Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

  • 23.10.2019, 13:17 (aktualizacja 23.10.2019, 15:09)
  • iej
Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy
Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynił 35-letni mieszkaniec Złotowa, który nie dopuścił do dalszej jazdy nietrzeźwego kierującego, a na miejsce wezwał patrol policji. Dzięki wzorowej postawie mężczyzny, kolejny nietrzeźwy kierujący został wyeliminowany z ruchu.

 

W środę 23 października br., kilkanaście minut po północy dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Złotowie otrzymał informację o nietrzeźwym kierowcy, który został ujęty przez innych uczestników ruchu drogowego. W rejon skrzyżowania pomiędzy miejscowościami Lipka, Więcbork i Łobżenica natychmiast skierowano policjantów z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego złotowskiej jednostki.

Na miejscu funkcjonariusze zastali zgłaszającego, który był jednocześnie świadkiem, jak kierujący oplem, na prostym odcinku drogi zjechał do rowu.

Kiedy mieszkaniec Złotowa podbiegł do samochodu, aby udzielić pomocy, poczuł silną woń alkoholu od kierowcy. O wszystkim poinformował policję oraz pilnował, aby kierowca nie oddalił się z miejsca zdarzenia. Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziło podejrzenie zgłaszającego.

27-letni mieszkaniec gminy Zakrzewo, który kierował osobowym oplem miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Na szczęście tym razem nikomu nic się nie stało. To jednak nie jedyne przestępstwo, którego dopuścił się młody mieszkaniec gminy Zakrzewo. Mundurowi po sprawdzeniu w policyjnych bazach teleinformatycznych ustalili, że posiada on obowiązujący do sierpnia 2020 roku zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany za wcześniejsze prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Teraz nieodpowiedzialny kierowca odpowie za jazdę podwójnym gazie i niestosowanie się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości kierującym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata oraz wpłata 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Opisane konsekwencje są bardziej rygorystyczne wobec kierujących, którzy byli uprzednio skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych.

Niezbędnym i koniecznym jest eliminowanie z ruchu kierujących, którzy stanowią realne zagrożenie dla innych uczestników dróg. Cieszy postawa i zaangażowanie przewidujących, odpowiedzialnych mieszkańców naszego powiatu. Gratulujemy 35-letniemu mieszkańcowi Złotowa, Pańska postawa zasługuje na najwyższe słowa uznania.

KPP Złotów

iej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe