Izba Wytrzeźwień do likwidacji? Nietrzeźwi na SOR???

  • 05.11.2019, 23:53 (aktualizacja 06.11.2019, 00:47)
  • iej
Izba Wytrzeźwień do likwidacji? Nietrzeźwi na SOR??? Pixabay
W pilskiej prasie pojawiła się informacja, że samorząd miasta Piła rozpatruje możliwość likwidacji tzw. izby wytrzeźwień. Izba funkcjonuje w Ośrodku Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile przy ulicy Polnej 3, pod nazwą Dział Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi.

Izba swoim zasięgiem obejmuje niemal cały teren dawnego województwa pilskiego. Nieoficjalne na razie informacje mówią o tym, że izba będzie pracować jeszcze do marca 2020 roku, po okresie kilkumiesięcznej likwidacji placówki. Przyczyną ewentualnej decyzji Rady Miasta Piła o likwidacji izby, są oczywiście oszczędności. Koszt utrzymania ośrodka profilaktyki, gdzie mieści się izba jest ogromny - 2 mln zł w ciągu roku, nawet jeśli dokładają się do niego okoliczne samorządy. Sprawa likwidacji izby wytrzeźwień stanie na forum Rady Miejskiej Piły, to radni zadecydują o jej przyszłości.

Co to oznacza np. dla Złotowa i powiatu złotowskiego? Otóż, dotychczas nietrzeźwi mieszkańcy powiatu złotowskiego byli przez policję zawożeni do Piły. Teraz, jeśli izba zostanie zlikwidowana, trzeba będzie zająć się nimi lokalnie, znaleźć pomieszczenie do ich przetrzymywania do chwili wytrzeźwienia. Osoba pod mocnym wpływem alkoholu, podjęta przez policję zanim trafi do "nowej" izby-pomieszczenia będzie musiała trafić na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Złotowie... Niezbyt przyjemna to perspektywa. W opinii służb policyjnych i medycznych nowy obowiązek będzie częstokroć paraliżował ich pracę. Poza tym, jak pokazuje praktyka z innych miast w kraju, nierzadko pobyt osoby pijanej na SORze kończył się zdemolowaniem pomieszczeń i traumą dla innych pacjentów, szczególnie dzieci.

Jak wynika z podanych statystyk, w ciągu roku 2018 z powiatu złotowskiego do Izby Wytrzeźwień w Pile z terenu danej gminy-miasta trafiały osoby nietrzeźwe w liczbie:

miasto Złotów - 138

Jastrowie - 113

Krajenka - 39

Okonek - 29

Lipka - 29

gm. Złotów - 27

Zakrzewo - 16

Tarnówka - 11

Razem - 402 osoby.

W większości liczba wizyt z powiatu złotowskiego w Izbie Wytrzeźwień w Pile ma tendencję wzrostową. Np. w 2010 roku z całego powiatu złotowskiego wywieziono do Piły "tylko" 287 osób.

A może, likwidacja Izby w Pile powinna oznaczać zaniechanie opieki nad nietrzeźwymi, lub ich wywózkę do dużo bardziej odległych izb wytrzeźwień? Koszt pobytu w izbie to około 300 zł. W Europie (poza krajami postkomunistycznymi, gdzie pobyt w izbach jest przymusowy) izby wytrzeźwień działają wyłącznie w Niemczech i krajach skandynawskich. Mają formę zakładów leczniczych i funkcjonują jako oddziały przyszpitalne, za pobyt w których pobierana jest opłata.

Co dalej, jeśli Piła faktycznie zlikwiduje Izbę Wytrzeźwień? Temat zapewne jest rozwojowy - i dla Złotowa, i powiatu złotowskiego bardzo gorący.

iej

 

 

 

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dział Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi
Dział Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi 07.11.2019, 12:43
Tylko dobra guma i solidne gumowanie na komisariacie MO czynią cuda. Każdy pijak musi poznać smak gumy na komendzie MO. Tylko porządne lanie gumą na komisariacie uczy rozumu nawet pijaka !
XYZ
XYZ 06.11.2019, 15:09
Widać Jastrowie potęgą jest.
Aaa
Aaa 06.11.2019, 11:31
Wozić na przymusowe leczenie pijakow.
MN
MN 06.11.2019, 09:59
Przy okazji zapytam co się dzieje z Indiańcem? Od miesiąca nie widzę go na ulicach Złotowa.

Pozostałe