Zwróćmy uwagę na bezdomnych...

  • 08.11.2019, 12:18
  • iej
Zwróćmy uwagę na bezdomnych...
Termometry wskazują coraz niższe temperatury. To początek wyjątkowo trudnego czasu dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Dlatego złotowscy policjanci już rozpoczęli kontrole miejsc, gdzie mogą znajdować się osoby potrzebujące pomocy.

 

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, podczas służby obchodowej kontrolują miejsca w Złotowie, z których osoby bezdomne mogą korzystać, szukając schronienia przed niskimi temperaturami. Miejscem policyjnej kontroli był między innymi pustostany, dworzec PKP oraz altanki na terenie ogródków działkowych.

Najbliższej nocy podobnie jak poprzednich, temperatura, jak prognozują synoptycy, ma być bliska zeru. W takich warunkach istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych, którzy nie posiadając własnego lokum i szukają schronienia w opuszczonych budynkach.

Przeprowadzona kontrola obiektów, to jedno z wielu sprawdzeń, które realizują policjanci złotowskiej jednostki w okresie jesienno-zimowym.

Zwracamy się do mieszkańców z apelem, aby w przypadku zauważenia jakiejkolwiek osoby w porze nocnej, kierującej się do pustostanu czy też śpiącej np. na ławce w parku, natychmiast powiadomić odpowiednie służby. Złotowscy policjanci każdego roku monitorują sytuację osób bezdomnych. Inną grupą narażoną na niebezpieczeństwo są osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z rozpaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy seniora, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, z których taka osoba otrzyma pomoc. Policjanci powiatu złotowskiego informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami niskiej temperatury prowadzącej do wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotowie pod nr tel. 67 263 30 34.

Jednocześnie przypominamy, że w Złotowie przy ul. 8 Marca 16 funkcjonuje Noclegownia dla Osób Bezdomnych, która zapewnia schronienie, poprzez przyznanie tymczasowego miejsca noclegowego.

Dzielnicowi będą ponawiać kontrole miejsc, w których osoby bezdomne mogą szukać schronienia przed niskimi temperaturami. Zweryfikują też każdy sygnał dotyczący nie tylko zjawiska bezdomności, ale też udzielenia ewentualnego wsparcia i pomocy osobom starszym i samotnym, które mogą bytować w trudnych warunkach socjalnych.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma realny wpływ na poprawę naszego i innych bezpieczeństwa !!!

Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń prócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród tych zagrożeń wyróżnić można kategorię „bezdomność”. Pozwala ona wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie jesienno-zimowym. Pamiętajmy także o osobach samotnych, chorych jak i nieporadnych życiowo. Jeden telefon, jedno kliknięcie – tak niewiele trzeba, aby pomóc.

Ty zgłaszasz, my reagujemy, razem możemy uratować ludzkie zdrowie a nawet życie !!!

Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

Prosimy o przekazywanie wszelkich informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych, samotnych, nieporadnych, dla których niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie zdrowia lub życia!

MF
 

iej

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe