Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Klukowo, rok 1935

Dzięki uprzejmości pana Ivo Lavetti z Niemiec, prezentujemy album zdjęć z Blankenfelde, które dzisiaj nosi nazwę Klukowo
Klukowo, rok 1935

Zdjęcia zostały znalezione w Tybindze w Niemczech, i nie było wiadomo, skąd pochodzą. Na szczęście na jednym ze zdjęć na wozie była tabliczka z napisem Domäne Blankenfelde, Kreis Flatow, czyli Domena Klukowo, Powiat Złotów. Pan Ivo zamieścił je na swojej stronie zwoimol.de, udzielając zgody na ich publikację na naszym portalu.

Zdjęcia, w zasadzie fotoreportaż dokumentują życie domeny, czyli dużego gospodarstwa rolnego, które należało do rodu książęcego Hohenzollern.

Klukowo leży przy trasie Złotow-Krajenka (Piła), dawni kronikarze pisali, że to trasa Jastrowie - Białośliwie. W 1578 roku sporządzono spis podatkowy, gdzie Klukowo jeszcze nie występuje, ale pojawia się w roku 1618. W 1653 roku we wsi występowali jedynie ogrodnicy, nie było żadnego gospodarza. Wieś miała wielu dzierżawców, w 1841 roku został nim Jean Edouard Chevalier Durege, znakomity muzyk, ogromnej wówczas sławy. W 1895 roku wieś strawił pożar, spłonęło 5 domostw, 4 stodoły i 8 stajni!

Z Klukowa pochodził Ferdynand Marten - polski i niemiecki przyrodnik, matematyk, pedagog - absolwent Gimnazjum w Trzemesznie (1839-1847). Studiował prawo w Berlinie oraz matematykę i nauki przyrodnicze we Wrocławiu. Podczas studiów wrocławskich należał do Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. Egzamin nauczycielski zdał we Wrocławiu w 1852 roku. W latach 1852-1853 był stażystą w macierzystym gimnazjum w Trzemesznie. Później był nauczycielem pomocniczym w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu oraz w Królewskim Katolickim Gimnazjum w Ostrowie. W tym ostatnim uzyskał w 1855 roku zatrudnienie etatowe, a następnie w 1869 tytuł Oberlehrer (Starszy Nauczyciel). Przeszedł na emeryturę w 1882 roku.

W 1869 opublikował rozprawę Die Rollinie und die Brennlinie durch Zurückwerfung. Wieloletnie prace florystyczne zostały uwieńczone wydaniem w 1873 roku rozprawy Flora ostroviensis. Autor zawarł w niej szczegółowe opisy (z miejscem występowania i porą kwitnienia) 881 gatunków roślin z Ostrowa i okolicy, a wszystko w trzech językach - polskim, niemieckim i łacińskim. Pracę tę przekazał Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. W rękopisach pozostawił także Rośliny Mickiewicza, zawierające wykaz roślin wymienianych w dziełach Adama Mickiewicza. Jego ojciec Anton był dzierżawcą Klukowa w latach 1817-1841. (wikipedia)

iej



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: UwagaTreść komentarza: Od dziś dostępna jest strona ALERT RCB "spakuj plecak,na wypadek wybuchu bomby" www.gov.pl/web/rcb ,po otwarciu tej strony,szukaj na dole ALERT RCB ,PRZYGOTUJ SIĘ " o zagrożeniach wybuchu bomby" RCB-Rządowe Centrum Bezpieczeństwa tel.+48 47/7216900 Warszawa Al.Ujazdowskie 5 00-583 Warszawa.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 16:28Źródło komentarza: „Polska na podsłuchu” – wiceszef komisji ds. Pegasusa odwiedzi ZłotówAutor komentarza: cela plus czekaTreść komentarza: POgonimy to całe niemieckie towarzycho 13 grudnia !!!Data dodania komentarza: 29.03.2024, 16:18Źródło komentarza: Owsianny: do Sejmiku po rozwój Północnej WielkopolskiAutor komentarza: elaTreść komentarza: Odpowiedni kandydat, bardzo mądry i uprzejmy człowiekData dodania komentarza: 29.03.2024, 13:35Źródło komentarza: Owsianny: do Sejmiku po rozwój Północnej WielkopolskiAutor komentarza: klopTreść komentarza: Najwyraźniej sok z kapusty też można przedawkować.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 13:30Źródło komentarza: Daniel Sztych: „Dla dobra powiatu odsuniemy Goławskiego i PiS od władzy”Autor komentarza: ŁowcaBredniTreść komentarza: Kościół w Polsce mając parasol ochronny od połowy lat 90-tych, zwłaszcza w okresie ostatniej władzy PiSu sam się niszczy. Nie potrzebna jest zmiana władz w kraju. Ten parasol, oraz ścisła współpraca z najważniejszymi z PiS i Solidarnej Polski, plus Ordo iuris, doprowadziło do masowego odchodzenia młodych od kościoła – w ogóle wiernych. Myśleli, że jak nie będą mówić o pedofilii, to znaczy że w Kościele, wśród kleru jej nie ma. Polacy nie są głupi, mają swój rozsądek. Pierwsze co przychodzi do głowy: „ponad 150 księży oskarżonych, przenoszonych jest z parafii do parafii. A może spowiadam się przed takim właśnie, a może taki właśnie głosi kazanie, mówi mi jak mam się zachowywać”. Jeśli ta obrzydliwa zbrodnia jest szeroko (w mediach) napiętnowana jeśli chodzi np. o nauczyciela czy wychowawcę, to tym bardziej powinna dotyczyć księży. Jeśli Kościół z tego natychmiast się nie rozliczy, nie poniesie odpowiedzialności, to zniknie na własne życzenie. Zostaną w tych budynkach tylko księża i najbardziej wierne babcie.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 11:11Źródło komentarza: „Polska na podsłuchu” – wiceszef komisji ds. Pegasusa odwiedzi ZłotówAutor komentarza: ZłotowiakTreść komentarza: Janosik - brałeś cośData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:19Źródło komentarza: Daniel Sztych: „Dla dobra powiatu odsuniemy Goławskiego i PiS od władzy”
Reklama
Reklama