Klukowo, rok 1935

  • 12.02.2020, 10:30 (aktualizacja 13.02.2020, 00:32)
  • iej
Klukowo, rok 1935
Dzięki uprzejmości pana Ivo Lavetti z Niemiec, prezentujemy album zdjęć z Blankenfelde, które dzisiaj nosi nazwę Klukowo

Zdjęcia zostały znalezione w Tybindze w Niemczech, i nie było wiadomo, skąd pochodzą. Na szczęście na jednym ze zdjęć na wozie była tabliczka z napisem Domäne Blankenfelde, Kreis Flatow, czyli Domena Klukowo, Powiat Złotów. Pan Ivo zamieścił je na swojej stronie zwoimol.de, udzielając zgody na ich publikację na naszym portalu.

Zdjęcia, w zasadzie fotoreportaż dokumentują życie domeny, czyli dużego gospodarstwa rolnego, które należało do rodu książęcego Hohenzollern.

Klukowo leży przy trasie Złotow-Krajenka (Piła), dawni kronikarze pisali, że to trasa Jastrowie - Białośliwie. W 1578 roku sporządzono spis podatkowy, gdzie Klukowo jeszcze nie występuje, ale pojawia się w roku 1618. W 1653 roku we wsi występowali jedynie ogrodnicy, nie było żadnego gospodarza. Wieś miała wielu dzierżawców, w 1841 roku został nim Jean Edouard Chevalier Durege, znakomity muzyk, ogromnej wówczas sławy. W 1895 roku wieś strawił pożar, spłonęło 5 domostw, 4 stodoły i 8 stajni!

Z Klukowa pochodził Ferdynand Marten - polski i niemiecki przyrodnik, matematyk, pedagog - absolwent Gimnazjum w Trzemesznie (1839-1847). Studiował prawo w Berlinie oraz matematykę i nauki przyrodnicze we Wrocławiu. Podczas studiów wrocławskich należał do Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. Egzamin nauczycielski zdał we Wrocławiu w 1852 roku. W latach 1852-1853 był stażystą w macierzystym gimnazjum w Trzemesznie. Później był nauczycielem pomocniczym w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu oraz w Królewskim Katolickim Gimnazjum w Ostrowie. W tym ostatnim uzyskał w 1855 roku zatrudnienie etatowe, a następnie w 1869 tytuł Oberlehrer (Starszy Nauczyciel). Przeszedł na emeryturę w 1882 roku.

W 1869 opublikował rozprawę Die Rollinie und die Brennlinie durch Zurückwerfung. Wieloletnie prace florystyczne zostały uwieńczone wydaniem w 1873 roku rozprawy Flora ostroviensis. Autor zawarł w niej szczegółowe opisy (z miejscem występowania i porą kwitnienia) 881 gatunków roślin z Ostrowa i okolicy, a wszystko w trzech językach - polskim, niemieckim i łacińskim. Pracę tę przekazał Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. W rękopisach pozostawił także Rośliny Mickiewicza, zawierające wykaz roślin wymienianych w dziełach Adama Mickiewicza. Jego ojciec Anton był dzierżawcą Klukowa w latach 1817-1841. (wikipedia)

iej

iej

Zdjęcia (45)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe