Kryteria ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami

  • 15.01.2020, 14:41 (aktualizacja 15.01.2020, 15:03)
  • contact contact
Kryteria ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami

W związku z licznymi wątpliwościami Mieszkańców dotyczącymi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi kilka słów wyjaśnienia.

Poniżej prezentujemy prawne możliwości sposobu ustalenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W przypadku Związku Gmin Krajny to Zgromadzenie Związku wybiera metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz uchwala wysokość stawek tych opłat.

 

CZTERY MOŻLIWE WG USTAWY KRYTERIA USTALENIA OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2010 ze zm.) w art. 6j ust. 1 i ust. 2 ustawodawca wskazał kilka metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w odniesieniu do nieruchomości zamieszkanych. W przypadku takich nieruchomości Zgromadzenie Związku może wybrać jedną z następujących metod:

  1) wg liczby mieszkańców (obowiązująca obecnie),

  2) wg zużycia wody z danej nieruchomości,

  3) wg powierzchni lokalu mieszkalnego,

  4) jedna stawka opłaty dla gospodarstwa domowego.

 

Zgodnie z uchwałą nr I/9/2018 z dnia 17 grudnia 2018 r. Zgromadzenie Związku Gmin Krajny, która jest kontynuacją uchwały z 2013 roku, przyjęło metodę naliczenia opłaty w oparciu o iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i stawki ustalonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Przedstawiciel Rady Gminy Miasto Złotów, jako Przedstawiciel Zgromadzenia Związku zaproponował zmianę sposobu naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na metodę wg ilości zużycia wody z danej nieruchomości. Zarząd Związku przyjął wniosek, zobowiązując Biuro Związku do przeprowadzenia analizy naliczania opłaty wg w/w metody.

 

OBOWIĄZKOWA ZBIÓRKA SELEKTYWNA

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą z dnia 19 lipca 2019 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września 2019 roku właściciele nieruchomości zamieszkanych mają obowiązek segregowania odpadów komunalnych.

W związku z powyższym nasz Związek zobowiązany jest dostosować swoje akty prawa miejscowego do zapisów ustawy (ostateczny termin do 5 września 2020 roku). Wówczas nie będzie możliwości zadeklarowania zbiórki nieselektywnej.

Biuro Związku Gmin Krajny rozpoczęło prace nad dostosowaniem aktów prawa miejscowego do znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Decyzja jaki kształt przybiorą uchwały leży w kompetencjach Zgromadzenia Związku Gmin Krajny, organu stanowiącego i kontrolnego, składającego się z 19 przedstawicieli Gmin Członkowskich. Przedstawiciele Gmin będących członkami Zgromadzenia Związku nie otrzymują z tego tytułu wynagrodzenia.

 

contact contact

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zenas
zenas 21.01.2020, 11:34
Jestem przeciwko podwyżkom, sposób obliczania opłaty jest mi obojętny, byleby ceny nie wzrosły
Monika
Monika 16.01.2020, 17:54
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25
Złotowiak
Złotowiak 16.01.2020, 08:30
O ile obniżą nam koszty śmieciowe za ich segregację ?!Każdy z nas musi wykonać pracę sortowania .Nic za darmo, oni liczą koszty a My za friko będziemy segregować ?? Wariant czwarty jest możliwy do przyjęcia .
Gościu
Gościu 16.01.2020, 00:52
Nie ma idealnego rozwiązania, jeżeli opłatę się uzależni od ilości odbieranych śmieci to ludzie będą je wieczorami wywozić do lasu albo podrzucać jeden drugiemu.
Uzależnienie od zużycia wody nie jest wcale takie głupie.
Ciekawy
Ciekawy 18.01.2020, 08:02
A jak to będzie liczone przy osobach co mają własne studnie? Nie będą wgl płacić?
ADRE
ADRE 16.01.2020, 08:48
Będą wywozić jak zawsze ale od czego straż leśna. Jak ja wjadę do lasu na grzyby to już za chwilę stoją przy samochodzie. Tak więc jeśli będą śmieci, karać w tysiącach a normalnym oddającym śmieci w pojemnikach jak najniższe opłaty szczególnie wtedy kiedy śmieci są wstępnie sortowane.
Segregacja śmieci tak ludzi Nie.
Segregacja śmieci tak ludzi Nie. 15.01.2020, 18:56
Po przedstawieniu wariantów nasuwają się same pytania.
Czy nie można wymyśleć coś mądrzejszego bo
- dlaczego opłata ma być zawsze zależna od ilości osób w gospodarstwie.
- dlaczego wg zużytej wody całej nieruchomości
- dlaczego od powierzchni lokalu.
Czy to że ktoś ma większe mieszkanie, lub zużywa więcej wody ma być karą dla niego.
Z tych czterech wariantów jedynie czwarty wart jest konsultacji społecznej w której chodzi o aby jedna stawka dla gospodarstwa domowe nie była zależna od sąsiadów. Rozliczanie powinno odbywać się na zasadzie opłaty za prąd każdy za swój faktycznie zużyty. Taką formą opłaty za odpady komunalne była by zależność od faktycznie zabranych pojemników z gospodarstwa domowego. Każdy powinien płacić za ilość wytworzonych przez siebie odpadów.
Przedstawione wysokości opłat w powiecie to barbarzyństwo które ma na celu utrzymanie pośredników w całej machinie śmieciowej.
Czy mieszkańcy powiatu i miasta Złotów mogą jeszcze o czymś decydować, czy muszą na wszystko się zgadzać nie otrzymując nic w zamian.
Sąsiad
Sąsiad 18.01.2020, 10:31
To ci będą podrzucać przez płot a ty będziesz albo płacił ,lub będziesz woził do miasta swoim vanem.
Van
Van 18.01.2020, 20:56
Sprawa tego co podrzuci i tego co będzie woził.
Jest praworządność nie ma problemu.
Ważne by nie stawki opłat mieszkańców decydowały o przetrwaniu firmy odbierającej odpady komunalne i to niezależnie od nazwy jakiej by nie była.
Domus
Domus 15.01.2020, 19:30
Wg mnie powinno się płacić od ilości odbieranych śmieci. Dzisiaj ewidencja taka nie powinna być już problemem.
Ale tak nie jest! Wg mnie właśnie kryterium zużycia wody w tym wypadku jest najbliższe idei ilościowej a nie ryczałtowej! Wiadomo, że np. 4 osoby dorosłe będą zużywać mniej wody i generować mniej śmieci niż rodzina z dwójką dzieci! Poza tym jest to także przyczynek do oszczędności wody, co będzie pozytywnym zjawiskiem.
Mam tylko nadzieję, że będzie brana ilość wody zużywana przez gospodarstwo bez podlewania ogródka.
XxX
XxX 18.01.2020, 08:06
Według mnie powinna być z podlewaniem ogródków
Żeby to było sprawiedliwe.
A co z ludźmi co wodę pobierają z własnych studni? Jak oni będą rozliczani?
mieszkam sam
mieszkam sam 15.01.2020, 17:08
Śmieci generują ludzie i na pewno nie ma z nimi nic wspólnego powierzchnia mieszkania, nie zależy też od tzw."gospodarstwa domowego" jako jednostki jako takiej generującej odpady. Zużycie wody w gospodarstwie domowym może na krótką metę zasugerować ile osób z niej korzysta, ale jak wskazują inni, dojdzie do absurdu niskiego zużycia wody i wzrostu kosztów dostarczania wody. Reasumując - najprostsze i najbardziej adekwatny sposób, to przeliczenie na 1 mieszkańca.
Gosc
Gosc 15.01.2020, 16:50
To może lepiej od metrażu mieszkania.
Jan
Jan 15.01.2020, 19:33
Ja mam domek 140m2 i mieszkamy we dwójkę. Są rodziny np. 4-osobowe, które mieszkają na np. 50m2. Uważasz, że tak będzie sprawiedliwie?
Zenek
Zenek 15.01.2020, 14:53
Rozliczenia opłat za śmieci wg zużycia wody jest bez sensu bo ludzie nie będą się myć :))) a śmieci będą wywalać bez ograniczeń
Jan
Jan 15.01.2020, 19:36
A tak jak jest teraz to nie wywalają bez ograniczeń?! Obecny system w żaden sposób nie mobilizuje do "oszczędności śmieciowych". A tak chociaż będą oszczędzać wodę. No, ale wtedy MZWiK za rok sporo podniesie cenę za wodę, bo będą mieli niższe wpływy, a koszty się nie zmniejszą!

Pozostałe