Światowy Dzień Rzucania Palenia

 • 27.11.2019, 13:16
 • iej
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w Polsce od 1992 roku.
Jego celem jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowie oraz styl życia wolny od dymu tytoniowego.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Złotowie jak co roku włączyła się do działań mających na celu zwiększenie świadomości zagrożeń wynikających z palenia oraz promowanie życia wolnego od tytoniu.

W dniu 21 listopada br. w godzinach od 1000-1300 na terenie Urzędu Gminy w Złotowie pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Złotowie zorganizowali punkt informacyjno-edukacyjny. W ramach funkcjonowania punktu była możliwość wykonania bezpłatnego pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Przekazywano informacje na temat szkodliwości papierosów tradycyjnych oraz elektronicznych. Prowadzono quiz wiedzy o uzależnieniach oraz udzielano porad na temat możliwości uzyskania pomocy w celu rzucenia palenia.

W dniu 26 listopada w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie przy ul. 8-go Marca zorganizowano spotkanie informacyjno-edukacyjnego dla uczniów najstarszych klas szkoły. Podczas spotkania omówiono skutki zdrowotne palenia papierosów, skład papierosów i e-papierosów. Przedstawiono aspekty prawne używania wyrobów tytoniowych oraz dane statystyczne dotyczące skutków zdrowotnych, śmiertelności oraz kwestii ekonomicznych wynikających z palenia.

Warto uświadomić sobie, że co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób spowodowanych paleniem, około 9 milionów osób w Polsce pali nałogowo, 90 % przypadków raka płuca spowodowanych jest paleniem papierosów. Około 2000 osób w Polsce umiera co roku z powodu biernego palenia, czyli wdychania dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę przebywającą w tym samym pomieszczeniu. Boczny strumień dymu tytoniowego, na który narażony jest bierny palacz zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Rocznie bierne palenie zabija ponad 79 tys. mieszkańców Unii Europejskiej.

Jeśli w najbliższej przyszłości nie ograniczymy palenia tytoniu, to do roku 2030 ponad
8 milionów ludzi na świecie będzie corocznie umierać na choroby odtytoniowe, a łączna liczba zgonów odtytoniowych wzrośnie do 250 mln.

Bardzo niebezpieczną kwestią jest palenie w ciąży, zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej dziecka. W ostatnich 2 miesiącach ciąży wpływa szczególnie niekorzystnie na rozwój płodu, po porodzie prowadzi do pogorszenia jakości i zmniejszenia ilości pokarmu - wiele trujących substancji przechodzi do mleka matki co objawia się wystąpieniem u dziecka niepokoju, bezsenności, biegunki, wymiotów, a także przyspieszoną akcją serca.

Dzieci palących rodziców mogą sprawiać więcej problemów wychowawczych, gorzej radzić sobie z czytaniem, pisaniem, mogą być impulsywne i niespokojne.

Ekspozycja matki na dym tytoniowy zmniejsza ekspresję białka BDNF – neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, mającego wpływ na rozwój neuronów w mózgu dziecka.


 

Ustawa z dnia 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadziła zakaz palenia wyrobów tytoniowych oraz inhalowania e-papierosów w miejscach publicznych:

 • zakładach opieki zdrowotnej (szpitale, ośrodki zdrowia),

 • przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych

i uczelniach wyższych,

 • pomieszczeniach zakładów pracy,

 • pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku,

 • lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,

 • środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,

 • obiektach sportowych,

 • na przystankach komunikacji publicznej,

 • ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dla dzieci,

 • innych pomieszczeniach publicznych.


 

Sprawą budzącą wiele kontrowersji jest palenie e papierosów. W Polsce Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że e-papierosy są zagrożeniem, zwłaszcza dla młodych ludzi. Statystyki pokazują, że młodzież w Polsce sięga po nie coraz częściej.

Według resortu zdrowia, odsetek osób w wieku 15-19 lat, które kiedykolwiek spróbowały elektronicznych papierosów, wzrósł z 16,8 proc. w 2010 r. do 62,1 proc. w 2014 r. Z kolei odsetek młodych osób używających e-papierosy wzrósł z 5,5 proc. w 2010 r. do 29,9 proc.
w 2014 r.

Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie!

Bez względu na wiek rzucenie palenia zawsze się opłaca!

 • 20 minut po rzuceniu palenia - spada tempo bicia serca,

 • 8 godzin po rzuceniu palenia - poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału,

 • 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia - zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu,

 • rok po rzuceniu palenia - spada o połowę ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

 • Po 5 latach ryzyko chorób nowotworowych spada o połowę

 • Po 10 latach ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest takie samo jak u osoby nigdy nie palącej


 

Poradnia Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie

Tel. 801 108 108
od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00. sob. 9.00-15.00
801 108 108 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych
• koszt połączenia z telefonów stacjonarnych: równowartość jednego impulsu
• koszt połączenia z telefonów komórkowych: według taryfy operatora obsługującego numer rozmówcy
22 211 80 15 – dla połączeń z telefonów komórkowych
• koszt połączenia z telefonów komórkowych: według taryfy operatora obsługującego numer rozmówcy.


Przez Skype: jakrzucicpalenie

na adres [email protected]


 

Źródła danych:

1. Globalny sondaż dotyczący używania tytoniu przez osoby dorosłe. Polska 2009-2010. Ministerstwo Zdrowia, Warszawa 2010

2. Centers for Disease Control and Prevention

3. Podręcznik dla funkcjonariuszy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie stosowania ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

4. Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu, GIS, luty 2011

5. Ogólnopolskie badanie ankietowe na temat postaw wobec palenia tytoniu © TNS Sierpień 2015

6. Nikotynizm w Polsce. Raport dla World Health Organization. Janusz Czapiński

7. Smoke Free Partnership. Rozwiać zasłonę dymną. 10 argumentów za Europą wolną od dymu tytoniowego. Centrum Onkologii, Warszawa 2007 (pierwsze polskie wydanie)

8. “Tobacco smoking and the risk of atrial fibrillation: A systematic review and meta-analysis of prospective studies”, European Association of Preventive Cardiology 2018


 

 

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe