Proekologiczne działania miejskie

  • 29.04.2020, 14:32 (aktualizacja 29.04.2020, 22:59)
  • iej
Proekologiczne działania miejskie
Od zeszłego tygodnia pracownicy utrzymujący ziele na terenie miasta montują okresowo worki nawadniające do wybranych drzew w mieście. Można je było spotkać m.in. na ul. Wojska. Polskiego. Ciemnozielone worki, z których wolno wycieka woda do hydrobufora. Mają po dwa otwory i pojemność 60-70 litrów. Woda przez otwory wycieka w czasie kilku godzin.


W zeszłym sezonie po raz pierwszy testowano ten sposób podlewania na drzewach, które były przesadzane podczas inwestycji przy ul. Hubego. Dzięki temu mimo suszy 4 śliwy wiśniowe z ul. Hubego kwitną w parku przy ul. Promykowej.

W tym roku wytypowano kilka starszych drzew, które rosną w misach w chodniku, gdzie dostęp do wody jest mocno ograniczony przez otaczające drzewo bruk. Podlewanie z beczkowozu powoduje, że strumień wody jest zbyt duży i część wody wypływa na jezdnię nie trafiając pod korzeń drzewa. Hydrubufory pozwalają na dawkowanie wody bezpośrednio pod drzewo. Worki będą zdejmowane, gdy wypłynie z nich woda i zakładane będą tylko na czas podlewania. W ten sposób możemy wspomóc starsze drzewa w ścisłej zabudowie, które z racji zabrukowanej powierzchni mają utrudniony dostęp do wody. Impulsem była zeszłoroczna susza.

UM Złotów

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Eko
Eko 02.05.2020, 12:26
Trzeba przed podlewaniem drzew i krzewów wzruszyć ziemie lub po prostu zrobić dziury metalowym kijem,który wbic trzeba na 30cm.Pod każdym drzewem5 otworów i wlac 2 wiadra wody.Tak tez robi sie pod drzewami owocowymi,wtedy wiśnie czy gruszki są duże i soczyste.
Nadeszły czasy,że będziemy musieli nawadniac każde drzewo i każda roślinę.
W Izraelu zrobili oszczedne nawadnianie metodą kropelkową ,że z rurek pod każdym drzewem cały czas kropelki powoli lecą z rurek pod każdą winorośl,awokada,figi.A woda z jeziora.
Nas w Polsce też to czeka.Bez nawadniania nic nie urośnie.
Rynny na dachach czas zakładać i łapać do beczek wodę do podlewania.
Z jezior i pogłębionych rzek trzeba będzie pociągnąć plastikowe rurki nawadniające.
Takiej suszy nie było od 150 Lat,która do nas dotarła dlatego zabronione jest też koszenie trawników i obcinanie krzaków.

Pozostałe