Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Promocja wzornika haftu krajeńskiego

Promocja odbywa się dzisiaj w Spichlerzu przy ul. Spichrzowej w Złotowie od godz. 17.00! Spotkanie prowadzi dr. Dorota Angutek
Promocja wzornika haftu krajeńskiego

Wydarzenie jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Haft Krajeński – tradycja ludowa i tradycja wytworzona”. Zorganizowane w 2018 roku: wystawa, cykl pięciu spotkań oraz publikacja i jej promocja pozwoliły upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnego haftu i współczesnego wzornictwa krajeńskiego opartego na owym hafcie. Tegoroczny projekt pozwolił rozszerzyć znajomość tradycyjnego haftu krajeńskiego pochodzącego od autochtonicznej ludności wiejskiej z Krajny Złotowskiej w drodze licznych prelekcji i warsztatów oraz opublikowaniu teczki „Wzory Haftu Krajeńskiego”. Wzornictwo krajeńskie oparte na historycznych tkaninach haftowanych rozprzestrzeniło się z Krajny Złotowskiej na pozostałe części regionu, co też ujęto w opisie i proponowanych wzorach zawartych w tece.  Do realizacji projektu zaproszono wieloletnich twórców haftu krajeńskiego – Jerzego Brzezińskiego i Irenę Bielecką oraz Joannę Skierę – animatorkę krajeńskiej tradycji wytworzonej. Opiekę merytoryczną sprawuje dr hab. Dorota Angutek – etnolog i kulturoznawca, od 2004 roku prowadząca badania nad haftem krajeńskim. Za koordynację projektu jest odpowiedzialne Muzeum Ziemi Złotowskiej z dyrektor Kamilą Krzanik-Dworanowską na czele.

 

W okolicach Złotowa (obszar historycznej Krajny Złotowskiej) powstał haft krajeński, po którym zachowało się do dziś kilka eksponatów historycznych, świadczących o istnieniu hafciarskiej tradycji ludowej. Na skutek skomplikowanej historii i braku systematycznych badań etnograficznych Krajna jest jednym z nielicznych regionów w Polsce, który nie posiada naukowo udokumentowanego oraz zrekonstruowanego wzornika haftu ludowego. Jednak Krajna nie jest skazana na wykluczenie z badań naukowych lub jej ignorowanie przez badaczy. Powinna być ona penetrowana  przez instytucje muzealne i badana przez naukowców. Według dr hab. Angutek konwencjonalna tradycja hafciarska na Krajnie wyrasta z więzi lokalnych i regionalnych wynikających z faktu bycia Krajniakiem. Jednak współczesne techniki sprawiają, że żmudna sztuka haftowania jest wypierana przez bardziej nowoczesne i prostsze metody rękodzielnicze, np. malowanie na porcelanie, szkle czy na tkaninie. W ostatnich latach miejscowi amatorzy dokonali samodzielnej rekonstrukcji wzorów haftu w formie tradycji wytworzonej. Efektem tego jest mnogość bardzo różniących się wersji. Wydawnictwo ma na celu ujednolicenie wzorów haftu krajeńskiego. W przypadku odmiany złotowskiej opracowanie dochowuje wierności tradycyjnym wzorom ludowym, natomiast wzory odmiany więcborskiej  zostały uporządkowane i wyselekcjonowane na podstawie analizy historii tamtejszej tradycji wytworzonej.

Publikacja opatrzona nazwą „Wzory haftu krajeńskiego” zawiera 16 plansz kolorowych i 16 czarno-białych wzorów do kopiowania w formacie A3. Plansze umieszczone są w kolorowej teczce, a  na obu wewnętrznych stronach teczki/okładki znajduje się opis etnograficzny i historyczny kanonu  wzornictwa krajeńskiego zaczerpniętego z ornamentów hafciarskich. Ponadto dołączone są na osobnych kartach tłumaczenia tekstu polskiego na języki: angielski i niemiecki. Wzornik pozwala na korzystanie z wzorów do haftowania przez hafciarki i hafciarzy w całej Polsce, spełniając cele estetyczne i edukacyjne. W regionie Krajny występuje powszechnie oczekiwanie na graficznie, komputerowo opracowane, ujednolicone i spopularyzowane motywy i wzory haftu krajeńskiego, pozbawione współczesnych naleciałości lokalnych i wtrętów indywidualnych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HipolitTreść komentarza: Mam pytanie do admina: zgłaszacie naruszenie ciszy wyborczej przez hejterów jednego z kandydatów, czy mam donieść na was?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:36Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga turaAutor komentarza: HipolitTreść komentarza: Mam pytanie do admina: zgłaszacie naruszenie ciszy wyborczej przez hejterów jednego z kandydatów, czy mam donieść na was?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:35Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga turaAutor komentarza: LopezTreść komentarza: Polaki nie gęsi i swój rozum mają. Przypadkowo te posty pojawiły się w internecie tuż przed wyborami? Artykuł o prezesie, artykuł o prezesie i p. Pieniążkowskim, nagrania z podchmielonym radnym, pełno negatywnych komentarzy o p. Pieniążkowskim? Chyba sobie jaja robisz, jeśli myślisz, że ludzie w to uwierzą. Pan Jakub prowadzi kampanię opartą na promocji swojej osoby, a nie tak jak p. Grzegorz - na oczernianiu innych. To jest różnica.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:27Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga turaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: I kto tu kogo straszy? To zwolennicy p. Piękosia wrzucają co chwile w internet jakieś artykuły, które próbują oczernić p. Pieniążkowskiego. A p. Jakub nikogo nie szkaluje, tylko prowadzi spotkania z wyborcami. Widzisz różnicę? Też liczę na to, że Złotowianie, to mądrzy ludzie i pogonią na drzewo hejtera - p. Piękosia.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:22Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga turaAutor komentarza: laremidoTreść komentarza: Ta osoba ostatnio pojawiła się w przestrzeni pewnego spokojnego osiedla w Pile.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:04Źródło komentarza: Obywatel FidurskiAutor komentarza: StopGłąbTreść komentarza: Przemuś, litości. Czy to Piękoś biegał z gołą dupą po klatce schodowej? Czy to Piękoś robił zdjęcia? Czy to Piękoś je publikował? Rozumiem, że klapa rozmów Dudy z Trumpem to też wina Piękosia? I wyrzuty koronalne plazmy na Słońcu też? Kurła, facet mocny jest, rzekłbym wszechmogący niemalże. Oj, chyba wam się we łbach pomieszało ze strachu przed klęską Pieniążkowskiego.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:43Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga tura
Reklama
Reklama