Wężykiem, zygzakiem, środkiem drogi - policyjne zatrzymania

  • 12.02.2020, 11:48
  • iej
Wężykiem, zygzakiem, środkiem drogi - policyjne zatrzymania
Brak rozsądku i wyobraźni – to najlżejsze słowo, jakim można określić zachowanie osoby, która wsiadła za kierownicę swojego pojazdu, choć wcześniej piła alkohol lub zażywała narkotyki. Kierowca, prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu czy narkotyków zasługuje na zdecydowanie mocniejsze określenia, ponieważ włączając się do ruchu staje się potencjalnym drogowym zabójcą, a prowadzony przez taką osobę samochód jest niczym broń wymierzona w osoby wokół. Każdego dnia robimy wszystko by eliminować takie osoby z ruchu drogowego

„Wężykiem, zygzakiem, od krawężnika do krawężnika, środkiem drogi” - najczęściej taki styl jazdy wybierają kierujący, którzy nie dbając o własne bezpieczeństwo i narażając innych uczestników ruchu drogowego siadają za kierownicę swojego pojazdu i próbują dotrzeć do celu. Najczęściej na ich drodze stają stróże prawa i uniemożliwiają im dalszą jazdę. Do takiego zdarzenia doszło 8 lutego br. około godziny 15.00 w Śmiardowie Złotowskim. Pojazd z przebitymi oponami oraz pobitymi szybami jedzie od prawej do lewej krawędzi jezdni, podejrzenie nietrzeźwego kierującego - takie zgłoszenie otrzymali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie. Policjanci błyskawicznie udali się do wskazanej w zgłoszeniu miejscowości i zatrzymali kierującego samochodem marki audi. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że nie tylko prowadził mając w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Osobowe audi, którym jechał miało przebite cztery opony i powybijane szyby zostało odholowane na policyjny parking. Teraz o surowych konsekwencjach jakie poniesie mieszkaniec gminy Zakrzewo zadecyduje sąd.

Tego samego dnia w Jastrowiu na ul. Granicznej około godziny 23.00 patrol z Komisariatu Policji w Jastrowiu zatrzymał do kontroli samochód marki BMW. Jego kierowca podczas policyjnej kontroli wyraźnie był zdenerwowany. Policjanci sprawdzili więc wnętrze pojazdu, w rezultacie którego ujawnili pudełko z suszem roślinnym, plastikowy woreczek z białym proszkiem. Badanie znalezionych substancji przy użyciu narkotestera wykazało, że jest to marihuana i amfetamina. Policjanci sprawdzili, także czy mężczyzna nie zażywał znalezionych narkotyków. Badanie moczu kierowcy wykazało, że prowadził on pojazd będąc pod wpływem środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy i kokainy. Od kierowcy bmw pobrano krew do badań laboratoryjnych. Nieodpowiedzialny kierowca został przewieziony do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Teraz poniesie surowe konsekwencje za posiadanie środków odurzających i psychotropowych oraz prowadzenie pojazdu pod ich wpływem.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany 10 lutego w miejscowości Paruszka, tym razem przez przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Krajence. Mieszkaniec gminy Krajenka zdecydował się wsiąść za kierownicę osobowego forda mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Auto, którym kierował nietrzeźwy 26-latek, wypadło z drogi. Mężczyzna porzucił je i wraz z pasażerem oddalił się z miejsca zdarzenia. Przybyli na miejsce policjanci zobaczyli, że w polu, obok drogi, stoi samochód po dachowaniu. Szybko ustalili, że kierowca auta stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem, zjechał na prawe pobocze, wypadł poza drogę i dachował. Młody mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Teraz o konsekwencjach jakie poniesie zadecyduje sąd.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii na drodze. Złotowscy policjanci za pomocą lokalnych mediów apelują o rozsądek do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Cyklicznie prowadzą akcje i działania, starając się wpłynąć na wyobraźnię kierowców. To kolejne przykłady kierowców, którzy za nic mają bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych.

Apelujemy do osób wsiadających za kierownice aut o rozsądek i odpowiedzialność oraz o to, by miejsce kierowcy w pojazdach zajmowały jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Niestety niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy taki sygnał. Dzięki takiej reakcji, być może przyczynimy się do tego, że nie dojdzie do kolejnej bezsensownej tragedii na drodze.

podkom. Maciej Forecki

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
złotowianin
złotowianin 14.02.2020, 19:45
Kopia tekstu z felietonu pt: „kierował ...”. Odpowiedź na komentarz „rt”.
Panie „rt”, tak odpowiem grzecznie przysłowiem; „uderz w stół, a nożyce się odezwą”. Co Masz na sumieniu? Jazdę po pijaku? Albo wiele jazd? A może masz zabrane prawo jazdy? A może jesteś „wieśniaczkiem-cwaniaczkiem”, który szpanuje kolegom, dziewczynom? Kto Ci k-wa zabroni, policja, rodzina? Przeczytaj Sobie komentarze na bliźniaczym felietonie pt. „Wężykiem, zygzakiem, ...” i walnij się gumowym młotkiem w tę część ciała, gdzie inni mają głowę zawierającą myślący mózg.
Nara pijący alkohol kierowco samochodu.
uczestnik drogowy
uczestnik drogowy 14.02.2020, 13:53
Wszystkie komentarze są trafione w punkt. Jednak dlaczego ich tak mało? Mało chwytliwy temat?Przecież to zdarza się co chwila, wypadek z nietrzeźwym uczestnikiem ruchu. Nie dość apeli? Należy przede wszystkim zmienić mentalność Polaka, uczyć od małego, być konsekwentnym w działaniu. Niestety niskie kary i brak nieuchronności nie zmieni Naszej mentalności. Dlaczego ten sam gówniarz na Naszych drogach popisuje się, igra z życiem innych, a wyjeżdżając za granicę jest przykładnym kierowcą? Kary muszą być wyższe, przede wszystkim te bijące po kieszeni. Wtedy dwa razy się zastanowi zanim wsiądzie za kierownicę „pod wpływem”. Droga Policjo, częściej, radykalniej, zero pobłażania. Jak raz dostanie wyrok i np. straci prawo jazdy powinien być monitorowany 24/7. A potem „guma i zimna woda”.
doświadczona
doświadczona 14.02.2020, 08:05
Kilka lat temu ulegliśmy z mężem wypadkowi samochodowemu. Skutkiem wypadku jest niepełnosprawność męża. Sprawcą był młody gnojek kierujący pod wpływem alkoholu. Na rozprawie sądowej byli jego rodzice. Wspierali go, bronili. Krzyczę z rozpaczy i pytam się!!! Gdzie byli, jak on wsiadał do samochodu? Jak go wychowali? Na co czekali? Pięć razy udało się pojechać do sklepu lub na stację benzynową będąc pod wpływem, no to i szósty raz się uda. Tragedia gotowa, a refleksja i rozum przychodzą za późno. Straszne. Czy w tych rodzinach musi dojść do tragedii, aby stanowczo zareagować na młodzieńca zanim wsiądzie do samochodu będącego pod wpływem?
Porządek  musi być
Porządek musi być 14.02.2020, 12:41
Sama Pani widzi, moje zdanie jest takie jak już ktoś tu napisał . Lać gumą ile wejdzie i jak
zasłabnie zrobić lewatywę gumową gruszką. Przegumować tych wszystkich ,pijaków, ćpunów etc— od morza do Tatr. Lać zimnym końcem gumy,to już nigdy nie usiądą za kierownicą .
Xpzl
Xpzl 14.02.2020, 17:22
100/100
złotowianin
złotowianin 13.02.2020, 19:43
Zauważyłem, iż z biegiem czasu Nasza kultura na drodze poprawiła się. Jednak mentalność Polaka NIE. Nadal jest przyzwolenie bliskich na wsiadanie za kółkiem pod wpływem alkoholu. I TO JEST PRZERAŻAJĄCE !!! Moi sąsiedzi mają trzydziestoletniego syna. Żyje na swoim, jednak często odwiedza popołudniami rodziców. A właściwie korzysta jedynie z podwórka aby tam sam lub w towarzystwie spożywać alkohol w swoim samochodzie. Gdy pogoda sprzyja potrafi codziennie przyjeżdżać. Po kilku godzinach wyjeżdża na Nasze Złotowskie miasto prowadząc samochód pod wpływem. Robi to, bo ma ciche przyzwolenie rodziców oraz rodzeństwa. MASAKRA. Kiedy jego rodzina zmieni nastawienie, powie dość, ustawi do pionu? Czy musi ktoś zginąć? Ja też to widzę, interweniowałem kilka razy na policji, niestety bez rezultatu. Taki kierowca powinien być traktowany jak morderca z narzędziem zbrodni w ręku. Ludzie reagujcie, jak widzicie człowieka wsiadającego do samochodu, będącego pod wpływem alkoholu.
motogość
motogość 13.02.2020, 09:05
Tylko dobra guma i solidne gumowanie na komisariacie Policji czynią cuda. Każdy taki cymbał musi poznać smak gumy na komendzie Policji. Tylko porządne lanie gumą na komisariacie uczy rozumu ,i tylko wtedy będzie bezpiecznie! Amen.

Pozostałe