ZRK walczy o przywrócenie stacjonarnego punktu poboru krwi

  • 14.01.2020, 11:12 (aktualizacja 14.01.2020, 11:21)
  • iej
ZRK walczy o przywrócenie stacjonarnego punktu poboru krwi

Na łamach naszego portalu zamieściliśmy 30 grudnia 2019 r. apel Złotowskiej Rady Kobiet o przywrócenie w Złotowie stacjonarnego punktu poboru krwi - w szpitalu, w warunkach odpowiednich do rangi tego ważnego dla zdrowia wydarzenia. Przywrócenie punktu poboru krwi, lub choćby udostępnienie stosownego pomieszczenia w szpitalu. Dotąd pobór krwi odbywa się co miesiąc w piwnicy, w gmachu Starostwa Powiatowego w Złotowie - to warunki nie zachęcające do oddawania krwi, co zresztą odbija się w statystykach... Zamieszczamy kilka zdjęć z dzisiejszej akcji poboru krwi w piwnicy starostwa...

Przypominamy treść apelu ZRK złożonego u starosty, burmistrza i dyrekcji szpitala:

Oto treść pisma:

Działając w imieniu honorowych krwiodawców powiatu złotowskiego Złotowska Rada Kobiet zwraca się z wnioskiem o przywrócenie stacjonarnego punktu poboru krwi na terenie Szpitala Powiatowego w Złotowie, który funkcjonowałby co najmniej cztery razy w miesiącu.

Obecnie mobilny punkt poboru krwi w naszym mieście funkcjonuje zaledwie raz w miesiącu, co bardzo wydłuża czas oczekiwania i zniechęca wielu donatorów.

Ekipa RCKiK przyjeżdża z Poznania nie wcześniej niż na godzinę 10.00 i wykonuje swe czynności do 14.00, co zmusza honorowych krwiodawców do gromadzenia się pod punktem poboru już od godziny ósmej rano.

Wielogodzinne oczekiwanie, szczególnie w okresie letnich upałów, jest dla wielu osób barierą w oddawaniu krwi.

Na dodatek wiele do życzenia pozostawiają warunki sanitarne panujące w działającym obecnie punkcie poboru krwi oraz brak możliwości niezbędnego dla wielu, odpoczynku po zakończonej donacji.

Opisane powyżej warunki spowodowały, że powiat złotowski w statystykach NCKiK spadł na jedno z ostatnich miejsc w województwie.

W związku z powyższym wnioskujemy o przywrócenie stałego punktu poboru krwi na terenie Szpitala Powiatowego w Złotowie przynajmniej raz w tygodniu tak, aby każdy z donatorów miał możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego mu terminu.

Ważne jest także przesunięcie terminów poboru krwi na godziny wcześniejsze – szczególnie latem.

W przypadku niemożności ustanowienia stacjonarnego punktu poboru, w celu zapewnienia niezbędnych warunków sanitarnych całej akcji, rozważyć należy udostępnienie przez Dyrekcję Szpitala pomieszczeń dla mobilnego punktu poboru krwi.

Na zakończenie pragniemy zasugerować rozważenie akcji edukacyjnej uświadamiającej jak najszerszej grupie społeczeństwa, że krwiodawstwo jest bezinteresowną formą darowania życia.

Mając nadzieję na pozytywne rozpatrzenie pisma Złotowskiej Rady Kobiet pozostajemy z wyrazami szacunku.

Złotowska Rada Kobiet

iej

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ZŁ.
ZŁ. 14.01.2020, 16:25
Nie bardzo wiem od kogo ZRK żąda przywrocenia pomieszczenia na terenie szpitala. Przecież osoba decyzyjna to ta sama co powołała tę Radę.
To Rada Miasta z poparciem Burmistrza powinna wystąpić do Starosty z takim wnioskiem.
Działanie dla działania nic nie da a Rada czy jest społeczna tego nikt nie wie jak i tego do czego zostala powołana. Wiele kobiet w mieście i powiecie czeka choćby na pomoc prawną i nic nie otrzymują oprócz informacji że Rada będzie dublować obowiązki burmistrza czy starosty.

Pozostałe