Kwarantanna to obowiązek!

  • 20.03.2020, 14:36
  • iej
Kwarantanna to obowiązek!
Policjanci powiatu złotowskiego codziennie sprawdzają realizację obowiązku kwarantanny, przez osoby nim objęte. Mundurowi do dnia wczorajszego ustalili jeden przypadek nie stosowania się do postanowienia tej decyzji. Policjanci zgromadzili dokumentację w tej sprawie, która trafiła do sądu. Osoba, która nie stosuje się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań.
 

Każdego dnia policjanci powiatu złotowskiego otrzymują informacje dotyczące osób, podlegających kwarantannie domowej. Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są na bieżąco przekazywane do służb sanitarnych. W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji. Jednak na terenie powiatu złotowskiego zdarzył się również przypadek bardzo nieodpowiedzialnego zachowania osoby, która opuściła miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

Funkcjonariusze na terenie naszego powiatu ujawnili dwie sytuacje niestosowania się do decyzji o kwarantannie domowej przez tą samą osobę. Tłumaczenia o wyjściu na zakupy do sklepu, czy placówki bankowej nie stanowią żadnej taryfy ulgowej. Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, będą wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć karę nawet 5 tys. zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczenia z art. 116 kw lub 54 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Z kolei, jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności. W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

KPP Złotów

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe