Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Promocja wzornika haftu krajeńskiego

Promocja odbywa się dzisiaj w Spichlerzu przy ul. Spichrzowej w Złotowie od godz. 17.00! Spotkanie prowadzi dr. Dorota Angutek
Promocja wzornika haftu krajeńskiego

Wydarzenie jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Haft Krajeński – tradycja ludowa i tradycja wytworzona”. Zorganizowane w 2018 roku: wystawa, cykl pięciu spotkań oraz publikacja i jej promocja pozwoliły upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnego haftu i współczesnego wzornictwa krajeńskiego opartego na owym hafcie. Tegoroczny projekt pozwolił rozszerzyć znajomość tradycyjnego haftu krajeńskiego pochodzącego od autochtonicznej ludności wiejskiej z Krajny Złotowskiej w drodze licznych prelekcji i warsztatów oraz opublikowaniu teczki „Wzory Haftu Krajeńskiego”. Wzornictwo krajeńskie oparte na historycznych tkaninach haftowanych rozprzestrzeniło się z Krajny Złotowskiej na pozostałe części regionu, co też ujęto w opisie i proponowanych wzorach zawartych w tece.  Do realizacji projektu zaproszono wieloletnich twórców haftu krajeńskiego – Jerzego Brzezińskiego i Irenę Bielecką oraz Joannę Skierę – animatorkę krajeńskiej tradycji wytworzonej. Opiekę merytoryczną sprawuje dr hab. Dorota Angutek – etnolog i kulturoznawca, od 2004 roku prowadząca badania nad haftem krajeńskim. Za koordynację projektu jest odpowiedzialne Muzeum Ziemi Złotowskiej z dyrektor Kamilą Krzanik-Dworanowską na czele.

 

W okolicach Złotowa (obszar historycznej Krajny Złotowskiej) powstał haft krajeński, po którym zachowało się do dziś kilka eksponatów historycznych, świadczących o istnieniu hafciarskiej tradycji ludowej. Na skutek skomplikowanej historii i braku systematycznych badań etnograficznych Krajna jest jednym z nielicznych regionów w Polsce, który nie posiada naukowo udokumentowanego oraz zrekonstruowanego wzornika haftu ludowego. Jednak Krajna nie jest skazana na wykluczenie z badań naukowych lub jej ignorowanie przez badaczy. Powinna być ona penetrowana  przez instytucje muzealne i badana przez naukowców. Według dr hab. Angutek konwencjonalna tradycja hafciarska na Krajnie wyrasta z więzi lokalnych i regionalnych wynikających z faktu bycia Krajniakiem. Jednak współczesne techniki sprawiają, że żmudna sztuka haftowania jest wypierana przez bardziej nowoczesne i prostsze metody rękodzielnicze, np. malowanie na porcelanie, szkle czy na tkaninie. W ostatnich latach miejscowi amatorzy dokonali samodzielnej rekonstrukcji wzorów haftu w formie tradycji wytworzonej. Efektem tego jest mnogość bardzo różniących się wersji. Wydawnictwo ma na celu ujednolicenie wzorów haftu krajeńskiego. W przypadku odmiany złotowskiej opracowanie dochowuje wierności tradycyjnym wzorom ludowym, natomiast wzory odmiany więcborskiej  zostały uporządkowane i wyselekcjonowane na podstawie analizy historii tamtejszej tradycji wytworzonej.

Publikacja opatrzona nazwą „Wzory haftu krajeńskiego” zawiera 16 plansz kolorowych i 16 czarno-białych wzorów do kopiowania w formacie A3. Plansze umieszczone są w kolorowej teczce, a  na obu wewnętrznych stronach teczki/okładki znajduje się opis etnograficzny i historyczny kanonu  wzornictwa krajeńskiego zaczerpniętego z ornamentów hafciarskich. Ponadto dołączone są na osobnych kartach tłumaczenia tekstu polskiego na języki: angielski i niemiecki. Wzornik pozwala na korzystanie z wzorów do haftowania przez hafciarki i hafciarzy w całej Polsce, spełniając cele estetyczne i edukacyjne. W regionie Krajny występuje powszechnie oczekiwanie na graficznie, komputerowo opracowane, ujednolicone i spopularyzowane motywy i wzory haftu krajeńskiego, pozbawione współczesnych naleciałości lokalnych i wtrętów indywidualnych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JPiSTreść komentarza: to są fejkowe konta - zapewne pan Goławski za publiczne pieniądze kupuje internetowych hejterów. Typowa zagrywka PiS.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:22Źródło komentarza: „Polska na podsłuchu” – wiceszef komisji ds. Pegasusa odwiedzi ZłotówAutor komentarza: Stanisław65Treść komentarza: Jaśnie Panie „My Naród” elektoracie (chyba betonowym PiS i Solidarnej Polski), wejście o świcie do domu Barbary Blidy, mówi Ci to coś? Oczywiście można by było usprawiedliwiać Twoją „niewiedzę”, ponieważ karmiono Cię „prawdą TVP” przez osiem lat. Twoje wszystkie wypowiedzi świadczą, że Należysz to tego „najtwardszego betonu”. Jesteś jego wzorem w Naszym powiecie. Jednak jak chcesz jeden z drugim wypowiadać się, to zasięgnij wiedzy u innych źródeł. Można powiedzieć, że nastało prawo i sprawiedliwość. Fundusz sprawiedliwości jest bardzo dobrze osadzony w prawie. Czytelny jak bilbord na płocie. Bezczelne przekazywanie środków z tegoż funduszu polityków Solidarnej Polski (z Ziobro na czele), z takich szelmowskim uśmieszkiem na różne szemrane cele musiało się tak skończyć. I to za cichym przyzwoleniem Prezesa PiS. Potwierdza się, że Ziobro ma teczki na Prezesa i najbliższych jego członków. Żałosne tłumaczenia polityków Suwerennej Polski, kwilenie Ziobry, po wejściu do jego chałupy. Oj, krótką mają pamięć Ci oficjele. A może nie krótką, tylko muszą utrzymać betonowy elektorat przy sobie. Za te „przekręty funduszu” proszą się o kryminał. No i mam nadzieję, że tak będzie. Bo to musi być rozliczone, z Pegasusem włącznie. PozdrawiamData dodania komentarza: 28.03.2024, 10:30Źródło komentarza: „Polska na podsłuchu” – wiceszef komisji ds. Pegasusa odwiedzi ZłotówAutor komentarza: Prawdziwy PolakTreść komentarza: Panie Stanisławie niech się Pan nie zniża do poziomi pisowskich roli typu Fidur czy Jolka. Nie przystoi to PanuData dodania komentarza: 28.03.2024, 10:22Źródło komentarza: „Tu chodzi o naszą wolność”Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Brawo Panie Danielu, święte słowa, trzeba odsunąć te pijaczyny, karierowiczów i hesterów pisowskichData dodania komentarza: 28.03.2024, 10:18Źródło komentarza: Daniel Sztych: „Dla dobra powiatu odsuniemy Goławskiego i PiS od władzy”Autor komentarza: Nie PiekosTreść komentarza: Piękos mówił od siebie, ale głupoty.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:39Źródło komentarza: Sielankowa debata kandydatów na burmistrza ZłotowaAutor komentarza: My NaródTreść komentarza: Nikt nie wyrządził więcej szkód w Polsce jak niemiecka banda POlitycznych bandytów jasne !!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 07:40Źródło komentarza: „Polska na podsłuchu” – wiceszef komisji ds. Pegasusa odwiedzi Złotów
Reklama
Reklama