego niebezpiecznego zdarzenia drogowego.

 

Razem eliminujmy z Naszych dróg potencjalnych zabójców !!!

KPP Złotów 

 

 

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pijący
Pijący 26.05.2020, 16:53
A i tak bardziej honorowo jest być zatrzymanym przez policję za jazdę po pijanemu niz trzeźwym na rowerku przed siedzibą "Trójki".

Pozostałe