Wolni od uzależnień

  • 20.11.2019, 12:35 (aktualizacja 20.11.2019, 13:23)
  • iej
Wolni od uzależnień W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Mikołaj Ściubeł z klasy 7A z SP1, w kategorii szkół średnich zwyciężył Daniel Łosoś z Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Złotowie wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Złotowie wzorem lat ubiegłych zorganizowali i przeprowadzili Konkurs pn. "Wolni od uzależnień". Celem przedsięwzięcia była popularyzacja i promowanie wśród młodzieży życia wolnego od uzależnień.

 

 

19 listopada br. w sali kinowej ZCAS w Złotowie przeprowadzono Multimedialny Konkurs pn. "Wolni od uzależnień". Zmagania młodzieży rozpoczęły się po uroczystym otwarciu przedsięwzięcia przez Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie nadkom. Marcina Kowalskiego i Burmistrza Miasta Złotowa Pana Adama Pulita.

Konkurs w tej edycji miał charakter interaktywny i został przeprowadzony z wykorzystaniem platformy internetowej Kahoot. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było posiadanie telefonu dotykowego bądź tabletu. Zorganizowanie konkursu w tej formie miało na celu pokazanie, że urządzenia te nie muszą służyć tylko do rozrywki ale również do edukacji. Frekwencja na sali i zaangażowanie uczestników pokazało, że taka forma przekazu dotarła do bardzo dużej grupy młodzieży i pogłębiła ich wiedzę w zakresie szkodliwości uzależnień.

Organizatorami konkursu była Komenda Powiatowa Policji w Złotowie oraz Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Złotowie. Partnerami konkursu byli Urząd Miasta w Złotówie oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Starostwo Powiatowe w Złotowie, Urząd Gminy Złotów oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Złotowie, Biblioteka Pedagogiczna w Złotowie, Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Złotowie oraz Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna oddział Tarnówka.

Celem konkursu było zwiększenie świadomości zagrożeń wynikających z używania środków psychoaktywnych oraz popularyzacja i promowanie wśród młodzieży życia bez uzależnień.

We współczesnym świecie źródłem uzależnienia i zachowaniem nałogowym może być niemal wszystko. Nałóg, czegokolwiek by nie dotyczył, ma destrukcyjny wpływ na zachowanie, zdrowie fizyczne i psychiczne uzależnionego. Co istotne, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, w skrajnych przypadkach, może doprowadzić nawet do śmierci. Uzależnienia dotyczą nie tylko osób dorosłych, coraz częściej pojawiają się wśród młodzieży i nieletnich. Wyjście z uzależnienia jest możliwe, ale bardzo trudne, dlatego należy im zapobiegać. Poznanie mechanizmów, przyczyn i skutków nałogów może okazać się jedynym sposobem na zmniejszenie liczby uzależnień. Dlatego pytania przygotowane przez naszych ekspertów w dziedzinie przeciwdziałania uzależnieniom dotyczyły głównie tej tematyki.

Punktem wyjścia do wspólnych rozważań o konsekwencjach uzależnienia była prezentacja spotu filmowego nawiązującego treścią do tytułu kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają" oraz jej hasła "Szkoda Ciebie na takie Patoklimaty".

W pierwszym etapie do udziału w konkursie przystąpiła grupa około 100 uczniów złotowskich szkół podstawowych. W drugiej części około  100 uczniów złotowskich szkół średnich tj. I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz CKZiU.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali eksperci tj. asp.szt. Alicja Fidler - Komenda Powiatowa Policji w Złotowie, Joanna Spendel psycholog - Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Złotowie oraz Damian Półciennik Komendant Oddziału Tarnówka Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna.

Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie odpowiedzi na 70 pytań testowych prezentowanych multimedialnie. Liczyła się zarówno poprawność odpowiedzi jak i czas jej udzielenia. Uczestnicy udzielając odpowiedzi na pytanie musieli zmieścić się w przedziale czasu od 10 do 20 sekund.

Uczestnikom, którzy osiągnęli trzy najlepsze wyniki wśród uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich wręczono wartościowe nagrody rzeczowe. Dodatkowo wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia otrzymali profilaktyczny kalendarz, który każdego dnia będzie im przypominał  by być  "Wolnym od uzależnień".

Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!

KPP Złotów

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Mikołaj Ściubeł z klasy 7A z SP1, w kategorii szkół średnich zwyciężył Daniel Łosoś z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

iej

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe