Sprzyjamy edukacji?

  • 04.04.2020, 21:53 (aktualizacja 04.04.2020, 22:09)
  • iej
Sprzyjamy edukacji? getty images
Ogłoszono wyniki rankingu „Miejsca sprzyjające edukacji” za rok 2019 – szukamy miejsc naszych samorządów. Zakrzewo bardzo wysoko, Złotów także!

Miejsca sprzyjające edukacji” to ranking, który wskazuje samorządy, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia. Ranking skupia się na JST, które w największym stopniu odpowiadają za dobry start edukacyjny.

Co porównano i w jakich kategoriach? Pozycja w rankingu jest pochodną oceny każdego samorządu w trzech kategoriach.

Dobry start – ocenia dostępność edukacji przedszkolnej oraz wyniki uczniów na egzaminach zewnętrznych kończących szkołę podstawową oraz gimnazjum

Nierówności – porównujemy samorządy pod względem tego, jak zróżnicowane są wyniki egzaminów zewnętrznych

- Postęp – odzwierciedla przyrost wiedzy i umiejętności uczniów między ukończeniem szkoły podstawowej, a końcem nauki w gimnazjum. Jest to odpowiednik edukacyjnej wartości dodanej oszacowany dla gmin w oparciu o wyniki sprawdzianu szóstoklasistów oraz wyniki egzaminu gimnazjalnego. Wskaźnik ten pokazuje jakość nauczania nauczycieli gimnazjów, z których wielu naucza obecnie w szkołach podstawowych.

Celem rankingu jest nie tylko wskazanie samorządów dbających o najwyższą jakość edukacji, ale też rozpoczęcie dyskusji nad tym, co przyczynia się do wysokiej jakości nauczania. Jakie cechy mają miejsca, które zajmują czołówkę rankingu? Jakie rozwiązania stosują szkoły i w jaki sposób współpracują z samorządem? Wreszcie, w jaki sposób samorząd podchodzi do edukacji i buduje swoje relacje ze szkołami?

Wyszukaliśmy miejsca gmin z terenu powiatu złotowskiego, gdzie najwyżej uplasowało się Zakrzewo – na 27. miejscu w kraju! Miasto Złotów znajduje się na 91. miejscu, Lipka na miejscu 788., Okonek – 1248, Jastrowie - 1304, gmina Złotów – 1801, Tarnówka – 1833, Krajenka – 2387. Dla porównania gminy z powiatu pilskiego: Wyrzysk – 945, Kaczory – 1107, Miasteczko – 1251, Szydłowo – 1680, Ujście – 1680, Wysoka – 1719, Piła – 1733 Łobżenica – 2095, Białośliwie – 2181. W klasyfikacjach z podziałem na wielkość gminy io dochody nasi reprezentanci zajmują wyższe miejsca. Najwyżej w Polsce w klasyfikacji open sklasyfikowano Podkowę Leśną.

Ranking „Miejsca Przyjazne Edukacji” organizuje pismo Wspólnota i Fundacja Naukowa Evidence Institute.

iej

 

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe